O czym śnimy przed śmiercią? 

Fot: SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Na śmierć kogoś bliskiego trudno jest się przygotować. Jednak zdaniem ekspertów są pewne sygnały, które świadczą o tym, że dana osoba niedługo odejdzie. Jednym z nich są szczególne wizje i sny. 

Jak rozpoznać, że dana osoba umiera? 

Dr Christopher Kerr to kardiolog i dyrektor Hospicjum i Ośrodka Opieki Paliatywnej. Specjalista w książce "Death Is But a Dream" zwrócił uwagę na pewne wizje, sny, które pojawiają się u umierających. 

Przytoczył on wyniki badań, które przeprowadził w 2014 roku. Pokazały one, że na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed śmiercią u praktycznie wszystkich pacjentów pojawiały się sny o pakowaniu się oraz podróży. Niektórzy widzieli w nich bliskie dla siebie osoby, które już nie żyją. Część pacjentów słyszała od bliskich, że jeszcze nie nadszedł ich czas.

Specjalista dodał, że niektórzy pacjenci tuż przed śmiercią zachowują się w dość nietypowy sposób. Przytoczył on historię pewnej kobiety, która śniła na jawie. 72-latka wyglądała, jakby trzymała małe dziecko, co więcej zwracała się do niego imieniem Danny. Lekarz dowiedział się później od jej siostry, że tak miał na imię syn kobiety, który zmarł bardzo wcześnie. 

Czemu we śnie widzimy zmarłych? 

Dennis Rosen, specjalista od snu, tłumaczył, że obecność zmarłej osoby we śnie, kogoś, kto żegna się ze światem, ma działanie terapeutyczne. Dzięki temu umierający łatwiej godzą się z tym, co nieuniknione. 

Co ciekawe, pod sam koniec życia te sny są bardziej pozytywne. Zdarza się osoby, które są bliskie śmierci, podczas snu mają okazję podać rękę bliskiemu, który już odszedł lub go przytulić.

 Zobacz wideo: Co się dzieje z ciałem po śmierci?

Dzień Dobry TVN Co się dzieje z ciałem po śmierci?

Źródło: abczdrowie.pl 

Data aktualizacji: 11.07.2023,
Opublikowano: 11.07.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej