O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?

Fot: Artem_Furman / gettyimages.com

Guzek za uchem może być spowodowany przez wiele czynników. Jest to nierzadko kaszak, którego częstą lokalizacją jest tył płatka ucha. Mogą za niego odpowiadać powiększone węzły chłonne (limfadenopatia), które są przejawem toczącego się w organizmie procesu chorobowego.

Guzek za uchem może świadczyć o powiększeniu węzłów chłonnych, co pojawia się przy różnego rodzaju infekcjach. Za powiększony węzeł uważa się taki, którego średnica przekracza 1 cm. Wyczuwalna pod palcem kulka może być kaszakiem. Jeśli guzek jest twardy i nie można go przesunąć względem podłoża, może świadczyć o chorobie nowotworowej. Z każdą zmianą za uchem należy zgłosić się do lekarza, ponieważ jest wiele czynników, które mogą odpowiadać za ten stan.

Guzek za uchem – powiększone węzły chłonne

Za guzek za uchem w większości przypadków odpowiadają powiększone węzły chłonne. Są to struktury leżące na przebiegu naczyń limfatycznych. Ich podstawową funkcją jest filtracja limfy i udział w produkcji przeciwciał. Likwidują drobnoustroje, przez co stanowią istotny element układu immunologicznego.

Istnieje wiele czynników, które wpływają negatywnie na węzły chłonne. Ich powiększenie może być objawem przewlekłego stanu zapalnego zlokalizowanego w uchu, jamie ustnej lub w obrębie skóry głowy. Nierzadko bywają konsekwencją ogólnie obniżonej odporności organizmu. Powiększone węzły chłonne mogą być wywołane infekcją bakteryjną lub wirusową. Bolące zgrubienie za uchem pojawia się podczas zwykłego przeziębienia, anginy ropnej, odry, ospy wietrznej, świnki, różyczki, boreliozy czy choroby kociego pazura. U dzieci jest to przeważnie objaw zapalenia migdałków lub gardła. W wyżej wymienionych przypadkach choremu towarzyszą zazwyczaj ogólne złe samopoczucie, spadek masy ciała, brak apetytu, przejmujący ból, wysoka temperatura i wrażliwość węzłów chłonnych na dotyk.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6.

Do powiększenia węzłów chłonnych często dochodzi u chorych na AIDS. Ponadto rosną one w wyniku urazu – rany lub ukąszenia w miejscu położonym blisko węzłów. Czynnikiem sprawczym może być także mononukleoza (wywołana przez wirusa EBV) lub cytomegalowirus (CMV). Obrzmienie węzłów chłonnych bywa skutkiem ubocznym zażywania fenytoiny – leku przeciwdrgawkowego i działającego przeciwarytmicznie.

Nierzadko jest powikłaniem po podaniu szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz gruźlicy czy objawem towarzyszącym wszawicy i łojotokowemu zapaleniu skóry. Duży, wyczuwalny węzeł chłonny za uchem może być następstwem źle leczonego lub nieleczonego zęba. U dzieci węzły chłonne powiększają się w trakcie wyrzynania zębów mlecznych i stałych. Bolący węzeł chłonny za uchem może być związany z chorobą Kawasaki. Wówczas występuje też wysoka gorączka, wysypka, drażliwość, zapalenie spojówek, obrzęk kończyn i zapalenie śluzówki jamy ustnej.

Gulka za uchem – kaszak

Gulka za uchem może być kaszakiem. Jest to torbiel zastoinowa, która tworzy się w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Jest koloru cielistego z lekko żółtym zabarwieniem. Średnica kaszaka wynosi od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Ma gładką powierzchnię i jest przesuwalny względem podłoża. Może to być miękki guzek za uchem lub umiarkowanie twarda zmiana. Na jego powierzchni nierzadko widoczny jest ciemny punkt, który wskazuje zatkany przewód mieszka włosowego. Zdarzają się przypadki, kiedy kaszak ulega nadkażeniu bakteryjnemu, w konsekwencji czego rozwijają się zmiany zapalne w pobliskich tkankach. Kaszek leczony jest poprzez chirurgiczne usunięcie zmiany. Wewnątrz torbieli za uchem znajduje się wydzielina o żółtym kolorze i specyficznym zapachu, a kiedy dochodzi do powstania stanu zapalnego, staje się ropna i cuchnąca.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Gula za uchem – objaw nowotworu

Jeśli guzek za uchem nie boli przy dotyku i jest wyraźnie powiększony, może być wywołany obecnością nieprawidłowych komórek (np. transformacja nowotworowa komórek limfoidalnych w chłoniakach złośliwych lub komórki białaczkowe). Zgrubienie za uchem bywa również przerzutem nowotworowym. W tych przypadkach zazwyczaj jest twarde, zbite i trudno je przesunąć względem podłoża.

Najczęstszą przyczyną nowotworową małego guzka za uchem jest chłoniak Hodgkina, zwany także ziarnicą złośliwą, chorobą Hodgkina czy limfogranulomatozą. Jest to względnie często występujący nowotwór układu limfoidalnego. Dochodzi w nim do klonalnego rozrostu limfocytów B tworzących unikalne komórki nowotworowe Reed-Sternberga, które otoczone są innymi prawidłowymi komórkami. Etiologia choroby pozostaje niewyjaśniona.

Zachorowalność na chłoniaka Hodgkina szacowana jest na około 2–3 przypadki na 100000 osób. Najczęściej występuje on u młodych mężczyzn. Stanowi blisko 1% wszystkich nowotworów i około 13% wszystkich chłoniaków. Choroba może zajmować węzły chłonne o dowolnej lokalizacji. Najczęściej jednak zajęte zostają węzły chłonne powyżej przepony, a zwłaszcza uszne i szyjne. Powiększeniu węzłów chłonnych często nie towarzyszą żadne inne dolegliwości. Gorączka, nocne poty, świąd skóry i zmniejszenie masy ciała występują u około 30% chorych. W 95% przypadków rozpoznaje się postać klasyczną chłoniaka Hodgkina, a w pozostałych 5% postać nieklasyczną. W leczeniu stosuje się chemioterapię i radioterapię.

Guzek pod uchem – guz ślinianki przyusznej

Bardzo rzadko guzek pod uchem to choroba nowotworowa gruczołów ślinowych. Są to zmiany łagodne, złośliwe i nowotworopodobne, które stanowią 2–4% wszystkich guzów głowy i szyi. Występują najczęściej między 4 a 7 dekadą życia. Guzy ślinianki nie bolą i są rozpoznawane w późniejszych stadiach rozwoju.

Zobacz film: Wyrostek sutkowaty. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Kuliczkowski K., Diagnostyka różnicowa powiększonych węzłów chłonnych w praktyce lekarza rodzinnego, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2013, 15(2), s. 231–232.

2. Wróbel T., Chłoniak Hodgkina, W: Krzakowski M., Warzocha K. (red.), Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych, Gdańsk, Via Medica, 2013.

3. Warzocha K., Diagnostyka powiększonych węzłów chłonnych, „Zamojskie Studia i Materiały”, 2011, 1(34), s. 55-57.

4. Zaucha J.M., Optymalizacja i indywidualizacja leczenia chłoniaka Hodgkina z wykorzystaniem wczesnego badania PET, „Hematologia”, 2011, 2(1), s. 15-22.

5. Olejniczak I., Kozłowski Z., Dąbrowska K., Łukomski M., Guzy ślinianki przyusznej – obraz kliniczny, sposób postępowania i wyniki leczenia, „Otolaryngologia Polska”, 2008, LXII(4), s. 446–450.

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 11.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

paulinka 22.08.2018r.

Ja tez mam cos takiego, nie boli wiec nic z tym nie robiłam ale chyba musze zbadac..

Jan58 16.08.2018r.

Miałem kiedyś cos takiego. Bardzo bolało, ale bałem się pójść do lekarza. Zona w końcu mnie przekonała, ze jak boli lepiej żebym poszedł, bo to może być coś poważnego. Kiedy poszedłem na wizytę okazało się, że to tylko węzeł chłonny.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej