Nowotwór jajnika – jakie daje objawy? Jakie są rokowania?

Fot: dashamuller / fotolia.com

Nowotwór jajnika dotyka wielu kobiet. W początkowym stadium nie daje niemal żadnych objawów chorobowych, stąd często przy alarmujących symptomach jest już rozwiniętą zmianą rakową. Aby go uniknąć lub wykryć najmniejsze zmiany, wystarczą regularne badania ginekologiczne.

Najnowsze aparaty USG, którymi dysponują lekarze ginekolodzy, umożliwiają wykrycie już najmniejszych (kilku milimetrowych) zmian rakowych w obrębie jajników, co pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie na wczesnym etapie choroby, a przez to poprawić rokowania.

Nowotwór jajnika

Niestety w Polsce nowotwór jajnika jest szóstym co do częstości występowania i dotyka przede wszystkim kobiet między 40 a 70 rokiem życia.

Warto pamiętać, że nowotwór jajnika może mieć podłoże dziedziczne, stąd wymagana jest profilaktyka zwłaszcza w przypadku kobiet, w których rodzinie rak był już diagnozowany. Ryzyko tzw. dziedzicznego raka jajnika nie może być lekceważone.

Zobacz film: Na czym polega test ROMA? Źródło: 36,6.

Jakie objawy wywołuje rak jajnika?

Objawy nowotworu jajnika nie są charakterystyczne, a ponadto choroba przez długi czas rozwija się w utajeniu (przy braku regularnych badań ultrasonograficznych).

Bardzo często oznaki nowotworu przypisywane są dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Z tego powodu często diagnoza prowadzona jest w niewłaściwym kierunku, podczas gdy guz się rozwija. Niepokojącymi objawami są utrzymujące się bóle odczuwane w podbrzuszu, którym towarzyszy uczucie parcia na pęcherz, pełnego brzucha, zaparcia i wzdęcia (znaczne powiększenie obwodu brzucha, tzw. wodobrzusze) oraz uczucie pełności, które pojawia się w trakcie obfitego posiłku. We wczesnej fazie rozwoju choroby mogą przydarzyć są bóle miednicy i zmiana częstotliwości oddawania moczu. Znacznie rzadziej występują ból zlokalizowany w okolicach ud i pachwin czy krwawienie z dróg rodnych, które nie jest związane z menstruacją.

W bardziej zaawansowanym stadium mogą wystąpić nudności, wymioty i nietolerancja niektórych pokarmów. Charakterystyczny jest brak łaknienia. W zaawansowanej postaci choroba zaczyna widocznie wyniszczać cały organizm – dochodzi do utraty wagi, co szybko objawia się zaostrzonymi rysami twarzy.

Niestety około 70% kobiet dotkniętych nowotworem złośliwym jajnika zauważa symptomy choroby i rozpoczyna leczenie, kiedy rak jest już w III lub IV stadium rozwoju.

Zobacz film: Poznajcie historię Ani, która walczy z nowotworem jajnika. Źródło: 36,6

Niezłośliwy nowotwór jajnika

Guz na jajniku nie zawsze okazuje się rakiem. Zdarza się, że jest formą niezłośliwego nowotworu jajnika, co wiąże się z innym procesem leczenia niż w przypadku zmiany o charakterze złośliwym. Łagodne nowotwory najczęściej dotykają młodszych kobiet, zwłaszcza między 17 a 30 rokiem życia. Zazwyczaj guz występuje na jednym jajniku, ale jest większy niż złośliwy. Może przypominać pęcherz wypełniony płynem lub mieć postać zmian wielokomorowych. Zdarzają się przypadki, w których pęcherze pękają i powodują wylanie się płynu do jamy otrzewnej.

Leczenie polega przede wszystkim na chirurgicznym usunięciu zmian i nie zawsze lekarz zleca zabieg bezpośrednio po określeniu charakteru guza. W uzasadnionych przypadkach decyzja może być odsunięta w czasie.

Medycyna wyróżnia również nowotwory graniczne, które występują u kobiet między 30 a 40 rokiem życia. Wykazują one miejscową złośliwość, ale nie naciekają na inne tkanki. O właściwym leczeniu zawsze decyduje w ich przypadku lekarz.

Zobacz film: Dowiedzcie się jak ciężki do wyleczenia jest rak jajnika. Źródło: 36,6.

Nowotwór jajnika – rokowania

Nowotwór jajnika w I czy II stadium zaawansowania ma dobre rokowania – statystyki wskazują, że udaje się go wyleczyć w 75% przypadków. W stopniu III lub IV daje znacznie mniejsze szanse. O 30 do 50% zmniejsza szanse na przeżycie 5 lat, stąd tak bardzo ważna jest profilaktyka i dokładna diagnostyka. Umiejętnie wdrożone leczenie pozwala wielu kobietom prowadzić w miarę normalne życie mimo choroby.

Podstawową metodą leczenia raka jajnika jest chemioterapia, na którą nowotwór dobrze reaguje. W podawanych preparatach stosuje się wiele leków, z których najskuteczniejsze są: cisplatyna i karboplatyna. Niestety jest to ten rodzaj nowotworu, który w przypadku samej chemii nawraca w około 3/4 przypadków. Jest uznawany wówczas za chorobę nieuleczalną, którą można jednak cofać przez umiejętnie prowadzone leczenie, co pozwala na przeżycie wielu lat.

W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny, polegający na wycięciu maksymalnej ilości tkanki nowotworowej. Często konieczne jest usunięcie również nacieków z żołądka, a także fragmentów jelita lub śledziony. Po usunięciu zmienionej tkanki konieczne jest wdrożenie do leczenia również chemioterapii.

Niewielkie zastosowanie ma w tym przypadku radioterapia, którą stosuje się w zasadzie jedynie w leczeniu paliatywnym.

Zobacz film: Objawy, leczenie raka jajnika. Źródło: 36,6

Bibliografia:

Szymański W., Szymański M., Socha M., Leczenie chirurgiczne nowotworów złośliwych raka jajnika, „Ginekologia i Położnictwo”, zeszyt 8, 2008.

Data aktualizacji: 23.02.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej