Nowoczesne znieczulenie stomatologiczne podawane pod kontrolą komputera

Fot.: Kadr z filmu 36,6,sezon 4, odcinek 3

Nowoczesne znieczulenie podawane jest pod nadzorem komputera. Co to jednak oznacza dla pacjenta? Czy czuje moment ukłucia i wstrzyknięcia znieczulenia? Nie. Pacjent w ogóle nie poczuje bólu!

Na czym polega fenomen nowoczesnego znieczulenia, które może nam podać dentysta? Przecież nadal podawane jest za pomocą igły, która przebija skórę. W tym jednak przypadku ważną rolę odgrywa laserowe ostrzenie igły, by jej powierzchnia była jak najmniejsza. Dodatkowo, przed wkłuciem kropelka znieczulenia dotyka skóry tak, aby ją znieczulić. Dzięki temu pacjent nie poczuje nawet momentu ukłucia! A co z nieprzyjemnym uczuciem rozpierania, które tak dobrze znamy z fotela dentystycznego? Otóż komputer kontroluje wstrzykiwanie znieczulenia tak, aby nie przekroczyć progu bólu pacjenta. Takie znieczulenie jest więc całkowicie niewyczuwalne! I może być stosowane u każdego, nawet u dzieci.

Zobaczcie na filmie, jak przebiega proces podawania takiego znieczulenia oraz co mówią o nim dentyści:

Zobacz film: Nowoczesne znieczulenie podawane u dentysty. Znieczulenie podawane pod nadzorem komputera. Źródło: 36,6

Nowoczesne znieczulenie pozwala także na zupełne zminimalizowanie uczucia odrętwienia twarzy. Można je podawać miejscowo, także do kości. Dzięki temu komfort pacjentów jest zwiększony.

Pamiętajmy także, że zwykłe znieczulenie wiąże się z pewnymi komplikacjami. Istnieje ryzyko wystąpienia martwicy, problemów neurologicznych czy naczyniowo-sercowych. Dzięki nowej metodzie można mocno zredukować ryzyko wystąpienia martwicy oraz problemów neurologicznych - komputer czuwa nad podawaniem znieczulenia, a osoba wykonująca zabieg może skupić się tylko  na jego wykonaniu, nie musi nawet kontrolować ciśnienia w strzykawce. Czy stomatolodzy rekomendują nowoczesne metody podawania znieczulenia? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Znieczulenie u dentysty - skutki uboczne. Źródło: 36,6

Nowoczesne metody znieczulania pacjentów mogą pomóc w przełamaniu lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób odwleka wizytę u dentysty, a próchnica zębów jest bardzo poważną chorobą, w dodatku zaraźliwą! Może także prowadzić do schorzeń, których nie wyleczy pojedyncza wizyta u dentysty.

Wizyty u dentysty warto wykonywać już w pierwszych latach życia dziecka. Początkowo u najmłodszych nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanych zabiegów - jednak trzeba mieć świadomość, że również zęby mleczne wymagają leczenia, jeśli zaatakuje je próchnica. Nie zniknie ona wraz z wypadnięciem mleczaków, ale przeniesie się na zęby stałe. Higiena jamy ustnej jest podstawą zdrowych zębów i warto uczyć jej dzieci w okresie niemowlęcym (z użyciem specjalnej nakładki na palec, dzięki której usunie się z dziąseł resztki mleka czy kaszki). Rodzic powinien myć zęby dziecku do 7. roku życia (a przynajmniej kontrolować mycie).

Polecamy: Tylko u nas fragment odcinka 36,6 °C, którego nie zobaczycie w TV

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z trzeciego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz
Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 26.09.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Piotr 04.01.2019r.

ciekawe, ile to kosztuje

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej