Nowatorska metoda leczenia słuchu. Poznaj historię Ani, która dzięki symulatorowi pierwszy raz usłyszała dźwięki

Zobacz film: Metoda leczenia słuchu. Źródło: 36,6

Ania Adamowska jest śpiewaczką i skrzypaczką. Nigdy nie słyszała na lewe ucho, teraz jednak jest dla niej szansa. Póki co, dzięki symulatorowi, dźwięki przekazywane są bezpośrednio do jej mózgu, z pominięciem wadliwego ucha. Ale to niestety początek drogi do pełnego zdrowia.

W Światowym Centrum Słuchu lekarze dokonują niemożliwego - przywracają słuch osobom, które do tej pory nie miały nadziei na wyzdrowienie. W pracy z pacjentami wykorzystywana jest najnowsza technologia - implanty ślimakowe, zaawansowane aparaty słuchowe, a także Internet. Dzięki Krajowej Sieci Teleaudiologii pacjenci odbywają konsultacje z lekarzami online. Jest to o tyle wygodne, o ile eliminuje ryzyko błędu podczas terapii! Czasochłonna podróż i zmęczenie negatywnie wpływają na możliwości skupienia pacjenta i mogą powodować niewiarygodne wynika badań. 

Światowe Centrum Słuchu powstało dzięki zaangażowaniu lekarzy z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Dyrektorem ośrodka jest prof. dr hab. Henryk Skarżyński. Tak mówi o placówce otworzonej w maju 2012 roku:

Powstanie Światowego Centrum Słuchu to efekt systematycznie prowadzonej od lat pracy w kraju i na arenie międzynarodowej, na wszystkich kontynentach. Budowanie partnerskich kontaktów z naukowcami różnych dziedzin w kraju i na świecie. Otwarcie Centrum to nie tylko kolejna, nie mająca swojego odpowiednika w świecie, placówka. To efekt realizacji setek wyzwań w obszarach: naukowym, klinicznym, dydaktycznym i organizacyjnym. To reakcja specjalistów z medycyny, inżynierii biomedycznej, akustyki, fizyki, nanotechnologii materiałowych i informatycznych, psychologii i pedagogiki na ciągle rosnące zapotrzebowanie rozwijającego się społeczeństwa informacyjnego 

W ośrodku odbyło się wiele operacji, które były w Polsce pierwszymi. Mowa o:

  • wszczepieniu implantu ślimakowego,
  • wszczepieniu implantu do pnia mózgu,
  • pierwszej na świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego u osoby z częściową głuchotą,
  • wszczepieniu implantu ucha środkowego,
  • rekonstrukcji małżowiny usznej,
  • operacyjnego protezowania słuchu (aparaty BAHA i RetroX),
  • operacji zatok obocznych nosa nawigowanej obrazem.

Pacjentką prof. Skarżyńskiego jest Ania Adamowska, skrzypaczka i śpiewaczka, która do tej pory słyszała jedynie na lewe ucho. Teraz, dzięki zaawansowanej technologii oraz ogromnej wiedzy lekarzy - ma szansę na odzyskanie słuchu w uchu prawym. Nie kryje łez wzruszenia, gdy dzięki symulatorowi pierwszy raz usłyszała dźwięki!

Data aktualizacji: 24.11.2017,
Opublikowano: 23.11.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Asia 28.11.2017r.

Mój syn również był operowany w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach i od pół roku jest SŁYSZĄCYM użytkownikiem implantu ślimakowego Cochlear oraz wesołym, szczęśliwym dzieckiem. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że Profesor Skarżyński jest świetnym specjalistą w swoim fachu i Pani Ania miała dużo szczęścia, że do niego trafiła! :)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej