Nowa strategia przeciw grypie. WHO ma plan, jak zmniejszyć ilość zachorowań
Fot: vladans / gettyimages.com
WHO przygotowuje się do walki z epidemią grypy. Strategia zaplanowana na lata 2019-2030 zakłada zmniejszenie liczby zachorowań w sezonach grypowych oraz ograniczenie przenoszenia wirusa z ludzi na zwierzęta.
Grypa jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla ludzkości. Każdego roku w wyniku powikłań pogrypowych umierają kolejni pacjenci, tylko w Polsce ta choroba zabiła w jednym miesiącu - lutym - ponad 80 osób.
Ponieważ każdego roku można mówić o epidemii grypy, Światowa Organizacja Zdrowia postawiła za cel swych działań ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. 11 marca 2019 roku opublikowano globalną strategię WHO w celu zmniejszenia zachorowalności na grypę.
Według planów Światowej Organizacji Zdrowia w 2030 r. każdy kraj powinien mieć opracowaną szczegółową strategię przeciwdziałania grypie. Aby to osiągnąć poszczególne kraje powinny:
Wspierać badania naukowe zmierzające do lepszego zrozumienia rozprzestrzeniania się grypy oraz opracowania bardziej efektywnych metod jej diagnostyki, leczenia i profilaktyki. Przypominamy, że obecnie w Polsce grypę najszybciej można rozpoznać na podstawie wymazu z gardła.
Stworzyć program przeciwdziałający grypie sezonowej, który zawierałby rozwiązania chroniące osoby z grup podwyższonego ryzyka. W grupach podwyższonego ryzyka znajdują się małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z obniżoną odpornością. Polecamy: Grypa w ciąży – jak ją leczyć? Czy szkodzi dziecku?
Realnie oszacować koszty leczenia grypy i jej powikłań dla systemu. Każdego roku koszty leczenia grypy są coraz większe - czy przewyższają one koszty refundacji szczepień przeciwko grypie? Obecnie koszt takiego szczepienia to około 50 zł.
Opracować i wdrożyć program, który skutecznie zredukuje liczbę zachorowań i zgonów.
Wspierać działania profilaktyczne (mowa tutaj o kampanii promującej szczepienia ochronne. Mało kto wie, że pierwsze szczepienie przeciwko grypie w przypadku małych dzieci musi być powtórzone po miesiącu).
Zaplanować działania, które podejmą poszczególne instytucje na wypadek potencjalnej epidemii.
Zobacz film: Grypa - co to za wirus, jak atakuje nasz organizm. Objawy grypy. Źródło: 36,6
Grypa - jak z nią walczyć?
Leczenie grypy jest wyłącznie objawowe. Nasz organizm na czas walki z wirusem powinien odpoczywać. Należy zadbać o sen oraz odpoczynek - krótko mówiąc powinno się pozostać w łóżku (obowiązkowo w domu, by nie rozprzestrzeniać wirusa) i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Z domowych sposobów znane są m. in. picie soku malinowego, wody z cytryną, dużej ilości ciepłych płynów, mleko z miodem i czosnkiem. Wskazane jest także przyjmowanie leków obniżających gorączkę.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?