Nowa lista leków, których wkrótce może zabraknąć

Fot. kate_sept2004 / Getty Images

Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie listę leków, których wkrótce możemy nie móc dostać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na liście znajdują się m. in. szczepionki przeciwko odrze. 

Na nowej liście leków zagrożonych brakiem dostępności opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia znalazły się między innymi leki insulinowe, przyjmowane przy padaczce czy astmie, a także preparaty mlekozastępcze. Na liście znalazły się także bardzo popularne leki do nebulizacji: Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual. Pacjenci będą mieć problem z zakupem przeciwpadaczkowego leku Vimpat oraz leków przeciwzakrzepowych: Clexane, Fragmin i Xarelto.

Pacjenci mogą mieć problem z zakupem kropli do oczu Combigan,  roztworu do wstrzykiwań Neulasta (stosowanego u pacjentów z chorobą nowotworową), leków dla chorych na schizofrenie: Zypadhera i Rispolept oraz leku Anafranil o działaniu przeciwdepresyjnym. Zagrożony brakiem dostępności jest też lek Concerta, stosowany m.in. w leczeniu ADHD. 

Informacja dla rodziców - problem z mlekiem zastępczym

  • Bebilon pepti 2 DHA, 
  • Infatrini Peptisorb, 
  • Neocate Junior, 
  • Neocate LCP, 
  • Nutramigen 1 LGG, 
  • Nutramigen 2 LGG, 
  • Nutramigen 3 LGG, 
  • Nutramigen PURAMINO.

Zobaczcie, jak wygląda współpraca między lekarzami a firmami farmaceutycznymi:

Zobacz film: Jak wygląda współpraca pomiędzy firmami farmaceutycznymi a lekarzami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło: Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 14 maja 2019 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Problem z dostępnością szczepionki przeciwko odrze

Odra jest chorobą wysoce zaraźliwą, a rezerwuarem wirusa są tylko ludzie. Wirus odry atakuje po wniknięciu do komórek nabłonkowych górnych dróg oddechowych i spojówek trafia do okolicznych węzłów chłonnych, gdzie się namnaża.

Pierwsze objawy zwiastujące chorobę (prodromalne) pojawiają się na około 10 dni po zakażeniu i zaliczamy do nich gorączkę, kaszel (raczej suchy), nieżyt nosa i inne objawy grypopodobne. 

PolecamyOdra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania

Charakterystycznym objawem są tzw. plamki Koplika, czyli szarobiałe grudki pojawiające się na błonie śluzowej policzków w okolicy zębów przedtrzonowych. Pojawiają się zazwyczaj dzień przed wystąpieniem właściwej osutki i zanikają tuż po jej ustąpieniu.

W Polsce wprowadzono szczepionki skojarzone przeciwko odrze, śwince i różyczce – MMR-II i priorix.

Data aktualizacji: 16.05.2019,
Opublikowano: 16.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej