Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!

Fot. Schedivy Pictures Inc. / Getty Images

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że uzależnienie od gier wideo jest chorobą psychiczną. Gry komputerowe określono jako cyfrową heroinę, a osobę uzależnioną, czyli gracza - jako kogoś, kto nie kontroluje czasu spędzonego w wirtualnej rzeczywistości. 

Światowa Organizacja Zdrowia uznała gry komputerowe jako "jedną z najbardziej uzależniających substancji na świecie". Według WHO osoba uzależniona to taka, która nie kontroluje ilości czasu spędzanego na graniu oraz taka, dla której granie jest najważniejszą czynnością w życiu. Statystyki mówią, że w naszym kraju jest niemal 16 milionów graczy, z czego - według szacunków - około 15 procent, czyli ponad 2,4 miliona z nich, jest uzależnionych od gier.

Więcej informacji znajdziecie na TVN24.pl: Nowa choroba psychiczna trafiła na listę. Zagrożenie dotyczy ponad dwóch milionów Polaków

Uzależnienie od komputera 

Objawy uzależnienia od komputera to m.in. zaniedbanie relacji społecznych, rozdrażnienie i zawężenie zainteresowań. W przypadku gier komputerowych chory poświęca cały czas na granie, nawet widząc negatywne konsekwencje swojego zachowania. Szczególnie podatni na uzależnienia są ludzie młodzi, ale nie tylko oni narażeni są na uzależnienie od wirtualnej rzeczywistości. 

Wyróżnia się uzależnienie wtórne, polegające na ucieczce od codzienności oraz pierwotne, które koncentruje się na posiadanym sprzęcie i dodatkach. Popularne formy przesadnego korzystania z tych urządzeń to granie w gry komputerowe, surfowanie po internecie, czatowanie lub robienie e-zakupów. Osoba uzależniona zaczyna traktować korzystanie z komputera jako najważniejszą czynność w ciągu dnia. 

Od teraz uzależnienie od gier zostało uznane jako choroba natury psychicznej. Ma to pomóc w zwróceniu uwagi społeczeństwa na problem, jakim jest życie wirtualne, a nie - realne.

Polecamy: Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny

Zobacz film: Twoje dziecko spędza długie godziny przed komputerem? Sprawdź, czy nie jest uzależnione. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 19.06.2018,
Opublikowano: 19.06.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marcin 02.11.2018r.

No dobrze - jest 2.4 uzależnionych od gier -> a ja się pytam ile jest dodatkowo osób uzależnionych od internetu a nie gra -> przesiadują po 10 godzin dziennie na laptopach oglądając głupie filmiki i czytając głupie artykuły. W USA szacuje się że 40% młodych ludzi wierzy w płaską ziemią.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej