Niewydolność wielonarządowa - na czym polega i jak się ją leczy?

Fot: ANDRZEJ WOJCICKISCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Niewydolność wielonarządowa to jedno z częściej występujących powikłań u osób, chorych na COVID-19. Ale zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 nie jest jedynym czynnikiem ryzyka. Kiedy jeszcze może dojść do rozwoju niewydolności wielonarządowej?

Zgodnie z definicją niewydolność wielonarządowa to (potencjalnie) odwracalna niewydolność dwóch lub kilku narządów bądź układów.

Niewydolność wielonarządowa (MODS - Multiple Organ Dysfunction Syndrome) dzieli się na pierwotną oraz wtórna. Pierwotna niewydolność wielonarządowa pojawia bezpośrednio po zadziałaniu czynnika uszkadzającego. Wtórna niewydolność wielonarządowa bardzo często wywoływana jest specyficzną reakcją organizmu na stan zapalny.

Niewydolność wielonarządowa - przyczyny

Niemal w 90 proc. przypadków za niewydolność wielonarządową odpowiada sepsa. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie lekarze nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem specjalistów kluczowe znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne.

U osób z niewydolnością wielonarządową neutrofile zaczynają się łączyć ze śródbłonkiem naczyń. W konsekwencji do przestrzeni śródmiąższowej przedostają się poszczególne komórki krwi, co prowadzi do uszkodzenia narządu.

Jednocześnie aktywują się czynniki odpowiedzialne za krzepnięcie krwi, co prowadzi do powstania małych zakrzepów. Zatory zaczynają pojawiać się także w żyłach, co prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego. To wszystko skutkuje niedotlenieniem tkanek i postępującym uszkodzeniem narządów. 

Co to jest sepsa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest posocznica? Źródło: 36,6

Niewydolność wielonarządowa - objawy

U ogromnej większości pacjentów uszkodzeniu ulegają płuca. Do niewydolności narządu prowadzą:

  • aspirację treści żołądkowej;
  • inhalację toksyn lub dymu;
  • uraz klatki piersiowej.

Bezpośrednia przyczyną niewydolności płuc mogą być:

  • krążenie pozaustrojowe;
  • rozległe urazy lub zwiększony wysiłek oddechowy i uszkodzenie przepony.

Aby zminimalizować szkody chorym podaje się leki i stosuje mechaniczną wentylację. Jeśli uszkodzeniu uległ układ krążenia z powodu niedotlenia może dojść do rozwoju kwasicy metabolicznej. Natomiast zmniejszona pojemność minutowa serca może doprowadzić do splątania oraz wywołać tachykardia. Uszkodzenie nerek zwiększa śmiertelność od 40 - 70 proc. Jeśli niewydolność dotyczy układu pokarmowego u pacjentów obserwuje się przede wszystkim biegunki. Przy uszkodzeniu układu nerwowego pojawiają się zaburzenia świadomości, encefalopatia oraz obrzęk mózgu.

Niewydolność wielonarządowa - leczenie

Postępowanie zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia. Niewydolność każdego kolejnego narządu zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o 15 proc. Szacuje się, że aż 1/3 pacjentów z niewydolnością wielonarządową umiera w ciągu 48 godzin, a w przeciągu dwóch tygodni - aż 80 proc. chorych.

Szansę chorego na przeżycie znacząco zmniejszają ostry przebieg choroby, kwasica, podeszły wiek, zakażenie drobnoustrojami opornymi oraz upośledzona reakcja immunologiczna.

Osoby, które przeżywają, wymagają przedłużonej i intensywnej opieki oraz rehabilitacji. Statystyki pokazują, że zaledwie połowa chorych po półrocznej rehabilitacji powraca do swojej zwykłej aktywności.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 02.04.2020,
Opublikowano: 02.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej