Nietrzymanie moczu to mimowolne, niekontrolowane wyciekanie moczu z dróg moczowych. Problem ten dotyczy przeważnie osób starszych, kobiet w ciąży oraz mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Nietrzymanie moczu w ciąży powinno minąć po porodzie. Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia.
Nietrzymanie moczu w ciąży czy wody płodowe – rozróżnienie płynu z dróg rodnych
Nietrzymanie moczu w ciąży jest powszechnym problemem i zdarza się u wielu kobiet spodziewających się dziecka. Natomiast pęknięcie pęcherza płodowego i wypłynięcie przez drogi rodne płynu owodniowego niezwiązane z porodem jest realnym zagrożeniem dla matki i dla dziecka, zdarza się rzadko.
Jak uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta
Mocz łatwo rozpoznać – ma charakterystyczny zapach i słomkowy kolor. Płyn owodniowy wygląda inaczej na poszczególnych etapach ciąży – na początku jest przezroczysty, w późniejszych miesiącach staje się opalizujący, a w późnej ciąży jest mętny, może zawierać fragmenty meszku i mazi płodowej, czasem ma różowe zabarwienie. Wody płodowe mogą być bezwonne lub mieć słodkawy zapach.
W przypadku utraty płynu owodniowego należy wezwać specjalistyczną pomoc medyczną lub jak najszybciej udać się do lekarza.
Aby prawidłowo zidentyfikować płyn wydobywający się z układu moczowo-płciowego, warto stosować wkładki higieniczne, na których białej powierzchni dobrze widoczny jest kolor cieczy.
Przyczyny nietrzymania moczu w ciąży
Nietrzymanie moczu w ciąży w 1 trymestrze i przez całą ciążę może występować na skutek powiększania się macicy i zwiększonej produkcji progesteronu oraz relaksyny w organizmie. Zwiększająca objętość macica uciska na pęcherz moczowy, co sprawia, że ciężarna może często odczuwać potrzebę oddania moczu. Progesteron, hormon niezbędny do utrzymania ciąży, działa rozluźniająco na mięśnie, w tym na mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) – otaczają one pęcherz oraz cewkę moczową i je podtrzymują.
Nietrzymanie moczu w ciąży może być skutkiem nie tylko rozluźnionych mięśni, ale też rozciągnięcia dna miednicy, za co także odpowiedzialne są hormony. W miarę rozwoju płodu i powiększania macicy problem nietrzymania moczu może się nasilać, ponieważ macica stopniowo coraz bardziej uciska pęcherz i mięśnie dna miednicy.
Popuszczanie moczu zdarza się ciężarnym najczęściej podczas śmiechu, kaszlu, kichania bądź podnoszenia ciężkich przedmiotów – to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu? Dowiesz się tego z naszego filmu
Nietrzymanie moczu w ciąży: ćwiczenie mięśni Kegla jako metoda zapobiegania
Aby uniknąć problemu nietrzymania moczu w ciąży, należy wzmocnić mięśnie dna miednicy, czyli mięśni Kegla, jeszcze przed zajściem w ciążę. Warto ćwiczyć je także aż do czasu porodu i po nim. Dzięki ćwiczeniu mięśni dna miednicy można nie tylko uniknąć nietrzymania moczu, ale też przyspieszyć powrót do formy po porodzie siłami natury, zwiększyć komfort samego porodu i okresu połogu.
Ćwiczenie mięśni Kegla polega na napinaniu mięśni dna miednicy na kilka sekund i ich rozluźnianiu. Dla uzyskania zadowalających efektów należy wykonywać ćwiczenie kilka razy dziennie po 10 do 20 powtórzeń każdorazowo. Można ćwiczyć w dowolnej pozycji – siedząc, na stojąco czy na leżąco.
Zobacz także: Przykłady ćwiczeń na mięśnie Kegla, również w ciąży i po porodzie
Wzmocnić mięśnie dna miednicy pomagają też kulki waginalne. Aplikuje się je do pochwy początkowo na kilka minut dziennie, stopniowo wydłużając czas treningu. Z kulkami można się poruszać i wykonywać dowolne czynności. Nie można ich stosować podczas ciąży ani w okresie połogu. Wymagają też regularnego dezynfekowania.
Sposoby na nietrzymanie moczu w ciąży
Nietrzymanie moczu w ciąży może powodować duży dyskomfort, zwłaszcza jeśli mocz wypływa niekontrolowanie już od początku ciąży. Uniknąć konsekwencji nietrzymania moczu pomaga dbanie o higienę intymną. Warto w trakcie dnia używać specjalnych chusteczek do higieny intymnej – nie wysuszają i nie podrażniają one wrażliwych miejsc, za to oczyszczają skórę i pomagają zachować świeżość i naturalne pH.
Ciężarna powinna chodzić do toalety często, by unikać przepełnienia pęcherza i wstrzymywania moczu. W trakcie dnia i w nocy może używać wkładek dedykowanych osobom zmagającym się z nietrzymaniem moczu. Wkładki te są dyskretne, pochłaniają wilgoć i neutralizują nieprzyjemny zapach.
Zobacz także: Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie
Kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna nadużywać herbaty, kawy ani alkoholu przede wszystkim ze względu na dobro malca, ale także wtedy, gdy cierpi na nietrzymanie moczu w ciąży. Napoje te działają podrażniająco na pęcherz moczowy, tak jak ostre dania, cytrusy czy sok pomidorowy.
Mimo nietrzymania moczu, zalecane jest odpowiednie nawadnianie organizmu, czyli picie nie mniej niż 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej wybierać niegazowaną wodę mineralną.