Niespojenie łuku kręgu – objawy, przyczyny i postępowanie

Fot. Staras / Getty Images

Niespojenie łuku kręgu polega na całkowitym zamknięcia się kanału kręgowego na jednym z odcinków kręgosłupa. Objawy przypominają dyskopatię, czyli pojawia się ból czy też osłabienie mięśni. Rzadziej dochodzi do całkowitego unieruchomienia chorego.

Niespojenie łuku kręgu to wada wrodzona. Najczęściej można się spotkać z niespojeniem łuku kręgu segmentu S1 w odcinku krzyżowym kręgosłupa lub L5, czyli w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wada ta obejmuje brak zrostu łuku kręgu kręgosłupa, co przyczynia się do powstania deformacji i znacznie szybszego niż u osób zdrowych zwyrodnienia krążków międzykręgowych kręgosłupa.

Niespojenie łuku S1 kręgu lub innych jego odcinków – przyczyny

Niespojenie kręgu określane jest również terminem „rozszczep kręgosłupa”. Jest to wada wrodzona polegająca na tym, że kanał kręgowy nie uległ całkowitemu zamknięciu na wczesnych etapach rozwoju wewnątrzmacicznego. Segment L5 i S1 kręgosłupa, czyli odcinek na granicy kręgosłupa lędźwiowego i kości krzyżowej, jest najczęściej miejscem zlokalizowania tego typu wady. W ciągu pierwszych 4 tygodni ciąży dochodzi do zamknięcia się cewy nerwowej, kiedy właściwie kobieta zazwyczaj jeszcze nie wie, że jest w ciąży lub dopiero się o niej dowiedziała. Jest więc wtedy za późno na wdrożenie suplementacji kwasem foliowym i innymi witaminami z grupy B. A właśnie kwas foliowy, a konkretnie jego niedobór w organizmie kobiety, odpowiada w głównej mierze za powstawanie wad cewy nerwowej. Wśród przyczyn niespojenia łuku kręgu L5 lub S1 czy innych odcinków kręgosłupa wyróżnia się również czynniki środowiskowe i genetyczne, infekcje w czasie ciąży, ekspozycję na promieniowanie rentgenowskie.

Objawy niespojenia łuku kręgu

Ze względu na powstałą deformację kręgosłupa, dochodzi do upośledzenia synchronizacji mięśni, zaburzeń postawy i przyspieszenia zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. Skutki tej wady są zmienne w zależności od umiejscowienia czy zaawansowania patologii. Niekiedy pojawiają się objawy bólowe, których nasilenie jest zmienne. Mogą wystąpić także problemy z osłabieniem i nadmierną męczliwością mięśni, co przekłada się na upośledzenie motoryki. Czasami dochodzi do zaników mięśni, a nawet całkowitego ich unieruchomienia.

Jak zapobiec powstawaniu niespojenia łuku?

Niekiedy schorzeniom kręgosłupa trudno jest zapobiec, szczególnie jeśli znaczenie odgrywają czynniki genetyczne. Jednak ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej jest związane przede wszystkim z niedoborami kwasu foliowego. Najlepiej, jeśli więc ciąża jest planowana, a kobieta przez co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę suplementuje kwas foliowy.

Zobacz film i sprawdź jak dbać o kręgosłup: 

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Polecamy: Jak dbać o kręgosłup?

Leczenie niespojenia łuku kręgu

Niespojenie łuku kręgu S1 nie jest wadą, którą leczy się przyczynowo. Należy jednak od momentu postawienia diagnozy dołożyć wszelkich starań, by zbyt szybko nie pogłębiały się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Zabronione jest więc przeciążenie kręgosłupa, jak również praca w pozycjach wymuszonych czy powodujących, że ustawienie kręgosłupa jest nieprawidłowe. Jeśli niespojenie łuku kręgu występuje u kobiety, powinna ona zrezygnować z wysokich obcasów. Osoba z niespojeniem łuku kręgu nie powinna dopuścić do nadmiaru masy ciała.

Niespojenie łuku kręgu wymaga wykonywania codziennych ćwiczeń po około 30 min. Powinny one obejmować trening wzmacniający mięśnie brzucha, grzbietu i pośladków. Im lepiej rozbudowany jest korpus mięśniowy, tym kręgosłup ma lepszą stabilizację. Bardzo dużą rolę odgrywają rehabilitacja i fizykoterapia.

Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 30.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej