Nieregularny okres u nastolatek, po ciąży i u dojrzałych kobiet. Jakie są jego przyczyny?

Fot: Studio KIVI / stock.adobe.com

Nieregularny okres to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Za zbyt długi odstęp pomiędzy krwawieniami miesiączkowymi uważa się czas powyżej 35 dni, a za krótki – poniżej 21 dni. Jeżeli występuje nieregularność bądź brak miesiączek, należy skontaktować się z ginekologiem.

Oligomenorrhoea to stan na określenie nieregularnego okresu, w którym odstępy między krwawieniami przekraczają 35 dni. Zbyt częste miesiączki, w których cykle trwają mniej niż 21 dni, określa się mianem polymenorrhoei. Nieregularny okres po porodzie może wynikać z karmienia piersią i towarzyszących temu zmian hormonalnych. Pierwsza miesiączka po ciąży to kwestia bardzo indywidualna. Cykl często bywa nieregularny w pierwszych latach miesiączkowania u nastolatek i w ostatnich u kobiet dojrzałych, gdy spada w organizmie poziom żeńskich hormonów.

Nieregularny okres po porodzie

Nieregularny okres po ciąży zależy od indywidualnych predyspozycji świeżo upieczonej mamy. Zatrzymanie miesiączki to efekt nadmiaru prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za produkcję pokarmu, który blokuje wydzielanie hormonu pobudzającego pracę jajników – FSH.

Po powrocie cyklu młoda mama staje się znów płodna. Owulacja nie musi nastąpić dokładnie w tym samym momencie po porodzie co sama miesiączka. W niektórych przypadkach kobieta może odzyskać płodność nawet przed pierwszym cyklem.

Co może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zaburzenia miesiączkowania. Źródło: 36,6.

Nieregularny okres a karmienie piersią

Nieregularny okres w czasie karmienia piersią nie należy do rzadkich sytuacji. Zmieniona gospodarka hormonalna hamuje owulację i w naturalny sposób blokuje krwawienie miesięczne. Duży wpływ na regularność miesiączek mają: częstotliwość karmienia, długość snu dziecka w nocy, rozszerzanie diety, zmiana trybu życia, zmiana aktywności fizycznej, stres i przemęczenie.

Młode mamy mogą nie mieć okresu przez cały czas, kiedy karmią piersią. Z kolei u kobiet podających dziecku mieszankę miesiączka pojawia się w 6–8 tygodniu po porodzie, czyli po zakończeniu połogu.

Teoretycznie w czasie karmienia piersią ryzyko zajścia w ciążę jest znikome. Pojawia się wtedy niepłodność laktacyjna. Ginekolodzy radzą jednak, by w celu uzyskania pewnego zabezpieczenia przed zapłodnieniem stosować minipigułkę, w której znajduje się wyłącznie progestyna. Z przyjmowaniem nawet takiej formy hormonalnej antykoncepcji należy odczekać co najmniej 6 tygodni od porodu. Z kolei pigułki zawierające estrogen nie wolno przyjmować przez minimum 6 miesięcy po rozwiązaniu.

Nieregularny okres a dni płodne

Nieregularne miesiączki i inne zaburzenia miesiączkowania mogą sugerować problemy z owulacją, bez której kobieta jest niepłodna. Trudno wtedy wyznaczyć dni płodne i niepłodne. Można wówczas skorzystać z testów owulacyjnych, które są dostępne w aptece. Cena za zestaw pięciu sztuk to koszt od 10 do 30 zł.

Monitorowanie płodności umożliwiają tzw. naturalne metody planowania rodziny. Wymienia się tu zwłaszcza obserwację śluzu szyjkowego (w okresie owulacji powinien być przezroczysty, ciągliwy i dawać uczucie śliskości) i temperatury ciała. Niektóre kobiety zauważają, że 2–3 dni przed owulacją ich cera i włosy wyglądają lepiej niż zwykle. Ma to związek z wysokim poziomem estrogenów produkowanych w tym czasie przez organizm.

Nieregularny okres u nastolatek

Nieregularny okres u nastolatek występuje na samym początku okresu dojrzewania, co wiąże się z brakiem równowagi hormonalnej. Regulowanie cyklu u dojrzewających dziewcząt może potrwać nawet 2–3 lata. W tym czasie pojawiają się cykle bezowulacyjne czy menstruacje z przerwami sięgającymi nawet kilku miesięcy. Warto zasięgnąć wtedy porady ginekologa, który sprawdzi, czy nieregularne cykle są naturalne, czy są objawem choroby.

Co zrobić, aby poprawić sobie samopoczucie w czasie miesiączki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co jeść, aby poprawić sobie humor podczas miesiączki? Źródło: 36,6.

Nieregularny okres u dojrzałych kobiet

Nieregularny okres po 40 bywa związany ze stopniowym wchodzeniem w okres klimakterium. W okresie poprzedzającym menopauzę miesiączki czasami zaczynają pojawiać się nieregularnie. Do zachwiania regularności cyklu dochodzi na skutek zaburzeń wydzielania hormonalnego jajników spowodowanego ich fizjologicznym procesem starzenia się. Lekarz może zaproponować rozpoczęcie stosowania hormonalnej terapii zastępczej, która pozwala uniknąć zaburzeń miesiączkowania i wielu innych przykrych dolegliwości towarzyszących klimakterium. Około 50–55 roku życia miesiączki zanikają całkowicie.

Nieregularny okres – przyczyny

Nieregularności w cyklu miesięcznym mogą być także wywołane czynnikami, takimi jak:

  • radykalna zmiana klimatu i częste podróże,
  • intensywna kuracja odchudzająca i nagłe przybranie na wadze,
  • zaburzenia odżywiania, jak bulimia czy anoreksja,
  • silne przeżycia psychiczne, duży stres,
  • nieregularny tryb życia,
  • zwiększony wysiłek fizyczny (brak okresu często występuje wśród kobiet wyczynowo uprawiających sport),
  • zażywanie leków hormonalnych i odstawienie pigułek antykoncepcyjnych,
  • działanie niektórych leków, jak antydepresanty, sterydy, chemioterapeutyki,
  • schorzenia: zespół policystycznych jajników, zespół Ashermana, zespół jelita drażliwego, cukrzyca, choroby wątroby, zaburzenia tarczycowe, związane z funkcjonowaniem przysadki mózgowej czy działaniem nadnerczy, torbiele jajników, łagodne lub złośliwe guzy, stany zapalne narządów rozrodczych, choroby weneryczne, mięśniaki macicy, polipy, nadżerki.

Masz bolesne miesiączki? Zobacz  film i dowiedz się jak pozbyć się bólu w czasie okresu:

Zobacz film: Jak skutecznie walczyć z bólem miesiączkowym? Źródło: 36,6.

    Bibliografia:

    1. Opala T., Ginekologia – podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.
    2. Dębski R., Ginekologia kliniczna Tom 1–3, Wrocław, Urban & Partner, 2009.
    3. Słomko Z., Ginekologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.
    4. Skałba P., Endokrynologia ginekologiczna, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.
    5. Berek J.S., Novak E., Ginekologia, Warszawa, Medipage, 2008.
    6. Bręborowicz G., Ginekologia i położnictwo, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2005.
    Data aktualizacji: 20.11.2018,
    Opublikowano: 26.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (1)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany

    Moniaaaa 15.06.2020r.

    Witam serdecznie mam pytanie odnośnie miesiączki.
Urodziłam dziecko w tym roku styczniu wiem że każda miesiączka po ciąży jest nieregularna. Miałam miesiączkę po porodzie normalnie do maja w maju ostani raz ostatałam 18 i do tej pory nie ma a powinnam dostać teraz 14 czerwca, a dziś jest 15. Ja z mężem co chodzi o stosunki to uważamy nie dochodzi we mnie. A następnego dziecka nie planujemy więc martwię się dlaczego do tej pory miesiączki nie mam. Proszę o pomoc

    Zobacz wszystkie 1 komentarzy
    Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

    Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

    Czytaj więcej
    Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

    Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

    Czytaj więcej
    25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

    Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

    Czytaj więcej
    Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

    Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

    Czytaj więcej
    Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

    Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

    Czytaj więcej
    Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

    Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

    Czytaj więcej
    Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

    Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

    Czytaj więcej
    Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

    Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

    Czytaj więcej
    Jak często należy myć części intymne? 

    Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

    Czytaj więcej
    Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

    Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

    Czytaj więcej