Niedosłuch u dzieci i u dorosłych – jakie są najczęstsze przyczyny?

Fot: kzenon / gettyimages.com

Niedosłuch może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u osób starszych, choć zdecydowanie częściej jest kojarzony właśnie z wiekiem. Współcześnie u coraz młodszych osób pojawia się niedosłuch ze względu na ogromne narażenie na hałas. Przyczyny niedosłuchu są różne, część z nich jest odwracalna.

Niedosłuch w klasyfikacji ICD 10 (w międzynarodowej klasyfikacji chorób) mieści się pod numerami H90-H91. Niedosłuch polega na upośledzeniu zmysłu słuchu, czyli zaburzeniu odbierania dźwięków ze środowiska zewnętrznego. Niekiedy do niedosłuchu dołączają się inne objawy jak uczucie zatkanego ucha, bóle głowy, zawroty głowy, szumy uszne. Niedosłuch może mieć różny stopień, ale również może być typu przewodzeniowego, mieszanego bądź odbiorczego. Niedosłuch może ostatecznie przerodzić się w całkowitą głuchotę.

Mechanizm niedosłuchu

Narząd słuchu to bardzo skomplikowany narząd zmysłu. Za odbiór dźwięków ze środowiska zewnętrznego odpowiada małżowina uszna, która odbiera drgania powietrza jako fale dźwiękowe. Przewodzi je do błony bębenkowej, która wprawiona w drgania, przenosi dźwięk na kolejne struktury ucha środkowego, czyli na kosteczki słuchowe. Ostatecznie dźwięk dociera do ucha wewnętrznego, z którego za pośrednictwem wyspecjalizowanych rzęsek słuchowych dźwięk może wędrować dalej pod postacią impulsów nerwowych do mózgu. Dlatego też rodzaje niedosłuchu zależą od tego, jakie struktury ulegną upośledzeniu. Wyróżnia się:

  • niedosłuch przewodzeniowy – zaburzenie w części odpowiedzialnej za przewodzenie dźwięku. Charakteryzuje się gorszym słyszeniem niskich dźwięków, stąd lepiej będą słyszeć kobiety niż mężczyzn, a dodatkowo, lepiej takie osoby wychwytują dźwięk w hałasie;
  • niedosłuch odbiorczy – polega na uszkodzeniu elementów wchodzących w skład ucha wewnętrznego jak i przewodzenia impulsów nerwowych do mózgu. Zdecydowanie lepiej takie osoby słyszą niskie tony, a więc głos męski, a także gorzej słyszą w hałasie. Niedosłuch odbiorczy niejednokrotnie współistnieje z dodatkowymi objawami jak szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia równowagi;
  • niedosłuch może mieć także charakter mieszany. Oznacza to, że chory ma uszkodzone struktury ucha zewnętrznego jak i wewnętrznego.

Zobacz film i dowiedz się czym jest higiena słuchu:

Zobacz film: Na czym polega higiena słuchu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zaburzenia słuchu mogą być jednostronne lub obustronne, jak również dzieli się je pod względem czasu w jaki się rozwijały. Ponadto niedosłuch dzieli się według ciężkości. Wyróżnia się lekki niedosłuch, który jedynie utrudnia odbiór cichych dźwięków. Umiarkowany niedosłuch oznacza upośledzenie słyszenia dźwięków zarówno cichych, jak i tych o średnim natężeniu. Głęboki niedosłuch znacznie upośledza funkcjonowanie chorego, który właściwie jest wstanie usłyszeć jedynie bardzo głośne dźwięki. Głuchota natomiast oznacza całkowity brak słuchu.

Przyczyny niedosłuchu

Niedosłuch może mieć wiele przyczyn, choć najczęściej kojarzony jest z wiekiem. Niedosłuch w starszym wieku to naturalny proces. Jednak zaburzenie to, choć w innym mechanizmie, może powstać w każdym wieku. Wiek powoduje degenerację struktur odpowiedzialnych za prawidłowe przewodzenie i odbiór dźwięku. Najczęściej pojawia się obustronnie. Jest to poważny problem nie tylko osobniczy, ale również społeczny, gdyż chory staje się niewydolny społecznie i polega swego rodzaju izolacji. Niedosłuch jednak może także dotknąć dzieci i tu przyczyny najczęściej są wrodzone. Niedosłuch u dzieci czy młodych osób może być także konsekwencją uszkodzenia słuchu. Coraz częściej można spotkać się niedosłuchem u młodych osób wynikającego z przewlekłego hałasu, z którym mają styczność w szkole, poza szkołą, na koncertach czy poprzez bardzo głośne słuchanie muzyki. Zdarza się, że uszkodzenie słuchu jest wynikiem nagłego urazy akustycznego, kiedy dochodzi do zadziałania nagłego hałasu. U osób nurkujących na dużych głębokościach, może także dojść do urazu ciśnieniowego słuchu.

Niedosłuch przewodzeniowy wynika najczęściej z takich stanów, jak:

  • zapalenie ucha środkowego, zewnętrznego,
  • wady wrodzone,
  • schorzenia kosteczek słuchowych,
  • ciało obce w przewodzie słuchowym,
  • woskowina w uchu,
  • uszkodzenie błony bębenkowej.

Niedosłuch typu odbiorczego ma inne przyczyny:

  • leki o działaniu uszkadzającym słuch,
  • zaburzenie ukrwienia ucha wewnętrznego,
  • powikłanie radioterapii,
  • zakażenia wirusem różyczki, grypy czy świnki. 

Jak chronić słuch dziecka? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

    Zobacz film: Jak chronić słuch dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

    Niedosłuch – co robić?

    Niedosłuch stanowi bardzo poważny problem upośledzający życie chorych. Coraz młodsze osoby narażone są na coraz większy hałas, tym samym coraz częściej dochodzi do uszkodzenia słuchu już u najmłodszych pacjentów. Właściwe badania diagnostyczne pozwalają na wczesne wykrycie przyczyny i ograniczenie niedosłuchu, choć nie każda przyczyna jest odwracalna. Są oczywiście przyczyny, które można zlikwidować, uzyskując znaczącą poprawę słuchu. Jeśli przyczyna jest przewodzeniowa, pojawia się korek woskowinowy w uchu, należy go usunąć. Czasami konieczne jest skorzystanie z aparatów słuchowych, czyli specjalnych urządzeń pozwalających poprawić głośność odbieranych dźwięków. Czasami konieczne jest wszczepienie implantów ślimakowych.

    Data aktualizacji: 04.01.2019,
    Opublikowano: 04.01.2019 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej