Nie pojawisz się na wizycie u specjalisty? Możesz zapłacić karę
Fot: Nora Carol Photography / gettyimages.com
Wciąż żywe jest przekonanie, że w Polsce bardzo trudno jest się dostać do lekarza specjalisty. Jednak statystyki pokazują, że aż 17 mln pacjentów nie przychodzi na umówioną wizytę. Resort zdrowia rozważa karanie takich pacjentów.
Zapisanie się na wizytę do specjalisty nie jest proste. W pierwszej kolejności trzeba zdobyć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, a później odstać swoje w kolejce. Mimo tylu starań aż 17 milionów pacjentów nie stawia się w gabinecie na umówioną wcześniej wizytę. Ministerstwo Zdrowia chce ukrócić takie praktyki i myśli o wprowadzeniu kar finansowych dla pacjentów, którzy nie przyjdą na wizytę.
Co warto wiedzieć przed pójściem za zwolnienie lekarskie? Odpowiedź znajdziecie w filmie:
Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie idziesz? Odwołaj
W opinii lekarzy nałożenie kar na pacjentów nie jest najlepszym rozwiązaniem problemu. W Polsce brakuje specjalistów, a czas oczekiwania jest długi. Wielu pacjentów szuka lekarza w kilku placówkach równocześnie, z nadzieją, że gdzieś czas oczekiwania będzie krótszy. Kiedy w końcu choremu uda się dostać do lekarza nie odwołuje już wizyt, na które zapisał się w innych placówkach. Stąd tak duża liczba pacjentów nie stawia się na wcześniej umówioną wizytę.
Mimo że Narodowy Fundusz Zdrowia od lat namawia pacjentów, aby odwoływali wizyty, to ogromna większość chorych tego nie robi.
Czy i w ogóle kary zaczną obowiązywać? Czy wszyscy pacjenci będą musieli zapłacić karę? Na te pytania pewnie jeszcze długo nie poznamy odpowiedzi. Na tę chwilę resort zdrowia analizuje problem i stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 05.02.2020,
Opublikowano: 05.02.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?