Nerwobóle serca – przyczyny, objawy i leczenie

Fot.: Alexander Raths / stock.adobe.com

Nerwobóle serca to kłucie w okolicach serca towarzyszące długotrwałemu stresowi. Mogą być objawem nerwicy serca mającej podłoże nerwicowe. Bóle w okolicach serca niekiedy są symptomem neuralgii międzyżebrowej. 

Kłucie w okolicach serca wzbudza duży niepokój, ponieważ zwykle kojarzy się z zawałem. Tymczasem w większości przypadków są to nerwobóle serca, będące efektem długotrwałego lub nagłego stresu. Nerwobóle w okolicy serca mogą też wynikać z neuralgii międzyżebrowej i wówczas mają charakter ostry. Zawsze niezbędna jest dokładna diagnoza, aby wykluczyć stany zagrażające życiu, do których zalicza się zawał mięśnia sercowego lub rozwarstwienie aorty. Najczęściej wykonywane badania to elektrokardiogram lub rentgen klatki piersiowej.

Nerwobóle serca – objawy i przyczyny nerwicy serca

Większość bólów w okolicach serca ma podłoże nerwowe. Najczęstszą przyczyną jest nerwica serca, nazywana także dystonią neurowegetatywną lub zespołem Da Costy. Składają się na nią objawy, które mogą sugerować chorobę serca, choć w rzeczywistości mają podłoże nerwicowe. Nerwica serca najczęściej występuje u osób, które mają problemy osobiste lub często się zamartwiają. Problem wynika z nadmiaru stresu i jest reakcją organizmu na szybkie tempo życia i ciągłą presję.

Nerwica serca jest dysfunkcją autonomiczną, która przybiera formę somatyczną. Oznacza to, że u pacjenta występują dolegliwości ze strony narządów, które są kontrolowane przez autonomiczny układ nerwowy. Wyzwala on reakcje niezależne od woli człowieka, np. rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Nerwobólom serca związanym z nerwicą serca mogą towarzyszyć objawy ze strony:

  • układu oddechowego – hiperwentylacja, czkawka,
  • układu pokarmowego – biegunka.

Nerwica serca zawsze związana jest ze stresującymi wydarzeniami w życiu.

Najczęściej zgłaszane przez pacjentów objawy zespołu Da Costy to:

  • kłucie serca – chory może też odczuwać utrzymujący się ucisk lub uczucie tępego gniecenia,
  • nadmierne pocenie się – bez względu na temperaturę otoczenia,
  • duszności – płytki, przyspieszony oddech, problem z zaczerpnięciem głębokiego oddechu,
  • bóle i zawroty głowy,
  • niepokój,
  • drżenie rąk,
  • szybkie męczenie się,
  • zaburzenia snu,
  • kołatanie serca – przyspieszony, nieregularny rytm serca,
  • zaczerwienienie skóry.

Niekiedy pojawiają się objawy niespecyficzne, do których zalicza się uczucie ściskania, rozdymania lub pieczenia. Nerwobóle w okolicy serca najczęściej występują u kobiet, a pierwsze symptomy pojawiają się między 25. a 30. rokiem życia. Objawy mogą wystąpić w ciągu dnia lub w nocy.

Nerwobóle serca – kiedy oznaczają chorobę?

Bóle i kłucie w okolicach serca może towarzyszyć neuralgii międzyżebrowej. Dolegliwości są wówczas spowodowane uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, które przekazują impulsy z i do ośrodkowego układu nerwowego. Ostre objawy bólowe obejmują wówczas ściany klatki piersiowej, mostek i jego okolice oraz przestrzenie międzyżebrowe. Ból jest kłujący, palący, a nawet rozdzierający i często towarzyszą mu zaburzenia czucia, takie jak:

  • niedoczulica,
  • przeczulica,
  • parestezje (uczucie mrowienia i drętwienia),
  • osłabienie siły mięśniowej.

Przyczyną neuralgii międzyżebrowej może być niedobór witamin z grupy B, półpasiec, przewianie, przebyty uraz klatki piersiowej lub ucisk nerwu będący efektem choroby zwyrodnieniowej.

Kłucie i ból serca może też oznaczać:

Wyniki badań są wówczas nieprawidłowe, co ułatwia postawienie diagnozy.

Jakie objawy może dawać nerwica? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nerwica. Źródło: 36,6.

Jak leczyć nerwobóle serca?

Nerwobóle serca wynikające ze stresu nie wymagają leczenia farmakologicznego, jeśli nie są nadmiernie uciążliwe. Warto wzbogacić dietę w produkty zawierające witaminy z grupy B, które mają wpływ na regenerację nerwów. Bardzo dobre efekty dają ciepłe masaże oraz plastry rozgrzewające z kapsaicyną. Niezbędny jest regularny wysiłek fizyczny, który szybko łagodzi uporczywe objawy.

Osoby cierpiące na nerwicę serca powinny ograniczyć stosowanie używek, takich jak alkohol, tytoń czy kawa. Chory powinien nauczyć się odreagowywać nadmierny stres, np. korzystając z treningów uspokajających, w których łączone są ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Niezmiernie ważne jest prowadzenie regularnego trybu życia i spanie przynajmniej 7 godzin na dobę. W przypadku gdy problemy wynikają z głęboko zakorzenionych lęków i traum, niezbędna jest psychoterapia połączona ze stosowania leków przeciwlękowych lub przeciwdepresyjnych.

Przy silnym bólu zalecane jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych z wyjątkiem meloksykamu i diklofenaku. Lekarz może przepisać także trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub leki przeciwpadaczkowe, np. gabapentynę, pregabalinę, fenytoinę lub karbamazepinę. W trudniejszych przypadkach dożylnie podawane są lidokaina oraz opioidowe leki przeciwzapalne. 


Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 19.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej