Nerwobóle głowy – jakie mogą być przyczyny?

Fot: fizkes / gettyimages.com

Nerwobóle głowy to bardzo często bóle związane ze stresem i nieprawidłowym trybem życia. Nerwoból może być również konsekwencją neuralgii nerwu trójdzielnego. Objawy to przede wszystkim bóle głowy.

Nerwoból głowy może być wynikiem neuralgii nerwu trójdzielnego, czyli dolegliwości charakteryzującej się nagłymi napadami bólu obejmującymi połowę twarzy. Może wystąpić jako pojedynczy incydent bądź nawracać, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Nerwoból głowy bardziej ogólnie odnosi się również do niespecyficznych objawów bólowych o niejednolitym obrazie klinicznym, obejmujących głowę, określanych jako napięciowe bóle głowy.

Nerwoból głowy – nerwoból nerwu trójdzielnego

Nerwoból nerwu trójdzielnego polega na wystąpieniu gwałtownego, silnego bólu w obrębie twarzy. Pojawia się nagle i równie szybko znika. Nerwoból pojawia się samoistnie bez żadnego czynnika wywołującego. Może być konsekwencją stanu zapalnego czy uszkodzenia nerwu. Objawy nerwobólu nerwu twarzowego obejmują klasyczną neuralgię nerwu trójdzielnego, która jest najczęstsza. Neuralgia nerwu trójdzielnego może być również konsekwencją innych chorób, choć jest to rzadkie zjawisko. Wśród cech nerwobólu nerwu trójdzielnego wymienia się:

  • jest bardzo krótki, trwa zaledwie kilkanaście sekund,
  • jest jednostronny,
  • ma charakter napadowy, pojawia się regularnie,
  • zwykle pojawia się w ciągu dnia,
  • może być ciągły, szczególnie u niektórych pacjentów, gdy napady bólu występują jeden po drugim.

W przypadku nerwobólu nerwu trójdzielnego można również w diagnostyce sprawdzić punkty spustowe dla wystąpienia objawów bólowych. Te punkty to przede wszystkim czoło, okolice ust i policzki, czyli obszary zaopatrywane przez nerw trójdzielny. Zdarza się, że chorzy mają dodatkowo pewnego rodzaju tiki nerwowe.

Jak pozbyć bólu głowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: 36,6.

Nerwobóle głowy – napięciowe bóle głowy

Czasami pojęcie nerwobólu głowy związane jest z nadmiernym napięciem nerwowym i silnym stresem. Napięciowe bóle głowy to najczęściej występujący typ bólu głowy mający wieloczynnikowe podłoże. Przede wszystkim rolę odgrywa silny stres. Napięciowe bóle głowy wynikają również z bezsenności, napięcia emocjonalnego, głodzenia, przegrzania, lęku, czy też ze zmiany frontu atmosferycznego.

Neuralgia głowy – leczenie

Leczenie nerwobólu nerwu trójdzielnego opiera się na farmakoterapii lub leczeniu chirurgicznym. Stosuje się karbamazepiny czy też leki przeciwdepresyjne. Interwencja chirurgiczna wiąże się z koniecznością celowego uszkodzenia nerwu twarzowego. W przypadku napięciowego bólu głowy konieczna jest identyfikacja i eliminacja czynnika przyczyniającego się do powstawania napadów bólu. Najczęściej w leczeniu wykorzystywane są podstawowe niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Data aktualizacji: 07.01.2019,
Opublikowano: 07.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej