Nazwy palców u rąk i nóg – nie takie oczywiste! 

Fot: Peter Finch / gettyimages.com

Nazwy palców to temat, który jest poruszany stosunkowo rzadko. Mimo iż każdego dnia palce wykonują tysiące ruchów, niewiele osób poświęca im jakąkolwiek uwagę. Dość często zdarza się, że nazwy palców u rąk lub nóg są znane tylko częściowo, a ustalenie, który z palców jest serdeczny, bywa wyzwaniem.

Nazwy palców największą ciekawość wzbudzają u dzieci, które dopiero poznają otaczający je świat i chłoną wiadomości – także te niezbyt przydatne w życiu. W miarę upływu czasu człowiek z reguły traci zdolność zachwycania się tak drobnymi faktami, a nazwy poszczególnych palców już nie wydają mu się godne uwagi.

Nazwy palców u ręki

Wystarczy niewielkie skaleczenie nożem lub odłamkiem szkła ze stłuczonej szklanki, aby zaklejony plastrem palec nagle okazał się ważny. Każdy, kto musiał dokończyć gotowanie obiadu z unieruchomionym, na wpół zdrętwiałym i w zasadzie niemal bezużytecznym kciukiem lub palcem wskazującym, wie doskonale, że proste czynności stają się wówczas wyjątkowo kłopotliwe.

Mając świadomość, jak ważne są dla człowieka palce, trudno uzasadnić ewentualny brak wiedzy na temat ich nazw potocznych, zwłaszcza że są to określenia w języku polskim, a nie po łacinie:

  • pierwszy palec, czyli kciuk, zna najprawdopodobniej każdy, przy czym młodsze pokolenia kojarzą go z polubieniami na portalach społecznościowych, a starsze – z podróżami autostopem lub z międzynarodowym sposobem okazywania, że wszystko jest OK;
  • drugi palec, czyli wskazujący, też nie stanowi większego wyzwania, ponieważ już maluchy są instruowane, aby wskazały konkretną rzecz lub różnice na dwóch podobnych obrazkach z pomocą tego właśnie palca (po kilku latach są tego skrupulatnie oduczane, w myśl zasady, że pokazywanie palcem to oznaka złego wychowania);
  • trzeci palec – środkowy – to dość oczywista i stosowna nazwa; także w tym przypadku odradza się pokazywanie go publicznie, gdyż – po wyprostowaniu – uchodzi za obraźliwą manifestację negatywnych uczuć względem innych osób (też jest to gest międzynarodowy);
  • czwarty palec – serdeczny – to ten najsłabiej kojarzony, nazwa jest bowiem odrobinę myląca – z wyglądu palec ten nie różni się znacząco od pozostałych, dlatego trudno zgadnąć, dlaczego miałby być jako jedyny „serdeczny”; inna nazwa tego palca to „obrączkowy” – i ta stanowi świetną wskazówkę dla nowożeńców, jeśli nie są pewni, na który palec należy włożyć złotą obrączkę;
  • piąty palec – „mały” lub „najmniejszy” – łatwy do zapamiętania, ponieważ nazwa idealnie go podsumowuje.

Czytaj także: Ucięty palec lub opuszek – pierwsza pomoc, utrata zdrowia, odszkodowanie

Nazwy palców u nóg

O ile nazwy palców dłoni można uznać za stosunkowo kreatywne, palce u stóp nie doczekały się równie pomysłowych określeń. Licząc od największego palca, są to: paluch, palec drugi, palec trzeci, palec czwarty oraz palec piąty. Starożytni Rzymianie też nie poświęcili stopie większej uwagi i nazwali jej palce: digitus pedis I, digitus pedis II, digitus pedis III, digitus pedis IV oraz digitus pedis V.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego Źródło :36,6

Nazwy palców po angielsku

Angielskie nazwy palców u rąk i stóp są w znacznym stopniu podobne do polskich (odnoszą się wtedy do wielkości palca, jego „roli” lub kolejności), ale bywają też lekko dowcipne:

  • kciuk – to po prostu thumb, krótko i konkretnie;
  • palec wskazujący – w krajach angielskojęzycznych znany jako index finger, pointer finger, forefinger, grooming finger oraz trigger finger (palec, którym naciska się spust pistoletu);
  • palec środkowy – middle finger, tall finger lub long finger;
  • palec serdeczny – third/fourth finger (trzeci lub czwarty palec – sam palec serdeczny się nie przemieszcza, ale zdarza się, że niektóre osoby nie liczą kciuka jako palca – wówczas serdeczny to trzeci palec dłoni), wedding finger, marriage finger lub ring finger (kolejno: palec ślubny, małżeński oraz obrączkowy/na pierścionek;
  • mały palec – dosłownie small finger, little finger lub – kreatywnie – baby finger (palec-bobas) albo pinky (różowy).

Palce u stóp, czyli toes, są już mniej różnorodne:

  • paluch to big/great toe (duży, wielki), ewentualnie hallux;
  • drugi palec to second toe (drugi palec) lub long toe (długi palec, ta nazwa może niestety wprowadzać w błąd, ponieważ nie u wszystkich osób drugi palec u stopy jest faktycznie dłuższy od pozostałych;
  • trzeci palec to third toe (trzeci) lub middle toe (środkowy palec u stopy);
  • czwarty palec – fourth toe (czwarty), a także – co zaskakujące – ring toe (obrączkowy, pierścionkowy);
  • mały palec, piąty palec – fifth toe (piąty), little toe (mały), pinky toe (różowy) oraz baby toe.

Nazwy palców ręki i stopy niespodziewanie dużo mówią o ludziach posługujących się danym językiem. Polskie nazwy są przede wszystkim rzeczowe i praktyczne, podobnie łacińskie (numeracja palców stóp to idealne rozwiązanie, gdy ich znaczenie dla imperium jest niewielkie). Z kolei angielskie bywają trochę bardziej pomysłowe (np. palec od naciskania spustu). Ciekawe, że w obu językach – polskim i angielskim – palec na obrączkę doczekał się tak konkretnej nazwy.

Czytaj także: Budowa anatomiczna stopy człowieka – kości, stawy i mięśnie

Data aktualizacji: 30.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Deska SUP – Twój plan na tegoroczne wakacje 

Zima to doskonały moment na planowanie letniego urlopu. Zanim najkorzystniejsze oferty noclegów, wczasów i wycieczek zostaną wykupione, warto stworzyć plan wakacyjnego wyjazdu, aby maksymalnie wykorzystać piękną letnią aurę oraz przerwę od pracy i szkoły. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie muszą szukać atrakcji za granicą. W popularnych polskich ośrodkach turystycznych nad morzem, rzekami czy jeziorami możemy aktywnie trenować, poznawać nowe dyscypliny i szkolić się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Od kilku sezonów miłośnicy sportów wodnych szaleją na punkcie stosunkowo nowego akcesorium pozwalającego pływać na otwartym morzu, rzekach i zamkniętych akwenach – deski SUP. Czym jest deska SUP? Jaką wybrać, aby dobrze rozpocząć przygodę z nową, fascynującą dyscypliną? Jakie akcesoria do deski SUP podniosą jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania? Sprawdź! 

Czytaj więcej
Dlaczego warto mieć materac antyalergiczny? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Jeśli cierpisz na alergię, z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby otaczać się przedmiotami, które nie podrażniają Twojej skóry i nie wywołują kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jednym z takich przedmiotów jest materac antyalergiczny, który zapewnia Ci komfortowy i zdrowy sen. W tym artykule dowiesz się, czym jest materac antyalergiczny, jak go wybrać i jakie ma zalety dla Twojego zdrowia. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej