Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Roxana Wegner/GettyI mages

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Starzenie się mózgu - co to znaczy? 

Mózg - tak samo, jak każdy inny narząd w naszym ciele - wraz z wiekiem zmienia swoje działanie. - Po prostu im jesteśmy starsi, tym mamy mniej komórek mózgowych, to nieunikniony proces starzenia - tłumaczyła w rozmowie z redaktorką serwisu serwisu medonet.pl Moniką Mikołajską wyjaśniła to dr n. med. Olga Milczarek, neurolog. 

Co przyspiesza starzenie się mózgu? 

Specjalista w rozmowie z serwisem Medonet.pl wymieniła 6 czynników, które przyspieszają proces starzenia się mózgu. Są to:

  • zaburzeniach snu;
  • stosowanie używek;
  • niezdrowa dieta;
  • nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych;
  • odbieranie zbyt wielu bodźców zewnętrznych;
  • stres. 

Specjalistka wyjaśniła, że przez zburzenia snu należy rozumieć spanie krócej niż 7-8 godzin, wybudzanie się w nocy, czy trudności z zasypianiem. 

Starzenie się mózgu przyspieszają również używki, np. alkohol. Ogromne znaczenie ma też dieta. Neurolożka w rozmowie z serwisem Medonet.pl  podkreśliła, że korzystny wpływ na pracę mózgu mają witaminy z grupy B, tym samym nie może ich zabraknąć w naszym codziennym menu.  

Warto dodać, że mózg potrzebuje treningu, dlatego, aby poprawić jego funkcjonowanie warto zrezygnować z używania kalkulatora. Dobrze jest także mocno ograniczyć korzystanie z nowoczesnych technologii. Nadmiar bodźców nie jest dla nas dobry. - To bardzo źle działa na mózg. On nie ma kiedy odpocząć, bo wciąż bombardujemy go nowymi impulsami - podkreśliła w rozmowie z serwisem Medonet.pl dr Milczarek.

Zobacz wideo: Co to jest pień mózgu? 

36,6 

Źródło: medonet.p/Dzień Dobry TVN 

Data aktualizacji: 27.07.2023,
Opublikowano: 27.07.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej