Urządzenie, które skonstruowali naukowcy z Politechniki Krakowskiej posiada układ nawilżania i podgrzewania powietrza przeszło. Pierwsze testy przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu pokazały, że respirator działa prawidłowo.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Ile kosztuje respirator?
Stworzony na Politechnice Krakowskiej respirator powstał w ekspresowym tempie - prace nad urządzeniem trawy zaledwie kilka tygodni - i przy niewielkim nakładzie środków. Zdaniem naukowców stworzenie urządzenia, które "oddycha", a także nawilża i podgrzewa powietrza może kosztować maksymalnie tysiąc złotych. Warto zaznaczyć, że takie funkcje respiratora są niezbędne w leczeniu chorych na COVID-19. Niestety takich innowacji nie mają inne niekomercyjne urządzenia, nad którymi pracują różne zespoły badaczy.
Opracowany przez naukowców z Krakowa respirator powstał ze standardowych, gotowych elementów oraz części wydrukowanych z pomocą drukarek 3D. Urządzenia wyposażona m.in. w filtr, który chroni personel medyczny przed skażonym powietrzem, wydychanym przez chorego.
Kiedy respirator trafi do szpitali?
Zanim urządzenie trafi do szpitali konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych, respirator musi też otrzymać niezbędne certyfikaty. Jednak na tę chwilę naukowcy będą prowadzić dalsze prace m.in. nad wzmocnieniem układu mechanicznego, dostosowaniem interfejsu do potrzeb lekarzy czy prac nad designem.
Konstruktorzy planują publikację dokumentacji, aby zainteresowani, szczególnie z krajów, w których niedostatki sprzętu medycznego są największe, mogli skorzystać z platformy testowej i zastosowanych rozwiązań.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o testach na koronawirusa: