Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

ARTUR PLAWGO SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Jakie organizmy żyją w ciele człowieka? 

Mikrobiota to zespół różnych drobnoustrojów, które znajdują się praktycznie w całym naszym organizmie. Do tej pory sądzono, że są jednie grzyby, bakterie, wirusy, czy drożdże. Jednak badania pokazują, że jest coś jeszcze.  

Grupa specjalistów, w której znaleźli się m.in. naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, odkryła nowe organizmy, które żyją w ciele człowieka. Ze względu na ich szczególny kształt i skojarzenie ze słupem zostały nazwane obeliskami

Nowoodkryte organizmy stanowiły ok. 10 proc. przebadanej mikrobioty.  Ich różne rodzaje wykryto m.in. w jamie ustnej oraz jelitach. Natrafiono na nie podczas poszukiwania określonych elementów łańcucha RNA. 

Czym są obeliski? 

Na to pytanie badacze nie potrafią odpowiedzieć. Początkowo nowe organizmy zaliczono do wirusopodobnych, ale wiadomo już, że z wirusami mają niewiele wspólnego. 

Wirusy w powłoce białkowej mają swój materiał genetyczny lub nić RNA, u obelisków czegoś takiego nie znaleziono. Eksperci przypuszczają, że mogą być one tworami, które znajdują się gdzieś pomiędzy wirusami a innymi prostszymi organizmami. 

Aby to potwierdzić, potrzebne są dalsze badania. Być może dzięki nim  uda się określić nie tylko, czym właściwie są obeliski, ale i jaką funkcję spełniają w organizmie człowieka.

Zobacz wideo: Kto dominuje na ziemi? Ilość bakterii na świecie

36,6

Źródło: geekweek.interia.pl

Data aktualizacji: 05.02.2024,
Opublikowano: 05.02.2024 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Jeśli na to chorujesz, nie powinieneś pić kawy 

Kawa to jeden z najsmaczniejszych i najzdrowszych napojów. Mimo korzystnego wpływu na organizm zdarzają się sytuacje, w których spożywanie kawy może być niebezpieczne. Przy jakich schorzeniach należy jej unikać lub mocno ograniczyć?  

Czytaj więcej