Naukowcy mają coraz więcej dowodów, że na dworze trudniej zarazić się koronawirusem

Getty Images

Eksperci zachęcają do wychodzenia z domu, ale jednocześnie apelują, by robić to z głową, czyli z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Na zewnątrz i przy wyższych temperaturach istnieje mniejsze ryzyko zarażenia koronawirusem, aniżeli w zamkniętych pomieszczeniach.

Na początku pandemii naukowcy nie potrafili jednoznacznie stwierdzić, czy podczas krótkiego spaceru możemy zarazić się od kogoś koronawirusem. Dziś jednak coraz więcej ekspertów sądzi, że ryzyko złapania infekcji na zewnątrz jest dużo mniejsze niż w zamkniętych pomieszczeniach. Oczywiście pod warunkiem, że utrzymamy bezpieczną odległość od innych (minimum 1,5 metra) i zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa – na przykład będziemy unikać gry tą samą piłką czy korzystania z tych samych sprzętów zabaw (na przykład na placach zabaw czy miejskich siłowniach).

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Badania sugerują, że ruch na dworze przy wyższych temperaturach niesie za sobą mniejsze ryzyko zakażenia niż ten w zamkniętych pomieszczeniach - postował na Twitterze Scott Gottlieb z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

W jaki sposób można zarazić się koronawirusem na dworze?

Badacze tłumaczą, że infekcja SARS-CoV-2 może się na nas przenieść na dworze w momencie, gdy nie utrzymamy odpowiedniego dystansu lub też dojdzie do wymiany kropelkowej – ktoś blisko nas będzie kaszleć, kichać lub chuchać. Poza tymi przypadkami ryzyko zarażenia jest naprawdę niewielkie, ponieważ wiatr rozdrobni cząsteczki wydychanego powietrza, a co za tym idzie, w znaczący sposób utrudni jego przejście na drugiego człowieka. Naukowcy mówią też, że szybciej można się zakazić w zamkniętych pomieszczeniach – szczególnie tych, gdzie są klimatyzacje.

Przeczytaj też: To często jedyny objaw koronawirusa - lekarze apelują, by go nie ignorować

Koronawirus na świecie

Na tę chwilę na świecie odnotowano blisko 4 miliony zakażeń koronawirusem, z czego ponad 265 tys. osób zmarło, a 1 316 000 pacjentów uznano za zdrowych. Sytuacja epidemiologiczna wiąż jest trudna, a najgroźniej na ten moment wygląda w Rosji czy Afryce. Cały świat oczekuje również na szczepionkę przeciwko koronawirusowi lub też lek, który skutecznie łagodziłby objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez ten patogen.

Zobacz film: Jak będę wyglądały wakacje w czasie pandemii?

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.05.2020,
Opublikowano: 08.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej