Nastolatek wymyślił patent, który może pomóc uchronić się przed zarażeniem koronawirusem
Getty Images
Jak najłatwiej zarazić się koronawirusem? Poprzez dotkniecie brudną ręką okolic oczu, nosa czy ust. I choć dotykanie twarzy to nawyk, pewien brytyjski nastolatek postanowił z nim wygrać. W jaki sposób? Sprawdź!
Od samego początku pandemii eksperci ostrzegają, że jedną z podstawowych dróg zakażenia SARS-CoV-2 są nasze dłonie. W związku z tym zaleca się, by w czasie walki z koronawirusem zwracać szczególną uwagę na ich higienę. Oczywiście nawet częste mycie dłoni nie stanowi stuprocentowej ochrony przez patogenem. W końcu wystarczy chwila nieuwagi, by dotknąć nawet czystymi palcami brudnego przedmiotu (takiego na którym znajdują się cząsteczki wirusa), a następnie potrzeć nimi oczy czy nos. Najlepszą opcją byłoby więc opanowanie nieświadomego dotykania buzi, ale czy jest to w ogóle możliwe?
Wibrująca bransoletka ma pomóc w walce z koronawirusem – jak działa?
Według 15-letniego Brytyjczyka – Maxa Melia –niezbędne okażą się wibrujące bransoletki. Na jakiej zasadzie działają? Chodzi o odpowiedni algorytm, który rozpoznaje ruchy rąk w „zakazanym” kierunku i wysyła wówczas ostrzegawcze znaki w postaci wibracji.
Co ciekawe chłopiec na pomysł wpadł już dwa lata temu, niemniej dopiero teraz został zmotywowany do dalszej pracy nad projektem. Aktualnie nastolatek próbuje zebrać potrzebne fundusze poprzez różnego rodzaju społeczne platformy. Wymagana kwota? 74 000 dolarów. Młody Brytyjczyk jest bardzo zdeterminowany, by prowadzić swój projekt na rynek. Jak twierdzi, wierzy, że ma on duże szanse wspomóc walkę z groźnym patogenem. Dodaje on także, że zyski z przedsprzedaży bransoletek przeznaczy na bezpłatne zestawy dla osób najbardziej potrzebujących – biednych, osób z domów opieki czy pracowników służby zdrowia.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?