Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Właściwa pielęgnacja to podstawa zdrowej skóry. Choć może się wydawać, że dobór kosmetyków i ich aplikacja nie są niczym trudnym, to wiele osób robi to niewłaściwie.

Skóra stanowi pierwszą barierę ochronną organizmu. Kontroluje ciepłotę ciała, chroni przed wniknięciem groźnych patogenów oraz uczestniczy w produkcji witaminy D. Dzięki właściwej pielęgnacji wszystkie te procesy będą przebiegały bez zakłóceń. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o ciało, mogą pojawić się problemy. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Co za dużo to niezdrowo?

Na powierzchni skóry znajduje się tzw. płaszcz lipidowy. To najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka. Składa się przede wszystkim z wody oraz lipidów. Co robi? Zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, wchłanianie kosmetyków, a także ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. promieniowaniem słonecznym, smogiem, wiatrem czy mrozem. Niestety, nadmierna pielęgnacja i zbyt częste mycie skóry mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Takie praktyki to także prosta droga do rozwoju zmian trądzikowych oraz nadmiernego wysuszenia skóry. Najlepszym rozwiązaniem będzie mycie twarzy dwa razy dziennie (rano i wieczorem) delikatnym preparatem, jakim jest Cetaphil EM emulsja micelarna. Dzięki temu, że nie zawiera mydła, nie podrażnia skóry, pozostawia na niej ochronny film i przygotowuje do aplikacji kremu. A jaki krem wybrać, żeby uzupełniał brakujące w skórze lipidy? Tutaj także skuteczne rozwiązanie znajdziecie wśród dermokosmetyków Cetaphil. Krem DA Ultra intensywnie nawilżający działa nawet przez 24 godziny, zmiękczając skórę i łagodząc podrażnienia.

Wszystkie kosmetyki są takie same?

Otóż nie. Typów cery jest kilka, każdy rodzaj wymaga innej pielęgnacji i innych kosmetyków. Trzeba o tym pamiętać przy zakupie preparatów do pielęgnacji. Innych kosmetyków będzie potrzebowała skóra sucha, innych skóra tłusta czy mieszana. Osoby, które nie wiedzą, jaki mają rodzaj skóry, powinny skonsultować się np. z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem. Specjaliści pomogą nie tylko określić rodzaj cery, ale także dobrać właściwe produkty dermokosmetyczne, dostępne w aptekach. Czym są dermokosmetyki? To preparaty przeznaczone do pielęgnacji skór wymagających – od bardzo suchych, po te z tendencją do trądziku lub przetłuszczania się. Nie zawierają aromatów, są niekomedogenne, czyli nie zatykają porów i pomagają skórze w powrocie do równowagi.

Nie wysuszaj, nawilżaj!

To, czego potrzebuje skóra – bez względu na jej rodzaj – to przede wszystkim nawilżenie. Niestety, osoby z cerą tłustą często o tym zapominają. Sięgają po kosmetyki na bazie alkoholu, które mają ograniczyć produkcję sebum, gdyż jego nadmiar powoduje błyszczenie się skóry. Niestety, „mocne” kosmetyki, np. te na bazie alkoholu, nie są rozwiązaniem problemu. Skóra tłusta produkuje wtedy jeszcze więcej sebum, błyszczy się, ale wcale nie jest nawilżona – stąd tak ważne jest, aby dobrać właściwe kosmetyki dla danego typu skóry i zapewnić jej odpowiednie nawilżenie. Dobrym rozwiązaniem, także w trakcie leczenia, jest pielęgnacja produktami z linii Cetaphil PRO OIL CONTROL (do tej pory znanej jako DERMACONTROL). Pianka usunie nadmiar wydzielanego sebum oraz zanieczyszczenia i pozostałości makijażu, przez co zapobiegnie blokowaniu porów. Krem nawilżająco-matujący SPF30, dzięki unikatowym składnikom ochronnym, zapewni właściwy poziom nawilżenia i odbuduje naturalną barierę skóry.

Woda i mydło

To najgorsze połączenie, zwłaszcza dla skóry suchej i tłustej. W pierwszym przypadku taki miks wody i mydła sprawia, że skóra jeszcze bardziej się wysusza. W drugim – wzmaga produkcję sebum, bo zbytnio wysuszona skóra ponownie chce zapewnić sobie nawilżenie i ochronę. Dlatego tak ważne jest, aby znać swój rodzaj cery i wybierać właściwe kosmetyki. Tutaj także z pomocą przychodzą dermokosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają mydła i można ich używać bez wody.

Zostaw, nie wyciskaj!

Każdy, kto ma lub miał trądzik, wie, że pryszczy nie można wyciskać. Niestety, to tylko teoria i ogromna większość osób z trądzikiem walczy z nim właśnie w ten sposób. Takie praktyki zamiast rozwiązać problem, tylko go zaostrzają. To najprostszy sposób, aby „roznieść” bakterie i przerwać ciągłość skóry, co często kończy się rozwojem stanu zapalnego. Dlatego osoby, które mają trądzik, powinny leczyć go u dermatologa, ewentualnie przy wsparciu kosmetologa. Powinny także stosować odpowiednie produkty dedykowane skórom stwarzającym problemy. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem będą dermokosmetyki Cetaphil, które nie tylko pomagają wyleczyć trądzik, ale także zapewniają skórze odpowiednią ochronę i nawilżenie.

Nie zmieniaj za często

Zbyt częste zmiany kosmetyków nie są dobrym rozwiązaniem. Skóra potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego produktu, dlatego, aby ocenić jego skuteczność, trzeba go stosować przez minimum trzy miesiące. Ciągłe sięganie po nowe produkty może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry lub po prostu do uczulenia.

Data aktualizacji: 10.01.2019,
Opublikowano: 06.12.2018 r.

Polecamy

Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej