Nadciśnienie złośliwe – przyczyny, objawy i leczenie przełomu nadciśnieniowego

Fot: mixetto / gettyimages.com

Nadciśnienie złośliwe to jedna z najgroźniejszych i najzłośliwszych postaci wysokiego ciśnienia tętniczego. W jego przebiegu dochodzi do wzrostu ciśnienia powyżej 180/120 mm Hg, co uznaje się za stan naglący lub wymagający pilnej pomocy medycznej.

Złośliwe nadciśnienie tętnicze nazywa się często przełomem nadciśnieniowym. To stan zagrożenia zdrowia i życia. Brak środków obniżających parametry ciśnienia może, lecz nie musi, skutkować uszkodzeniem narządów i śmiercią pacjenta w ciągu kilku dni od momentu przyjęcia go na oddział ratunkowy.

Definicja nadciśnienia złośliwego

Złośliwe nadciśnienie tętnicze to stan chorobowy, w przebiegu którego może dojść do uszkodzenia wielonarządowego. Wyróżnia się stan naglący wymagający natychmiastowej pomocy medycznej oraz pilny, który nie jest klasyfikowany jako zagrażający życiu. Diagnozę stawia się na podstawie stanu ogólnego pacjenta.

Skąd się bierze nadciśnienie tętnicze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze nadciśnienie? Źródło: 36,6

Stan naglący i pilny w przebiegu nadciśnienia tętniczego złośliwego

Stan naglący w przypadku nadciśnienia złośliwego określa się często mianem przełomu nadciśnieniowego, ponieważ parametry chorego przekraczają wartość 180/120 mm Hg. Uznaje się go za zagrażający życiu i niosący duże ryzyko uszkodzenia poszczególnych narządów. Sprzyja temu:

  • ostry zespół wieńcowy,
  • krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego,
  • stany rzucawkowe,
  • encefalopatia nadciśnieniowa,
  • wysokie ciśnienie spowodowane zażyciem środków odurzających, takich jak: kokaina, LSD czy amfetamina.

Objawy nadciśnienia złośliwego

Niepokojącym objawem złośliwego nadciśnienia tętniczego nie jest sam wzrost, lecz niezwykle szybkie tempo jego narastania, co manifestuje się szeregiem objawów klinicznych począwszy od uporczywych bólów głowy, aż po bóle wieńcowe. Chory może się skarżyć na:

  • zaburzenia widzenia, których przyczyną jest obrzęk tarczy nerwu wzrokowego,
  • narastającą duszność spowodowaną ostrym zespołem wieńcowym,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,

Pacjenci z nadciśnieniem złośliwym przejawiają niekiedy symptomy zaburzeń świadomości. Mogą też całkowicie stracić przytomność. Jeśli objawy chorego świadczą o stanie naglącym, należy natychmiast obniżyć mu ciśnienie lekami farmakologicznymi. Brak leczenia prowadzi do uszkodzenia wielu narządów, w tym nerek, mózgu i płuc, a narastające ciśnienie może stać się przyczyną udaru, dlatego pomoc powinna być natychmiastowa.

Do jakich powikłań może doprowadzić nieleczone nadciśnienie tętnicze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nadciśnienie tętnicze - jakie daje powikłania? Źródło: 36,6

Jak się diagnozuje nadciśnienie złośliwe?

Diagnostyka nadciśnienia tętniczego złośliwego opiera się początkowo na szczegółowym wywiadzie medycznym, o ile pozwala na to stan ogólny chorego. Lekarz musi mieć wiedzę o chorobach i przyjmowanych przez pacjenta lekach. Należy mu stale mierzyć ciśnienie na obu kończynach, sprawdzić natlenowanie jego krwi oraz częstotliwość rytmu i oddechów. Ocenia się również stopień świadomości chorego i bada odruchy neurologiczne. Jest to niezbędne, gdy trzeba sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia mózgu.

Osobie z przełomem nadciśnieniowym wykonuje się też szereg badań pomocniczych, takich jak rentgen klatki piersiowej, elektrokardiogram (EKG) lub tomografię komputerową głowy z uwzględnieniem angiografii. Oznacza się również stężenie elektrolitów, glukozy oraz kreatyniny w surowicy. Ważna jest też morfologia krwi obwodowej i badanie ogólne moczu. Parametry te powinny być na bieżąco monitorowane.

Leczenie złośliwego nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie złośliwe leczy się na ogół farmakologicznie. Chory powinien być stale monitorowany, dlatego należy go umieścić na sali intensywnego nadzoru. Istotne jest, by wdrożyć właściwe leczenie, które zapobiegnie uszkodzeniu organów.

Sposób leczenia i dobór środków o działaniu hipotensyjnym jest uwarunkowany przyczyną narastania ciśnienia do tak dużych wartości. W przypadku ostrego zespołu wieńcowego jako lek pierwszego rzutu stosuje się nitroglicerynę. Z kolei przy niewydolności komory serca działanie nitrogliceryny jest wzmacniane niewielkimi dawkami diuretyków pętlowych. Istotne jest także leczenie choroby podstawowej, która przyczyniła się do powstania przełomu nadciśnieniowego.

Bibliografia:

1. M. Stępień-Wojno, J. Stępińska, Przełom nadciśnieniowy, [w:] „Kardiologia po Dyplomie” 2012; 11 (6), s. 17–22.

Data aktualizacji: 27.06.2019,
Opublikowano: 27.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej