Naczyniak mózgu – jak powstaje i jak się go leczy?

Thomas Tolstrup/Getty Images

Naczyniak mózgu tworzy się poprzez malformację żył oraz tętnic w mózgu. W wyniku nieprawidłowego tworzenia się połączeń do mózgu nie dopływa wystarczająca ilość krwi oraz tlenu niezbędnego do odżywiania mózgu. Naczyniaki często rozwijają się bezobjawowo, jednak częściej dają kliniczne objawy.

Naczyniaki mózgu mogą być wadą wrodzoną lub rozwijają się w ciągu życia osobniczego. Najczęściej pojawiającym się objawem towarzyszącym tym schorzeniem są napady padaczkowe – kiedy rozrost naczyniaka powoduje nacisk na tkankę nerwową. Naczyniak w mózgu może stać się zagrożeniem dla zdrowia, ponieważ jego pęknięcie powoduje udar krwotoczny.

Jaka jest przyczyna rozwoju naczyniaka mózgu?

Dawniej uważano, że naczyniaki mózgu to schorzenie, które rozwija się wyłącznie w okresie płodowym, tuż przed porodem. Dzisiaj wiadomo, że nie jest to do końca prawda. Istotnie, zdecydowana większość przypadków dotyczy niemowlaków. Czynnikiem, który sprzyja rozwojowi tej przypadłości, jest zespół Sturge-Webera (naczyniakowatość twarzowo-mózgowa).U osób dorosłych naczyniak żylny mózgu pojawia się między 20 a 40 rokiem życia. Poza napadami padaczkowymi naczyniaki nie dają żadnych specyficznych objawów, dlatego też często wykrywane są przypadkowo. Oprócz epizodów epileptycznych osoby z naczyniakami mogą doświadczać: bólu głowy (zarówno częstego napięciowego, jak i migreny, z aurą lub bez), neuralgii nerwu trójdzielnego (inaczej nerwoból w okolicy twarzy), zaburzeń widzenia oraz słuchu. Alarmujące są także zaburzenia równowagi, kłopoty z chodzeniem oraz koordynacją ruchów połączone z zaburzeniami czucia w kończynach.

Naczyniak żylny w mózgu diagnozuje się za pomocą badań ateriograficznych – czyli standardowego obrazowania radiologicznego (RTG) z kontrastem. Radiolog na zdjęciach widzi dokładnie budowę tętnic i naczyń mózgu, sprawdza ich układ oraz dynamikę przepływu krwi.

Rodzaje naczyniaków

Naczyniak jamisty mózgu jest najczęstszą naczyniopochodną przyczyną padaczek. Pękające naczyniaki powodują mikrokrwawienia i to one są przyczyną drgawek. Ta łagodna zmiana nowotworowa nie ogranicza się jedynie do tkanki mózgowej, ale i występuje na skórze czy w wątrobie. Naczyniak jamisty pnia mózgu częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i zwykle wykrywany jest około 40 roku życia. Wyróżnia się także naczyniaka żylnego, inaczej obłoniaka – zlokalizowanego głównie w oponach mózgowo-rdzeniowych oraz rdzeniu kręgowym. Naczyniak włośniczkowy mózgu z kolei dotyczy nieprawidłowości w naczyniach włosowatych.

Naczyniaki mózgu nie mają zazwyczaj złośliwego charakteru. Naczyniak na mózgu nie nacieka na sąsiadujące tkanki i rzadko kiedy powoduje przerzuty na inne organy. Jedynym zagrożeniem jest wielkość zmiany, gdyż naczyniaki mają tendencję do narastania. Kluczowa jest też ich lokalizacja. Jeśli naczyniak na mózgu uciska np. nerwy wzrokowe, może istnieć ryzyko utraty wzroku, jaskry lub zaćmy. Malformacje tętniczo-żylne wiążą się również z niewielkim ryzykiem śmiertelności w wyniku pęknięcia – 10%.

Czytaj także: Naczyniak mózgu – rodzaje, umiejscowienie, leczenie

Leczenie naczyniaków mózgu

Niestety rozwojowi naczyniaków nie da się zapobiec. W przypadku naczyniaków mózgu leczenie obejmuje kilka technik – resekcję neuromikrochirurgiczną, radiochirurgię oraz embolizację śródnaczyniową. Naczyniak jamisty mózgu wymaga operacji połączonej z embolizacją z naświetlaniem. Jednakże o dokładnym przebiegu leczenia naczyniaka mózgu decyduje nie tylko lekarz prowadzący, ale i neuroradiolog, neurochirurg i zespół interwencyjny. Neurochirurg może zadecydować o całkowitym wycięciu naczyniaka, jeśli to możliwe, w całości. Ten rodzaj operacji naczyniaka mózgu jest dość skomplikowany i może trwać nawet kilka godzin. Zabieg wewnątrznaczyniowy opiera się na wyłączeniu z układu krążenia malformacji tętniczo-żylnej. Wykonuje się to przy użyciu substancji płynnych, które zamykają światła wybranych naczynek. W tym przypadku na efekt trzeba nieco poczekać, gdyż lekarz wykonuje pacjentowi na ogół kilka zabiegów w dłuższych odstępach czasu.

Embolizacja naczyniaka w mózgu wykorzystuje mikrocewnik, który wprowadzany jest do miejsca patologicznego i zamyka naczynie. Przez mikrocewnik zwykle podaje się specjalne płyny lub żele o kleistej konsystencji. Skuteczność tego zabiegu to około 85%, jednakże częstymi powikłaniami mogą być uszkodzenia naczyń lub infekcje bakteryjne, spowodowane otworzeniem wrót zakażenia.


Czytaj takżeCo to jest embolizacja? Na czym polega zabieg i jakie są jego powikłania?

Bibliografia:

  1. "Neuroradiologia Zabiegowa"
  2. Podstawy patomorfologii podręcznik dla studentów medycyny pod red. Janusza Groniowskiego i Stefana Krusia, PZWL.1991.


Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 20.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej