Na dworcu Warszawa Śródmieście urodziło się dziecko. Dostanie kolejarską wyprawkę

Fot. RUNSTUDIO / Getty Images

W środę 29 sierpnia 2018 roku PKP poinformowało, że na dworcu Warszawa Śródmieście odbył się poród! Zarówno mama, jak i maluszek, czują się dobrze, a władze PKP już przygotowują kolejarską wyprawkę dla dziecka. 

Kobietę w chwili porodu wspierał ojciec dziecka, policjanci z wydziału prewencji oraz ochroniarze dworca. Wszystko odbyło się bardzo sprawnie i dobrze, jak na warunki, w których doszło do porodu. Zaraz po urodzeniu kobietę i dziecko zabrali do szpitala ratownicy medyczni. Obydwoje czują się dobrze i są zdrowi. Władze PKP złożyły za pośrednictwem mediów gratulacje świeżo upieczonej mamie oraz zapewniły, że dziecko może liczyć na kolejarską wyprawkę. Jak mówi  Tomasz Leś z biura prasowego PKP w rozmowie z TVN24.pl:

Wszystko przebiegło w porządku, jak na te warunki. Dziecko jest zdrowe. Zostało zabrane do szpitala. My przygotowujemy teraz kolejarską wyprawkę.

Dziecko urodziło się na dworcu Warszawa Śródmieście. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na TVN24.pl: Nowy pasażer PKP urodził się na dworcu Śródmieście

Objawy porodu

Zacznijmy od tego, że poród naturalny składa się z trzech faz. Pierwszą z nich jest faza rozwierania szyjki macicy, którą zazwyczaj poprzedzają skurcze przepowiadające. Przyszła mama czuje po prostu, jak jej brzuch napina się. Zwykle nie są to bolesne skurcze i ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych zaleconych przez lekarza. Poród przepowiada także odejście tzw. czopa śluzowego, czyli gęstego śluzu o różowym lub brunatnym kolorze. W fazie rozwierania, która jest najdłuższa, dochodzi do rozwarcia szyjki macicy do 10 cm. Skurcze porodowe początkowo występują co 7-10 min, trwają około 30 sekund, jednak pod koniec etapu rozwierania występują już co 3-4 min i trwają 60 sekund. W tej fazie pęka również pęcherz płodowy. 

Druga faza porodu to faza wydalania, pojawiają się skurcze parte, które przypominają parcie na stolec. Ta faza może trwać nawet do 2 godzin i kończy się urodzeniem dziecka. W trzeciej fazie porodu (łożyskowej) wydalone zostaje łożysko. 

Zobacz, ile trwa poród i jakie czynniki mają wpływ na jego przebieg:

Zobacz film: Czas trwania porodu. Źródło: O Matko!

Dziecko zaraz po urodzeniu pozostaje z matką. Ogląda je neonatolog, aby ocenić jego stan zdrowia, ale przez 2 godziny malec leży na brzuchu matki. Niektóre dzieci od razu zaczynają ssać pierś. Matka z dzieckiem pozostają w szpitalu zwykle dwie doby po porodzie. 

Data aktualizacji: 30.08.2018,
Opublikowano: 30.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

młodamama 31.08.2018r.

Nie wyobrazam sobie porodu w takim miejscu. Tyle zarazkow :/

Gocha43 31.08.2018r.

Mam nadzieję, że ta „kolejarska wyprawka” to będzie coś innego niż dożywotni darmowy przejazd PKP. Bo to żadna atrakcja :)

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej