Na czym polega test pochyleniowy? Wskazania i koszty wykonania testu tilt

Fot. mpc28 / Getty Images

Test pochyleniowy, zwany też testem tilt lub pionizacji, wykorzystywany jest do określenia przyczyn utraty przytomności, za które odpowiadać może reakcja wazowagalna. To nieinwazyjne badanie, w czasie którego chory leży na początku na specjalnym stole, pochylanym następnie pod kątem 70 stopni.

Test pochyleniowy nie jest rutynowo wykonywanym badaniem. Stosuje się go przeważnie jako uzupełnienie innych badań w przypadku, gdy nie sposób jednoznacznie określić przyczyny powstania utraty przytomności, a zwłaszcza w rozpoznaniu omdlenia neurogennego. Badanie powinno być przeprowadzane w cichym i słabo oświetlonym pomieszczeniu. Czas badania nie przekracza 1,5 godziny.

Co to jest tilt?

Test pochyleniowy (z ang. tilt test) to badanie stanowiące istotny element diagnostyki utraty przytomności. Zamiennie używa się też określenia test pionizacyjny. Po raz pierwszy zastosowany został w 1986 r. przez zespół badaczy pod kierownictwem Kennego. Służy m.in. do rozpoznania omdleń wazowagalnych, będących konsekwencją reakcji wazowagalnej, na którą składa się szereg zmian zachodzących w organizmie, poczynając od znacznego rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwolnienia pracy serca, na spadku wartości ciśnienia tętniczego kończąc. U podłoża tego zaburzenia leżeć mogą intensywny wysiłek fizyczny, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, silny atak kaszlu, stres, bodźce bólowe. Badanie umożliwia dokonanie oceny funkcjonowania układu krążenia w warunkach podobnych do tych w trakcie naturalnej pionizacji ciała. 

Test pochyleniowy zaleca się w przypadku wystąpienia pojedynczego epizodu omdlenia u osób z grupy podwyższonego ryzyka, kiedy omdlenie było przyczyną urazu lub ponowna utrata przytomności mogłaby go spowodować oraz chory wykonuje pracę, w której omdlenie doprowadzić mogłoby do poważnych konsekwencji. Dodatkowo wskazany jest w sytuacji omdleń nawracających u osób bez organicznej choroby serca i po wykluczeniu jej jako przyczyny.

Test pochyleniowy – przygotowanie

Test pochyleniowy wymaga specjalnego przygotowania. Osoby powyżej 40 lat wykonać powinny badanie ultrasonograficzne (USG) Dopplera tętnic szyjnych. W dniu badania należy być na czczo (ostatni posiłek zjedzony co najmniej 6 godzin przed testem) i nie przyjmować żadnych leków, chyba że lekarz zaleci inaczej. Na badanie kieruje kardiolog lub internista.

Na czym polega test pochyleniowy?

Test pochyleniowy wykonuje się przy użyciu specjalnego stołu z podnóżkiem, na którym kładzie się pacjent. Stół przechylany jest podczas badania wzdłużnie, czyli niemal pionowo. Ze względu na możliwość wystąpienia utraty przytomności podczas badania konieczne jest zabezpieczenie chorego pasami, co uniemożliwi jego ewentualne zsunięcie ze stołu. Pasy znajdują się na wysokości stawów kolanowych, biodrowych i klatki piersiowej. W trakcie trwania testu chory podlega stałej ocenie parametrów elektrokardiograficznych (EKG) i ciśnienia tętniczego krwi. U niektórych osób wykonuje się też masaż zatok szyjnych, gdyż niekiedy nadwrażliwość położonych tam struktur jest przyczyną omdleń. Badanie najlepiej wykonywać z rana, żeby w możliwie największym stopniu zmniejszyć wpływ dobowych zmian napięcia układu współczulnego. Test powinien być przeprowadzany w spokojnej atmosferze, w lekko zaciemnionym pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze powietrza. Uczestniczący w badaniu personel powinien ograniczyć do minimum przemieszczanie się i prowadzenie rozmów.

Zobaczcie, co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału:

Zobacz film: Co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału? Źródło: 36,6

Interpretacja wyników testu pochyleniowego

Interpretacji wyników testu pochyleniowego dokonuje się przy uwzględnieniu kryteriów klasyfikacji VASIS (z ang. Vasovagal Syncope International Study) albo ewentualnie standardowego protokołu klinicznego. W przypadku, gdy ma miejsce faza przedomdleniowa, niemożliwa staje się jednoznaczna interpretacja testu.

Przeciwwskazania do testu pochyleniowego

Test pochyleniowy nie powinien być przeprowadzany w przypadku:

  • ciąży;
  • istotnych zwężeń w tętnicach szyjnych;
  • udaru mózgu w ciągu ostatnich 3 miesięcy;
  • niewyrównanego nadciśnienia tętniczego powyżej 180/100 mm Hg;
  • zaawansowanej niewydolność krążenia;
  • świeżego zawału serca;
  • niestabilnej dusznicy bolesnej;
  • niestabilności kręgosłupa szyjnego.

Powikłania po teście pochyleniowym

Powikłania po teście tilt należą do rzadkości. Wystąpić mogą: arytmia komorowa, przedłużające się zaburzenie świadomości, migotanie przedsionków. Stanowią one przeważnie reakcję na środki użyte do farmakologicznej próby prowokacyjnej. Zazwyczaj ustępują samoistnie. Test bywa źle tolerowany zwłaszcza przez osoby starsze.

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2005.

2. Ptaszyński P., Kaczmarek K., Wranicz J.K., Ocena funkcji układu autonomicznego w kardiologii, „Postępy Nauk Medycznych”, 2014, XXVII(7), s. 439-446.

3. Sinkiewicz W., Balak W., Diagnostyka i znaczenie rokownicze omdleń u osób z organiczną chorobą serca, „Przegląd Lekarski”, 2007, 64, s. 7-8.

Data aktualizacji: 17.01.2019,
Opublikowano: 17.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej