Na czym polega przeszczep penisa? Czy mężczyzna odzyskuje sprawność seksualną oraz czy jest płodny?

Fot.: dobok / stock.adobe.com

Przeszczep penisa to zabieg bardzo skomplikowany. Na świecie wykonuje się go dopiero od 2006 roku. Przeszczepione narządy pochodzą od dawców zakwalifikowanych do pobrania narządów według procedur transplantacyjnych. Wskazaniem do zabiegu są głównie urazy, po których konieczna jest amputacja penisa.

Transplantacja narządów jest prężnie rozwijającą się dziedziną i stwarza coraz większe możliwości. Lekarze potrafią już z powodzeniem przeszczepiać nerki, wątrobę, płuca, serce, krtań, a nawet twarz. W wielu przypadkach możliwe jest „doszycie” amputowanego palca, a nawet całej kończyny. Narządy zwykle możliwe są do pobrania od osób uznanych za martwe według ściśle określonej procedury, stwierdzającej śmierć mózgową. Oczywiście nerki, fragmenty wątroby czy szpik są przeszczepiane także od osób żywych. Trwają prace, które mają na celu „wyhodowanie” narządów w warunkach laboratoryjnych, aby procedurę transplantacji uniezależnić od obecności dawców.

Przeszczep narządów płciowych męskich. Procedura

Od niedawna możliwe jest przeprowadzenie przeszczepu penisa. Pierwszy tego typu zabieg odbył się w Chinach w 2006 roku. Istotą przeszczepienia narządu jest odtworzenie warunków anatomicznych u mężczyzn po amputacji członka. Natomiast główne cele, jakie chcą osiągnąć lekarze, to powrót do pełnej sprawności seksualnej oraz zachowanie płodności.

Przeszczep prącia wykonywany jest w sytuacji, gdy mężczyzna został pozbawiony członka na skutek urazu z następczą amputacją albo organ musiał zostać usunięty ze względu na jego zmiany zapalne lub nowotworowe. Do przeszczepu kwalifikuje się jedynie osoby mające ciało jamiste prącia, które odpowiada za erekcję. To dyskwalifikuje z operacji kobiety, które chcą się poddać zmianie płci. Raczej nie wykonuje się tego typu zabiegów jedynie z pobudek estetycznych. Zabiegi wciąż są, w pewnym sensie, w fazie eksperymentalnej, a w związku z tym, że wymagają znalezienia dawcy i przyjmowania do końca życia leków immunosupresyjnych, chęć poprawy estetyki budziłaby jeszcze więcej kontrowersji w zakresie leczenia operacyjnego. Poza tym istnieje wiele chirurgicznych i nie tylko metod powiększenia członka lub poprawy jego estetyki, a ich dostępność jest zdecydowanie większa.

Procedura operacyjna tego typu przeszczepu jest bardzo trudna i trwa wiele godzin. Istotą zabiegu jest połączenie naczyń i nerwów pobranego narządu z naczyniami i nerwami biorcy. Biorąc pod uwagę, iż penis jest narządem bardzo dobrze ukrwionym i unerwionym, istotne jest odtworzenie jak największej liczby wspomnianych połączeń. Naczynia i nerwy penisa nie mają dużych średnic przekroju, zatem operacyjne zespolenie struktur możliwe jest przy wykorzystaniu mikroskopu. W operacji bierze udział wielu różnych specjalistów, między innymi urolog, chirurg naczyniowy i chirurg plastyczny. Wszystko ma na celu osiągnięcie jak najlepszego efektu czynnościowego członka w zakresie erekcji, ejakulacji, oddawania moczu i orgazmu (jednakże zakłada się, że żołądź po przeszczepie nigdy nie jest tak wrażliwa i czuła na bodźce jak pierwotny narząd).

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o męskim układzie rozrodczym:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Przyszłość przeszczepu genitaliów. Nad czym pracują naukowcy i lekarze?

Idealnym rozwiązaniem byłoby uniezależnienie zabiegu od dawcy. Nie dość, że wówczas odpadłby czynnik psychiczno-emocjonalny biorców, związany z koniecznością posiadania „obcego” narządu, to jeszcze udałoby się wyeliminować immunosupresję, która wymaga regularnego przyjmowania leków oraz naraża pacjenta na obniżenie odporności i większą podatność na infekcje. Trwają prace eksperymentalne polegające na „hodowli” penisa in vitro. W Stanach Zjednoczonych w Południowej Karolinie z dobrym efektem udało się przeszczepić 12 sztucznych penisów królikom. W tej samej uniwersyteckiej placówce uzyskano ludzki penis, jednakże rezultaty eksperymentu nie pozwalają na rozpoczęcie fazy testowania przeszczepów na ludziach.

Drugim istotnym aspektem jest możliwość przeszczepiania nie tylko samego penisa, ale także genitaliów, gdyż w przypadku urazów i powikłań zapalnych i nowotworowych często istnieje konieczność amputacji także moszny. W 2018 roku lekarze z Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore, podczas kilkunastogodzinnej operacji, przeszczepili pacjentowi penis wraz z moszną, z bardzo dobrym efektem funkcjonalnym i estetycznym. Odstąpiono od przeszczepu jąder z przyczyn etycznych – podczas zapłodnienia mogłoby dojść do przeniesienia materiału genetycznego dawcy. Biorcą narządów był weteran wojenny, który stracił przyrodzenie podczas wybuchu miny na polu bitwy. Biorąc pod uwagę młody wiek pacjenta, lekarzom udało się zwrócić mu prawidłowe funkcjonowanie genitaliów.

Dynamiczny rozwój medycyny pozwala przypuszczać, iż z czasem powstawać będą bezpieczniejsze techniki transplantacji, dające jeszcze lepsze efekty.

Data aktualizacji: 18.03.2019,
Opublikowano: 18.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej