Na czym polega przemoc psychiczna w związku partnerskim i wobec dzieci?

Fot: Kaspars Grinvalds / fotolia.com

Przemoc psychiczna jest formą agresji, polegającą na wywieraniu wpływu na myśli, zachowania i samopoczucie drugiej osoby wbrew jej woli, bez użycia siły fizycznej, ale z zastosowaniem środków komunikacji interpersonalnej - werbalnych (groźby, obelgi, krzyk) i niewerbalnych (mimika, gesty).

Przemoc psychiczną rodzi frustracja agresora (zazwyczaj niezwiązana z osobą ofiary), którą ten może bezpiecznie (bo bezkarnie) wyładować na najbliższym otoczeniu. W porównaniu z ewidentną przemocą fizyczną, przemoc psychiczna jest często zjawiskiem trudno uchwytnym, nie tylko dlatego że nie zostawia widocznych śladów. Ludzie nierzadko nie zdają sobie sprawy, że są jej sprawcami lub ofiarami. Ci drudzy często potrzebują wiele czasu, by dostrzec, jak bardzo patologiczna jest ich relacja z agresorem i niemało odwagi i determinacji, by zacząć szukać pomocy.

Przemoc psychiczna w związku

Przemoc psychiczna w małżeństwie (lub w związku nieformalnym) często bywa bagatelizowana przez ofiarę, która nie potrafi zaakceptować myśli, że zachowania bliskiego człowieka są poważnym nadużyciem. Osoba poszkodowana ma skłonność do usprawiedliwiania czynów agresora. Sytuację tę pogłębia fakt, że w okresach pomiędzy wybuchami agresji partner - mniej lub bardziej świadomie próbując odkupić swoje przewinienia - potrafi okazywać wiele troski i czułości. Warto zatem zachować czujność wobec wszelkich objawów przemocy psychicznej, by adekwatnie na nie zareagować.

Istnieje szereg środków przemocy psychicznej wobec partnera, do których należą:

  • agresja werbalna - agresor krytykuje ofiarę, obrzuca obelgami, wysuwa bezpodstawne oskarżenia i uszczypliwe aluzje pod jej adresem;
  • ataki furii - agresor podnosi głos, grozi użyciem przemocy fizycznej, niszczy przedmioty (zwłaszcza osobiste rzeczy ofiary);
  • brak szacunku dla partnera - agresor okazuje ofierze pogardę, ośmiesza ją (zwłaszcza przy osobach trzecich), lekceważy jej opinie czy działania;
  • brak zaufania do partnera - agresor nieustanne sprawdza prawdomówność ofiary, posądza ją o nielojalność czy zdradę, przegląda jej korespondencję i rzeczy osobiste;
  • sprawowanie kontroli nad partnerem - agresor izoluje ofiarę od otoczenia, utrudniając jej kontakty z bliskimi, śledzi ją, nachodzi w pracy, ogranicza samodzielność;
  • oczekiwanie posłuszeństwa i narzucanie własnych poglądów - agresor nie toleruje faktu, że ofiara ma własne zdanie i podporządkowuje sobie ją we wszystkich dziedzinach życia;
  • szykanowanie partnera - agresor wymusza na ofierze pożądane przez siebie zachowania, np. szantażując ją, ograniczając jej dostęp do pieniędzy;
  • obarczanie partnera winą za akty psychicznej przemocy - agresor przypisuje ofierze odpowiedzialność za swoje zachowanie, sugerując, że został sprowokowany do aktu psychicznej przemocy;
  • karanie partnera - agresor karze ofiarę za jej domniemane przewinienia, ignorując ją, nie okazując jej uczuć czy rezygnując z wcześniejszych wspólnych planów.

Przemoc psychiczna wobec dzieci

Przemoc psychiczna wobec dzieci przez długi czas była zjawiskiem równie powszechnym, co lekceważonym. Surowe metody wychowawcze uznawano za właściwy sposób kształtowania młodych ludzi. Tymczasem badania współczesnych psychologów wykazują, że werbalna agresja ma bardziej negatywny wpływ na rozwój człowieka niż stosowanie przemocy fizycznej. Dziecko jest całkowicie bezbronne i bezkrytyczne wobec obelg, gróźb, uczuciowego szantażu czy nadmiernego rygoryzmu. Rozwija się w nieustannym poczuciu zagrożenia, winy, upokorzenia, w strachu, ucząc się bez protestu spełniać wszelkie oczekiwania opiekunów. W konsekwencji wyrasta na osobę o niskim poczuciu własnej wartości, lękową, niezdolną do podejmowania samodzielnych decyzji, przekonaną, że niewarta jest miłości. Przemoc psychiczna stosowana wobec dzieci zostawia w nich ślad do końca życia, predysponując je do poważnych zaburzeń psychicznych (nerwic, depresji, myśli samobójczych) lub kontynuowania w dorosłym życiu wyuczonych w dzieciństwie zachowań nacechowanych agresją.

Ofiary przemocy psychicznej

Przemoc psychiczna w rodzinie, szkole czy pracy powoduje, że zdrowie psychiczne jej ofiar ulega stopniowemu pogorszeniu. Do najczęstszych zaburzeń należą obniżony nastrój, brak poczucia bezpieczeństwa, niska samoocena, izolacja społeczna, poczucie winy. Dalszą konsekwencją psychicznej agresji są różnego rodzaju objawy neurotyczne - zaburzenia percepcji, snu, łaknienia, depresja - oraz reakcje somatyczne organizmu, takie jak: nudności, zawroty głowy czy kołatanie serca. Ofiary często sięgają po alkohol, narkotyki, mają myśli samobójcze.

Osoby żyjące w mentalnym terrorze często nie są zdolne mu się przeciwstawić, dlatego nie wolno pozostawać obojętnym na ich cierpienie. Należy z nimi rozmawiać, wspierać je, zachęcać do racjonalnej oceny sytuacji i zmian. Ofiary przemocy psychicznej mogą uzyskać fachową pomoc pod numerem "Niebieskiej Linii" lub w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, które oferuje wsparcie psychologiczne i prawne.

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej