Na czym polega objaw Lusta? W przebiegu jakiej choroby występuje?

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Objaw Lusta razem z objawem Chvostka i objawem Trousseau należy do grupy objawów charakterystycznych dla tężyczki utajonej. Świadczy o nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Jego wystąpienie sugeruje niedobór wapnia, magnezu i potasu.

Objaw Lusta można znaleźć na liście eponimicznych nazw objawów chorobowych pochodzących od nazwiska ich odkrywcy. Stwierdza się go, gdy dochodzi do skurczu mięśni strzałkowych i odwiedzenia stopy podczas uderzania młotkiem neurologicznym poniżej głowy kości strzałkowej. Objaw ten jest testem klinicznym pozwalającym na wychwycenie tężyczki utajonej. Świadczy o nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej wynikającej z zaburzeń elektrolitowych.

Rozróżnienie tężyczki dzięki objawowi Lusta

Tężyczka (łac. tetania) to stan patofizjologiczny, który jest konsekwencją zaburzeń elektrolitowych, w tym hipokalcemii (obniżenie stężenia wapnia), hipomagnezemii (obniżenie poziomu magnezu), hipokaliemii (spadek poziomu potasu), zasadowicy (obniżenie poziomu jonów wapnia i magnezu) i zaburzeń gospodarki elektrolitowej powstałych w wyniku hiperwentylacji. Ma bardzo różnorodny obraz chorobowy. Rozróżnia się tężyczkę jawną i utajoną. Objawy pojawiające się w przebiegu tężyczki jawnej są dość łatwe do zauważenia. U chorego występują przede wszystkim:

  • parestezje (tzw. czucie opaczne) – przykre wrażenie mające najczęściej postać mrowienia, drętwienia, zmiany temperatury skóry lub przebiegnięcia prądu;
  • skurcze mięśni szkieletowych z przewagą zginaczy kończyn górnych i prostowników kończyn dolnych;
  • równoważniki tężyczki:
  • skurcz naczyń wieńcowych powodujący objawy dusznicy bolesnej,
  • skurcz naczyń brzusznych wywołujący anginę brzuszną,
  • skurcz naczyń mózgowych odpowiadający za migreny, zaburzenia świadomości, TIA (przemijający atak niedokrwienny – krótkotrwałe, bo trwające do 24 godzin, i przemijające wystąpienie objawów uszkodzenia mózgu na skutek zaburzeń krążenia mózgowego),
  • skurcz naczyń obwodowych wywołujący rzekomy zespół Raynauda – napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp,
  • skurcz głośni, oskrzeli, powiek, podwójne widzenie i światłowstręt.

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Jednak stwierdzenie tężyczki utajonej (spazmofilia lub tężyczka normokalcemiczna) nierzadko nastręcza specjalistom wiele trudności. Powszechnie przyjęto, że do rozpoznania utajonej postaci choroby analizuje się wystąpienie 3 objawów neurologicznych. Wśród nich wymienia się objaw Chvostka, objaw Trousseau i objaw Lusta. Świadczą one o nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej i powinny ukierunkować personel medyczny na podejrzenie łagodnej postaci tężyczki oraz wdrożenie adekwatnego postępowania.

Czym jest objaw Lusta?

W przypadku utajonej postaci tężyczki nie obserwuje się samoistnych skurczów mięśni. Jednakże znaczna nadpobudliwość sprawia, że nawet niewielki bodziec wywołuje odruchowe skurcze, w tym objaw Lusta. W środowisku medycznym bywa on alternatywnie określany jako objaw Ibrahima-Lusta. Uważa się go za dodatni, gdy w odpowiedzi na uderzenie młotkiem neurologicznym w nerw strzałkowy wspólny, tuż poniżej głowy kości strzałkowej dojdzie do skurczu mięśni strzałkowych i odwiedzenia stopy.

W przypadku stwierdzenia objawu Lusta, objawu Chvostka i objawu Trousseau pacjent powinien zostać skierowany na próbę tężyczkową EMG oraz poddany diagnostyce laboratoryjnej w celu stwierdzenia przyczyny pojawienia się powyższych objawów. Lekarz może zlecić także wykonanie elektrokardiogramu (EKG) i elektroencefalogramu (EEG). Niezbędnym elementem diagnostyki jest badanie psychologiczne.

Na czym polega leczenie objawu Lusta?

Leczenie wymaga konsultacji neurologicznej Prawidłowo prowadzona terapia trwa zazwyczaj nie dłużej niż 6 miesięcy, ale już po miesiącu chory odczuwa poprawę jakości życia. Do kontrolowania skurczów mięśni ludzki organizm potrzebuje wapnia. Stąd też przypadłość leczy się przez przyjmowanie bogatych w wapń suplementów oraz dostarczenie go wraz z pożywieniem. Dieta powinna uwzględniać duże ilości mleka i jego przetworów, produkty zbożowe (pieczywo, mąki i kasze gruboziarniste), warzywa strączkowe, niektóre owoce, orzechy i kakao. Należy też ograniczyć produkty bogate w kwas szczawianowy lub kwas fitynowy, które utrudniają wchłanianie wapnia w jelitach. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na poziom witaminy D, której niedobory także zaburzają prawidłowe wchłanianie wapnia. Jej głównym źródłem w żywności są nieodtłuszczone produkty mleczne (pełnotłuste i półtłuste), jajka, tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki, śledź, tuńczyk) i oleje otrzymywane z wątroby ryb dorszowatych. Witamina ta w mniejszych ilościach występuje w mięsie wołowym, wieprzowym i drobiowym.

Konieczne jest także suplementowanie magnezu w duecie z witaminą B6, która wspomaga jego wchłanianie, i potasu. Dobrym źródłem magnezu są warzywa liściaste, kiełki zbóż, otręby, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych i kukurydza. Duże ilości magnezu są obecne w orzechach, migdałach, kakao, czekoladzie i bananach. W mniejszych ilościach magnez występuje w mięsie, podrobach oraz mleku i jego przetworach. Dieta chorego powinna wykluczać używki takie jak czarna kawa i alkohol, które wypłukują magnez, i cukier utrudniający przyswajanie pierwiastka. Z kolei źródłem potasu są suszone morele, figi, jabłka, rodzynki, a także awokado, banany, ziemniaki, owoce cytrusowe i zielone warzywa liściaste.

Objaw Lusta nierzadko jest konsekwencją hiperwentylacji podczas epizodu napadowego lęku. W tym przypadku pomocna będzie psychoterapia i nauka radzenia sobie ze stresem, a niekiedy zastosowanie leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Bibliografia:

1. Kubicka K., Kawalec W., Bernatowska E., Pediatria, Warszawa, PZWL, 2004.

2. Gryhlas A., Dudkowiak R., Śmigiel R., Tężyczka jako częsta przyczyna konsultacji na ostrym dyżurze – etiologia, objawy chorobowe i leczenie, „Przegląd Lekarski”, 2015, 72(1), s. 20-24.

3. Zawadzki D., Kołacińska A., Tężyczka jako stan zagrożenia życia w zespole ratownictwa medycznego, „Na Ratunek”, 2017, 5, s. 20-22.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 04.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej