Na czym polega medytacja zen? Jak wyglądają początki z medytacją zen?

fot. hero images / Getty Images

Medytacja zen uważana jest za najlepszy trening obecności, czyli bycia tu i teraz. Jednym z podstawowych ćwiczeń jest zazen, które pozwala doświadczyć medytującym ich prawdziwej natury i stanu urzeczywistnienia. Jest wglądem w istotę rzeczy, niezależnie od wyznawanej religii, światopoglądu czy kultury.

Medytacja zen staje się coraz bardziej popularna na Zachodzie. W dużej mierze zawdzięcza to Willisowi Jägerowi. Celem medytacji zen jest doświadczenie spokojnego umysłu i samoświadomości. Decydują się na nią bardzo często osoby zniechęcone wszechobecnym konsumpcyjnym stylem życia, doświadczające braku czasu, zabiegane, które pragną opanowania i wewnętrznej harmonii. Medytowanie zen wykonywane jest przeważnie w pozycji o nazwie kwiat lotosu.

Czym jest medytacja zen?

Samo słowo „zen” oznacza nurt buddyzmu, czyli filozoficznego i religijnego systemu, za którego twórcę uważa się żyjącego w latach około 560–480 p.n.e. Siddhārtha Gautama. Zen wywodzi się z kierunku buddyzmu o nazwie mahajana, który wyłonił się około 320 r. p.n.e. na bazie przekazu Buddy Siakjamuniego. W sposób szczególny z określeniem zen kojarzona jest medytacja. Słowo to oznacza rozmyślanie o czymś, refleksję nad czymś, zaprawianie się, ćwiczenie, zastanawianie się, zamysł, przygotowanie się do czegoś, kontemplowanie.

Polecamy: Mandala zdrowia – definicja, znaczenie, interpretacja

Medytacja zen jest nierzadko niezwiązana z żadną doktryną religijną czy filozoficzną. To tzw. ponadwyznaniowa medytacja zen dla chrześcijan czy wyznawców innych religii niż buddyzm. Jednakże w opinii części osób połączenie zen i chrześcijaństwa jest niemożliwe i opiera się na sprzeczności. Innego zdania są praktycy nurtu zen założonego przez Willigisa Jägera, w którym kładzie się nacisk na łączenie zen z codziennym życiem człowieka osadzonego w kulturze Zachodu w XXI w. Przedstawiciele świeckiej linii zen głoszą, że oświecenie, czyli wgląd w istotę rzeczy, możliwy jest każdemu człowiekowi.

Na czym polega medytacja zen? Kluczowym zadaniem jest osiągniecie stanu skupienia, czystego umysłu, którego nie zakłóca żadna niepotrzebna myśl. Dla wielu osób zen to cel życia, lecz zdarzają się też tacy, dla których praktyka medytacji to wyłącznie forma rozrywki czy panujący aktualnie trend.

Jak wygląda praktykowanie jogi? Zobaczcie:

Zobacz film: Joga a religia. Źródło: Fakty TVN

Ćwiczenia w medytacji zen

Jednym z głównych ćwiczeń jest zazen, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza siedzący zen. Powinno ono trwać od 30 do 60 minut, zaś w przypadku osób początkujących – kwadrans. Celem zazen jest przerywanie lub wręcz ucieczka od dotychczas trwających wędrówek myślowo-obrazowych i doświadczenie wglądu w egzystencjalny aspekt otaczającej rzeczywistości. Nie skupia się na rozpamiętywaniu przeszłości, analizowania przyszłości, a wyłącznie na teraźniejszości. Praktyka zazen bywa na początku nieprzyjemna, gdyż wymaga konfrontacji z samym sobą. Na medytację zen decydują się osoby, które oczekują od życia więcej, pragną spokoju, poznania siebie. Chcą zorganizować rzeczywistość w taki sposób, który zapewni im poczucie bycia sobą.

Początki z medytacją zen

Jak zacząć medytację zen? Osoby decydujące się na rozpoczęcie medytacji zen powinny skorzystać ze wsparcia nauczycieli zen, którzy praktykują w szkołach, organizują kursy i warsztaty. Do poddawania się medytacji zen wskazane jest spokojne i ustronne miejsce. Najbardziej znanym sposobem wejścia w stan wewnętrznego oczyszczenia jest liczenie oddechów. Takie uspokajanie umysłu praktykowane jest zwłaszcza na początku, kiedy trudno jest się wyciszyć. Należy oddychać powoli, naturalnie, przeponowo. Innym często stosowanym sposobem wejście w odpowiedni stan jest shujantza, która polega na rejestrowaniu bodźców płynących z zewnątrz i swobodnym płynięciu myśli. W związku z tym powstała nawet specjalna wspomagająca muzyka medytacyjna zen. Konieczna jest regularność podejmowanych ćwiczeń, do których używać należy grubej maty, na którą kładzie się poduszkę o wymiarach około 20 cm szerokości, 30 cm długości i 5–6 cm grubości.

Jak medytować zen? Ćwiczenia wykonywane są po przyjęciu odpowiedniej pozycji, jaką najczęściej jest pełen lotos, zwany inaczej kongo-za, czyli diamentowym siedzeniem. Forma ta zapewni ciału stabilność. Usiadłszy na poduszce, krzyżuje się nogi jak do siadu tureckiego. Potem prawą stopę kładzie się na lewym udzie, żeby pięta znajdowała się możliwie blisko dolnej części brzucha. Lewą stopę wsuwa się na prawe udo. W przypadku trudności uzyskania tego ułożenia ciała można przyjąć pozycję półlotosu, gdzie jedną stopę kładzie się na udzie. W przypadku prawej uzyskuje się pozycje kissho-za, zaś lewej – goma-za. Medytować można też, siedząc po turecku, na piętach czy po prostu na krześle. Istnieje kilka możliwości ułożenia rąk, jednak najbardziej znana to taka, w której obie dłonie leżą na nogach skierowane wnętrzem do góry, gdzie lewa leży na wewnętrznej stronie prawej dłoni, zaś wewnętrzne części opuszków kciuków dotykają się, tworząc elipsę. Należy pamiętać o wyprostowaniu kręgosłupa.

Co daje medytacja zen?

Medytacja zen zdaniem zwolenników jest źródłem niezliczonych korzyści. Dzięki medytacji wnika się w podświadomość umysłu, zapewnia wewnętrzne przebudzenie i uwolnienie. Zen pozwala na dokładne poznanie emocji i myśli, naukę panowania nad nimi i nabierania do nich dystansu. Uwolnienie od wewnętrznych ciężarów, które unieszczęśliwiają, wywołują cierpienie i hamują człowieka, umożliwi szybszą regenerację całego organizmu, co bezpośrednio przekłada się na wyższą jakość codziennego życia. Odrzuca się ograniczające uprzedzenia, przez których pryzmat często odbiera się rzeczywistość. Następuje wejście w nieprzenikniony niczym stan. Wytrąca się umysł z rutyny i pobudza duchową intuicję.

Bibliografia:

Poraj-Żakiej A., Wprowadzenie do ZEN, Wrocław, Mądrość Wschodu i Zachodu, 2018.

Opublikowano: 15.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej