Na czym polega leczenie stulejki? Objawy i domowe leczenie

Fot: SHUBHANGI GANESHRAO KENE / gettyimages.com

Stulejka to choroba chłopców i mężczyzn dotycząca prącia. Polega na całkowitej lub częściowej niemożności odprowadzenia napletka poza żołądź. Stan taki jest fizjologiczny do 3 roku życia. W późniejszym okresie wymaga interwencji lekarskiej lub starannego, systematycznego leczenia metodami domowymi.

Stulejka (w nomenklaturze medycznej phimosis) to stan, który może występować jako pierwotny (czyli obecny od urodzenia dziecka) lub wtórny. Niekiedy zdarza się nawet u dorosłego mężczyzny. Nadmierne zwężenie napletka może być skutkiem przewlekłych stanów zapalnych, urazu albo samookaleczenia.

Czym jest stulejka?

Stulejka to stan polegający na zwężeniu napletka w sposób, który uniemożliwia jego przemieszczenie poza żołądź. Niekiedy może wynikać z czynników wrodzonych, ale nie jest związany z wadą genetyczną, lecz z nieprawidłowością rozwojową. Inną przyczyną może być nadmierne przyleganie napletka do żołędzi (np. spowodowane zrostami pozapalnymi) albo przebyty uraz. Przyczyną bywa też nieszczęśliwy wypadek albo (spotykane w subkulturach więziennych) samookaleczenie.

W warunkach prawidłowych napletek zakrywa całą żołądź, pozostawiając odsłoniętą jedynie niewielką przestrzeń w osi prącia – na wprost ujścia cewki moczowej. Umożliwia to swobodny wypływ moczu. Napletek spoczywa na żołędzi prącia luźno i bez trudu można odprowadzić go do rowka zażołędnego. Jedynym elementem ograniczającym odciągniecie skóry ku tyłowi jest wędzidełko – pasmo łącznotkankowe łączące spodnią część napletka z ujściem cewki moczowej.

Stulejka jest skutkiem działania trzech mechanizmów, które mogą wystąpić pojedynczo lub łącznie. Są to:

  • wrodzone lub pozapalne (bliznowate) skrócenie wędzidełka;
  • zwężenie otworu napletka – staje się on mniejszy niż średnica żołędzi we wzwodzie, a nawet w spoczynku;
  • zrośnięcie się napletka z żołędzią, wynikające z przewlekłego stanu zapalnego lub urazu.

Czy u niemowlęcia i małego dziecka można rozpoznać stulejkę?

U niemowlęcia i chłopców do 3 roku życia nie rozpoznaje się stulejki, gdyż ścisłe przyleganie napletka do żołędzi jest w tym okresie całkowicie fizjologiczne. Obie te struktury utrzymywane są w takiej pozycji dzięki mastce – łojowej, gęstej wydzielinie powstającej pod napletkiem. Próba odciągnięcia napletka może być nieprzyjemna, a nawet bolesna dla dziecka i zwykle kończy się niepowodzeniem. Z czasem mastka wypłukuje się (pod wpływem działania wody i moczu), rozmiękcza, co powoduje, że napletek można coraz bardziej odciągać ku tyłowi. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest sytuacja, gdy u dziecka, które ukończyło trzeci rok życia, nie daje się odsłonić całej żołędzi.

Różnice między stulejką a załupkiem

Załupek (paraphimosis) to stan, w którym u osoby ze zwężonym napletkiem udało się go odciągnąć poza tylną krawędź żołędzi, ale nie można go z powrotem przesunąć ku przodowi. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której prącie znajduje się w spoczynku, jak i takiej, gdy utrzymujący się wzwód uniemożliwia przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych. Załupek jest potencjalnie niebezpiecznym stanem. Ucisk pierścienia napletka na tkanki prącia może powodować ich niedokrwienie, a po dłuższym czasie nawet martwicę żołędzi.

Domowe metody leczenia stulejki

Jeśli stulejkę rozpoznaje się u dziecka, można przez pewien czas wykonywać czynności zmierzające do odprowadzenia napletka poza żołądź. Najlepszą sytuacją do wykonania tego zabiegu jest ciepła kąpiel. Skóra jest wtedy mniej napięta, dobrze rozgrzana i ukrwiona. Dzięki temu zwiększa się jej elastyczność i wykonywana delikatnie procedura odciągania napletka nie jest tak nieprzyjemna dla dziecka. Skórę powinno się wcześniej nasmarować kremem nawilżającym. Sam zabieg polega na powtarzanym, spokojnym i powolnym odciąganiu napletka ku tyłowi za pomocą ręki. Celem manipulacji nie jest likwidacja stulejki przy pierwszej próbie, ale stopniowe rozciągnięcie napletka i zwiększenie jego elastyczności.

Niezależnie od prób powinno się napletek smarować kremami tak, by uelastycznić i odżywić skórę. Kluczowe znaczenie ma też utrzymywanie właściwego poziomu higieny intymnej – zbyt rzadkie mycie prącia powoduje zaleganie mastki i złuszczonych komórek naskórka, zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego i rozwinięcia się zapalenia tkanek prącia.

W przypadku wystąpienia zmian zapalnych (w szczególności ropnych) stosuje się leczniczo naturalne środki przeciwbakteryjne i ściągające (np. napar z rumianku czy szałwii). Nawet przy silnie wyrażonych objawach leczenie można kontynuować w domu, podając miejscowo maści lub kremy antybiotykowe. Zmniejszeniu odczynu zapalnego i reakcji zrostowych służą preparaty zawierające glikokortykosteroidy. W uzasadnionych przypadkach te ostatnie można stosować nawet w sytuacji, gdy nie występują żadne odczyny miejscowe. Dzięki ich działaniu tkanka łączna staje się elastyczniejsza i bardziej podatna na rozciąganie.

Leczenie operacyjne stulejki

Leczenie operacyjne stulejki polega na chirurgicznym wykonaniu plastyki napletka tak, by poszerzyć jego otwór. Niekiedy wykonuje się też nacięcie wędzidełka prącia. Zabieg może nie przynieść efektów ze względu na intensywne bliznowacenie albo na skutek przewlekłego braku higieny czy kolejnych infekcji. Jeśli dochodzi do nawrotu stulejki, w niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie częściowego lub całkowitego wycięcia napletka (obrzezania) z odsłonięciem na stałe żołędzi.

Zobacz wideo: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego

36,6

Bibliografia:

A. Borkowski, Urologia – podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa 2015.

W. Noszczyk, Chirurgia, t. I, Warszawa 2019.

Opublikowano: 24.11.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej