Na czym polega lakowanie zębów u dzieci? Kiedy należy wykonać zabieg?

Fot: Andersen Ross / gettyimages.com

Lakowanie zębów u dzieci jest zabiegiem profilaktycznym, którego celem jest zapobieganie próchnicy i ochrona uzębienia przed działaniem szkodliwych czynników. Polega na zabezpieczeniu bruzd i zagłębień w szkliwie trudnych do oczyszczenia przy pomocy szczoteczki.

Próchnica zębów jest poważnym problemem wśród dzieci. Szacuje się, że dotyczy nawet 90% polskiego społeczeństwa. W jej wyniku dochodzi do stopniowego niszczenia (demineralizacji i odwapnienia) szkliwa, a następnie powstania ubytków próchnicowych. Przyczynami próchnicy są bakterie w jamie ustnej, spożywanie dużej ilości cukrów oraz nieprawidłowa higiena zębów. Jednym z elementów profilaktyki choroby jest lakowanie zębów u dzieci. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) częściowo refunduje ten zabieg.

Czym jest lakowanie zębów u dzieci?

Lakowanie zębów u dzieci to zabieg profilaktyczny, który polega na pokryciu wierzchniej warstwy zębów i wypełnieniu bruzd, szczelin i zagłębień materiałem uszczelniającym. Dzięki temu są one chronione przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, zaleganiem resztek pokarmów i namnażaniem się bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Uważa się, że lakowanie zębów u dzieci zmniejsza ryzyko choroby nawet o 90%.

Lakowanie u dzieci przeprowadza się na zębach całkowicie zdrowych, stałych i mlecznych. Są to przede wszystkim mleczne trzonowce i stałe szóstki, ponieważ to w nich najczęściej dochodzi do rozwoju próchnicy. Pokrycie uszczelniaczem powierzchni żujących, bruzd, szczelin i zagłębień jest ważne, ponieważ są to miejsca trudne do wyczyszczenia podczas szczotkowania zębów.

Zabieg lakowania zębów u dzieci przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę lub higienistkę. Specjalista w pierwszej kolejności dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów przy pomocy wiertła ze szczoteczką lub piaskarki abrazyjnej. Następnie nanosi na szkliwo wytrawiacz i lak, a tak przygotowane szkliwo poddaje działaniu lampy diodowej (LED). Lakowanie zębów u dzieci jest zabiegiem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym.

Poszerzone lakowanie zębów u dzieci

Poszerzone lakowanie zębów u dzieci to zabieg, który przeprowadza się na powierzchni zębów częściowo zajętych przez zmiany próchnicowe. Pierwszym etapem leczenia jest usunięcie przy pomocy wiertła diamentowego tkanek objętych procesem patologicznym. Następnie lakowanie przebiega według rutynowego schematu – wytrawianie, nakładanie laku, utwardzanie lampą.

Wskazania do lakowania zębów u dzieci

Lakowanie zębów u dzieci należy przeprowadzić u tych pacjentów, u których istnieje ryzyko wystąpienia próchnicy. Pierwszy zabieg powinien odbyć się możliwie jak najwcześniej, najlepiej tuż po zakończeniu procesu wyrzynania się zęba mlecznego lub stałego. Lakowanie można przeprowadzić już u dzieci w wieku 3–4 lat. Im wcześniej rozpocznie się profilaktykę, tym mniejsze ryzyko rozwinięcia się choroby. Następny zabieg należy wykonać, kiedy pojawią się pierwsze stałe szóstki (5–8 rok życia) i regularnie powtarzać, kiedy wyrosną kolejne zęby.

Zobacz film i dowiedz się, jak dbać o zęby dziecka:

Zobacz film: Jak dbać o zęby dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile kosztuje lakowanie zębów u dzieci?

Lakowanie zębów u dzieci jest zabiegiem częściowo finansowanym ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Profilaktyczne uszczelnienie przysługuje:

  • 1 raz dziecku do lat 8 i dotyczy bruzd pierwszych trzonowców stałych;
  • 1 raz dziecku do lat 14 i dotyczy bruzd drugich trzonowców stałych.

Lakowanie pozostałych zębów stałych lub mlecznych jest przeprowadzane odpłatnie na życzenie rodzica. Cena jednego zabiegu może być różna w zależności od gabinetu stomatologicznego. Zwykle mieści się ona w granicach 30–60 złotych.

Skuteczność zabiegu lakowania zębów u dzieci

Lakowanie zębów u dzieci jest uznawane za wysoce skuteczny zabieg profilaktyczny. Szkliwo, które zostało dobrze uszczelnione, jest niemal całkowicie odporne na działanie szkodliwych czynników wywołujących próchnicę. Codzienna higiena tak przygotowanych zębów jest ponadto dla najmłodszych zdecydowanie łatwiejsza. Specjaliści uważają, że lakowanie zębów u dzieci zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby o 90%.

Należy jednak pamiętać, że samo lakowanie nie wystarczy, dlatego konieczne jest podejmowanie także innych działań profilaktycznych, do których zalicza się:

  • codzienną higienę jamy ustnej – zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, miękką szczoteczką i pastą z fluorem, a także czyścić przy pomocy nici dentystycznych;
  • ograniczenie w diecie pokarmów z dużą ilością cukru, słodzonych napojów i przekąsek między posiłkami;
  • włączenie do diety dużej ilości owoców, świeżych warzyw i produktów bogatych w wapń, fosfor i magnez;
  • podawanie dziecku do picia wyłącznie niegazowanej, niesłodzonej wody;
  • regularne wizyty kontrolne u stomatologa i leczenie ubytków (także w zębach mlecznych).

Bibliografia:

1. A. Stodolak, A. Fuglewicz, Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2014, Tom 20, Nr 1, s. 76–81.

2. E. Korporowicz, P. Jasiński, Wskazania do uszczelniania bruzd i zagłębień anatomicznych zębów w świetle współczesnej literatury, [w:] „Nowa Stomatologia” 4/2013, s. 175–179.

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 12.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej