Na czym polega kompresjoterapia? W jakich chorobach ma zastosowanie terapia uciskiem?

Fot: nito / fotolia.com

Kompresjoterapia to nieinwazyjna metoda polegająca na stosowaniu odpowiedniego, kontrolowanego ucisku. Wykorzystywana jest w profilaktyce i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepicy żylnej, obrzęków limfatycznych czy zatorowości płucnej.

Kompresjoterapia, oprócz specjalnego bandażowania, wykorzystuje produkty uciskowe, jak podkolanówki, pończochy lub rajstopy. Produkty te, zgodnie z wymaganiami kompresjoterapii, wywierają zmienny ucisk na chore części ciała, najczęściej kończyny dolne, przy czym największy jest zlokalizowany w okolicy kostki i stopniowo zmniejszany w kierunku pachwiny. Kompresjoterapia jest jednym z elementów wchodzących w skład kompleksowej terapii przeciwobrzękowej.

Czy jest kompresjoterapia?

Kompresjoterapia należy do grupy terapii fizykalnych, które polegają na dostarczeniu organizmowi czynników fizycznych. Dostarczane jest w niej ciśnienie na powierzchnię skóry – śródtkankowe ciśnienie hydrostatyczne. Wywołują je specjalne bandaże lub odzież uciskowa. Jego wzrost przywraca równowagę mikrokrążeniową i proces drenażu limfatycznego.

Kompresjoterapia – bandażowanie

Kompresjoterapia oparta na prawidłowym bandażowaniu sprzyja stworzeniu określonego ciśnienia poprzez zaciśnięcie bandażem danej części ciała. Tego typu terapię przeważnie zaleca się w podtrzymywaniu efektów drenażu limfatycznego. Bandaże do kompresjoterapii i inne wyroby medyczne uciskające są dostępne w sklepach medycznych i aptekach. Ich cena determinowana jest rozmiarem, więc koszt waha się od 15 do 90 zł. Specjalista na wizycie dostosowuje rozmiar i typ produktu uciskowego w zależności od leczonej jednostki chorobowej i dokonanych pomiarów.

Bandażując nogę przy kompresjoterapii, należy przestrzegać następujących zasad:

  • bandaż zakłada się, gdy żyły nie są nadmiernie wypełnione krwią, najlepiej rano w pozycji leżącej;
  • nogę bandażuje się od podstawy palców do kolana lub wyżej;
  • bandaż nakłada się w kierunku od wewnątrz na zewnątrz;
  • ucisk musi być stopniowany;
  • zakładanie bandaża można zakończyć, przyklejając go do łydki specjalnym klejem lub przylepcem.

Prawidłowy sposób bandażowania w kompresjoterapii przedstawia dr n. med. Adam Zieliński.

Nie zaleca się jednak stosowania kompresjoterapii bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej u chirurga naczyniowego. Wykazuje ona skuteczne działanie przy niewydolności układu żylnego i limfatycznego, nie wywierając negatywnego wpływu na układ tętniczy, tylko jeśli jest wykonana poprawnie. Zbyt duży ucisk wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań w postaci pęcherzy surowiczych na powierzchni skóry, otarć, odparzeń, maceracji skóry, odleżyn lub miejscowego stwardnienia obrzęku.

Zobacz także: Obrzęk limfatyczny nóg i rąk. Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

W kompresjoterapii wykorzystuje się jeden z czterech stopni ucisku:

  • I klasa uciskowa (18–21 mmHg) – wywołuje łagodny powierzchowny efekt uciskowy; stosowana u osób z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju niewydolności żylnej, z uczuciem przewlekłego zmęczenia i ciężkości nóg, z tendencją do obrzęków w kostkach, na początku ciąży, z obrzękiem w przebiegu artretyzmu i przy deficycie neurologicznym;
  • II klasa uciskowa (23–32 mmHg) – wywołuje średni powierzchowny efekt uciskowy; wykorzystywana w leczeniu chorób żył, jak żylaki, zakrzepica żył powierzchownych lub głębokich, obrzęki pourazowe i pooperacyjne;
  • III klasa uciskowa (34–46 mmHg) – wywołuje głęboki powierzchowny efekt uciskowy; podejmowana w przypadku silnych obrzęków o odwracalnym charakterze;
  • IV klasa uciskowa (powyżej 49 mmHg i wyżej) – wywołuje silny powierzchowny i głęboki efekt uciskowy; wykorzystywana w terapii nieodwracalnych obrzęków.

Kompresjoterapia – wskazania

Obszar zastosowania kontrolowanego ucisku w medycynie jest bardzo szeroki. Wskazania do kompresjoterapii to m.in.: niewydolność żylna, zapalenie żył powierzchownych, żylaki zwykłe i z komplikacjami, obrzęki żylne i pourazowe, stany zapalne skóry i tkanki podskórnej, owrzodzenia żylakowe, zespoły pozakrzepicowe (żylnego owrzodzenia podudzi), stan po terapii miażdżycy, obrzęki limfatyczne, pooperacyjne czy tłuszczowe. Kompresjoterapia stanowi element terapii uzupełniającej w leczeniu zakrzepicy żył głębokich.

Kontrolowany ucisk na żylaki powoduje zmniejszenie zalegania krwi, pomaga odprowadzać krew do serca, wspomagając tym samym pompę mięśniową. Kompresjoterapię stosuje się w przypadku niewydolności mięśnia brzuchatego łydki, w profilaktyce w sytuacji długotrwałego utrzymania pozycji stojącej, w następstwie unieruchomienia (na przykład przy niedowładach), u osób z nadwagą i u ciężarnych kobiet, a także po zabiegach chirurgii plastycznej, estetycznej lub kosmetycznej oraz jako element terapii uzupełniającej w skleroterapii i po operacjach na układzie żylnym.

W przebiegu kompresjoterapii następuje usprawnienie przepływu krwi w żyłach, redukcja nadciśnienia żylnego, poprawa wydolności zastawek, poprawa mikrokrążenia, zmniejszenie obrzęku i zalegania krwi w żyłach oraz poprawa funkcji skóry.

Kompresjoterapia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do kompresjoterapii są:

  • zaawansowane zaburzenia krążenia tętniczego,
  • owrzodzenia i stany zapalne skóry w fazie ostrej,
  • masywna zakrzepica żył głębokich,
  • znaczne niedokrwienie (kompresja zwiększa ryzyko martwiczego uszkodzenia tkanek),
  • niewyrównana niewydolność serca (kompresja spowoduje wzrost obciążenia serca).

Ponadto występują przeciwwskazania względne, przy których stosowanie kompresji jest możliwe podczas stałego nadzoru pacjenta.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

Dymarek R., Rosińczuk-Tonderys J., Ptaszkowski K., Słupska L., Taradaj J., Halski T., Kompresjoterapia w profilaktyce zakrzepicy żył głębokich u pacjentów po udarze mózgu – przegląd dowodów naukowych, “Wiadomości Lekarskie”, 2015, 68(1): 51–57.

Freisinger E., Compression therapy for deep vein thrombosis – why, yes! Vasa Zeitschrift fur Gefasskrankheiten, 2017, 46(5): 406.

Jawień A., Szewczyk M.T., Kompresjoterapia, Poznań, Wydawnictwo Medyczne Termedia, 2009.

Moffatt C., Odzież kompresyjna w leczeniu obrzęku limfatycznego, Londyn: Medical Education Partnership (MEP), 2006.

https://www.youtube.com/watch?v=r1MWUTmpsP4

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej