Na czym polega gimnastyka słowiańska? Sprawdź, dlaczego warto jej spróbować!

Getty Images

Choć na pierwszy rzut oka przypomina jogę, nie można utożsamiać tych dwóch aktywności. Dlaczego warto więc wybrać słowiańską gimnastykę i co nam dają takie ćwiczenia? Sprawdź!

Co właściwie kryje się pod pojęciem gimnastyki słowiańskiej? Chodzi o rodzaj systemu psychofizycznego, polegającego na pracy z ciałem oraz emocjami. Ćwiczenia te skierowane są przede wszystkim do kobiet – nie ma tutaj jednak znaczenia wiek czy sprawność fizyczna (aktywność tę można wykonywać również w ciąży). Warto również dodać, że ta działalność ma niewiele wspólnego z tradycyjnym fitnessem – ćwiczenia w tym przypadku są subtelne, delikatne i kobiece. Aktualnie w Polsce jest 200 instruktorek tej dyscypliny.

Gdzie w ogóle ma początek ta historia? Oczywiście w kulturze słowiańskiej. System ten zbudowano głównie na podstawie legend. Aktualnie ten rodzaj gimnastyki składa się z 27 ćwiczeń na poziomie trzech słowiańskich światów. Konkrety? Słowianie dzielili swój Świat na 3 części: Świat Górny- odpowiadający naszym emocjom (ćwiczenia na stojąco), Świat Średni- związany z relacjami i uczuciami (ćwiczenia na klęcząco), a także Świat Dolny- połączony z działaniem i funkcjonowaniem ciała (ćwiczenia na leżąco). A jak często zaleca się praktykować tego typu aktywność fizyczną? Najlepiej było przez godzinę każdego dnia, niemniej instruktorzy twierdzą, że jej pozytywne efekty można poczuć, gdy wykonuje się codziennie 2-3 ćwiczenia.

Co nam daje gimnastyka słowiańska? Przede wszystkim wpływa ona na prawidłową postawę ciała, koryguje krzywizny kręgosłupa, a także wzmacnia wszystkie partie mięśni. Dodatkowo dzięki niej stajemy się bardziej radosne, spokojniejsze. Poprawia się również nasza koncentracja. Mówi się także, że słowiańska gimnastyka korzystnie działa na bolące miesiączki, menopauzę oraz podnosi libido.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz ten materiał!

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 02.03.2020,
Opublikowano: 02.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej