Na czym polega badanie urodynamiczne? Jak się do niego przygotować?

Fot: doroguzenda / fotolia.com

Badanie urodynamiczne koncentruje się na określeniu rodzaju zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych, które odpowiedzialne są za magazynowanie i prawidłowe odprowadzenie moczu. Lekarz może zlecić to badanie, jeśli objawy sugerują problemy z dolnymi drogami moczowymi.

Badanie urodynamiczne sprawdza funkcjonowanie pęcherza moczowego i pomaga zbadać przyczyny nietrzymania moczu. Można je przeprowadzić w każdym wieku, natomiast w przypadku dzieci przeprowadzane jest dopiero wtedy, kiedy potrafią kontrolować proces oddawania moczu.

Na czym polega badanie urodynamiczne? Czy trzeba się do niego przygotować?

Aparatura do przeprowadzania badania urodynamicznego dokonuje analizy danych z odczytu pomiarów w formie wykresów i danych liczbowych. Może ona dotyczyć długości czasu potrzebnego do wyprodukowania strumienia moczu, zarejestrowania zdolności lub niemożności zatrzymania przepływu moczu, a także obrazowania napełniania i opróżniania pęcherza moczowego. Wyniki badań urodynamicznych pomagają zdiagnozować przyczynę i charakter zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych.

Badanie urodynamiczne służą one do prawidłowego i pełnego zdiagnozowania różnych rodzajów i przyczyn nietrzymania moczu. Lekarz zdecyduje o wykonaniu danego badania urodynamicznego na podstawie informacji o stanie zdrowia osoby badanej, wynikach i objawach ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS). Badanie nie wymaga konkretnego przygotowania, jednak są leki, które mogą mieć wpływ na przebieg badania i które należy odstawić na pewien okres czasu.

Zobacz też: Zastój moczu w nerce - czym się objawia?

Badanie urodynamiczne – etapy

  • uroflometria – oznaczenie szybkości przepływu cewkowego i ocena objętości zalegania moczu; badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, polega jedynie na oddaniu moczu do przepływomierza aparatury;
  • test cystometryczny – ocenia czynność pęcherza (np. czucie, pojemność, podatność ścian na skurcze) podczas gromadzenia moczu; jest to badanie inwazyjne polegające na wprowadzeniu do pęcherza i odbytnicy cewników do pomiaru ciśnień i tempa przepływu;
  • pomiar ciśnienia w punkcie wycieku (LPP-Leak point pressure) – ocenia wydolność zwieracza;
  • elektromiografia (EMG zwieracza zewnętrznego cewki) – ocenia możliwe uszkodzenia neurologiczne oraz aktywność mięśni i nerwów w okolicach pęcherza i zwieracza za pomocą elektrod inwazyjnych (igłowych) lub nieinwazyjnych (elektrody powierzchniowe);
  • badanie przepływu ciśnienia w cewce moczowej (profilometria cewkowa) – pozwala na pomiar spoczynkowego i wysiłkowego ciśnienia w cewce oraz długości czynnościowej cewki;
  • wideo badanie urodynamiczne (wideourodynamika) – polega na wykonaniu zdjęć i filmów pęcherza podczas napełniania i opróżniania; pozwala ocenić zaburzenia w oddawaniu moczu oraz określić rozmiar i kształt pęcherza moczowego, cewki i moczowodów; sprzęt do obrazowania może używać promieni rentgenowskich lub ultrasonograficznych.

Po przeprowadzeniu badania urodynamicznego osoba im poddana może odczuwać łagodne pieczenie przy oddawaniu moczu przez kilka godzin. Picie 1 szklanki wody, soku czy herbaty ziołowej co pół godziny przez 2 godziny może zmniejszyć ten dyskomfort. Należy ograniczyć spożycie herbaty i kawy przez 48 godzin po badaniu. Spowoduje to zmniejszenie podrażnienia pęcherza moczowego. Lekarz może zalecić ciepłą kąpiel lub trzymanie kompresu na otworze cewki moczowej w celu złagodzenia dyskomfortu. Antybiotyk może być przejmowany przez 1 lub 2 dni, aby zapobiec infekcji, ale nie jest to konieczne u wszystkich badanych. Osoby z objawami zakażenia (ból, dreszcze, gorączka) powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zobacz też: Na czym polega urostomia? Wydalanie moczu do worka

Jak wygląda badanie urodynamiczne?

Pierwsza część badania urodynamicznego sprawdza, ile moczu opuszcza pęcherz. Konieczne jest opróżnienie napełnionego pęcherza moczowego w specjalnej toalecie zwanej przepływomierzem. Specjalna aparatura rejestruje przepływ moczu. Następnie komputer sprawdza wszelkie nieprawidłowości nietrzymania moczu. Zmniejszone tempo przepływu może wskazywać na problemy z opróżnianiem pęcherza moczowego.

Druga część badania mierzy sposób pracy pęcherza moczowego, gdy się wypełnia. Osobie rozebranej od pasa w dół podaje się środek znieczulający miejscowo w postaci żelu. Następnie przez cewkę moczową zakłada się cewnik do pęcherza moczowego i dokonuje pomiaru objętości wypływającego moczu. Drugi, podobny cewnik zakłada się do odbytnicy.

Obydwa cewniki łączy się odpowiednimi przewodami z przetwornikami ciśnienia, które umożliwiają obserwację zmian ciśnienia w pęcherzu moczowym, jamie brzusznej oraz ocenę siły skurczu mięśnia wypieracza pęcherza. Po zakończeniu testu badany zostaje poproszony o opróżnienie pęcherza moczowego do specjalnej toalety, przy czym cewniki nadal są na swoim miejscu.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 22.11.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej