Mydło antybakteryjne a środki do dezynfekcji rąk – czym się różnią?

Fot. Jose Luis Pelaez Inc

Niektóre mydła, określane jako mydła antybakteryjne, zostały poddane wiarygodnym badaniom potwierdzającym ich działanie. Nie każde mydło nazywane antybakteryjnym ma rzeczywiście taki wpływ na skórę. Często jest to chwyt marketingowy.

Higiena rąk to najważniejszy czynnik zmniejszający podatność na wszelkiego rodzaju zakażenia. Mycie i dezynfekcja rąk przede wszystkim kojarzone są z personelem medycznym, a przecież transmisja zakażeń przez brudne ręce dotyczy każdego człowieka. Dotykając klamek, uchwytów w autobusach czy witając się, sprzyjamy przenoszeniu zarazków na kolejne osoby. Na rękach drobnoustroje chorobotwórcze mają doskonałe środowisko do gromadzenia się i namnażania. Należy jednak pamiętać, że skóra całego ciała jest skolonizowana fizjologicznie przez różne drobnoustroje pełniące rodzaj tarczy ochronnej organizmu. Dlatego też konieczne jest rozróżnienie pojęcia mycia od dezynfekcji. Dostępnych jest na rynku wiele środków do higieny rąk w postaci mydeł i preparatów do dezynfekcji skóry. Mydło jest środkiem myjącym, jednak nie każde mydło ma właściwości antybakteryjne. Mydło również nie jest środkiem dezynfekującym.

Mycie a dezynfekcja rąk

Mycie rąk mydłem nie jest tożsame z dezynfekcją, choć jedno i drugie działanie przyczynia się do ograniczenia szerzenia się zakażeń. Zarówno mycie, jak i dezynfekcja rąk są szczególnie istotne w służbie zdrowia, w restauracjach czy w innych punktach związanych z żywnością. Jednak o higienie rąk powinien pamiętać każdy, bez wyjątku. Istotne jest, by rozróżnić, czym jest mycie, a czym dezynfekcja rąk.

Mydło do rąk to substancja o właściwościach myjących, przyczyniająca się do usuwania fizycznych zanieczyszczeń, jak również prowadząca do eliminacji flory przejściowej. Środki do dezynfekcji rąk nie mają właściwości myjących, natomiast usuwają florę przejściową i częściowo florę stałą, w tym drobnoustroje chorobotwórcze (bakterie, wirusy, grzyby i prątki). Dlatego też mydło nadaje się do mycia brudnych rąk, po wyjściu z toalety, gdzie człowiek narażony jest na bakterie wrażliwe na mycie, jednak oporne na środki dezynfekujące na bazie alkoholu, jak bakterie z rodzaju Clostridium. Dezynfekcja skóry jest natomiast konieczna w przypadku kontaktu bezpośredniego z drugą osobą (pacjentem), celem uniknięcia rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych, czy po też narażeniu na kontakt ze skażonymi powierzchniami.

Czy żel antybakteryjny może zastąpić mydło dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Czy żel antybakteryjny może zastąpić mydło? Źródło: 36,6

Preparat do dezynfekcji rąk bez mydła

Na rynku można zaopatrzyć się w preparaty o właściwościach dezynfekujących, które najczęściej mają postać płynu bądź żelu. Nie łączy się środków myjących i środków dezynfekujących. Dlatego też powinno się umyć ręce, a następnie po ich osuszeniu nanieść preparat do dezynfekcji rąk. Nie przed każdą dezynfekcją rąk trzeba myć ręce wodą z mydłem. Nie zawsze ma się również możliwość umycia rąk. Taki preparat w formie żelu do dezynfekcji można użyć np. po umyciu rąk po wyjściu z toalety publicznej, po witaniu się z innymi ludźmi poprzez podanie ręki, czy po wyjściu ze środka transportu publicznego, gdzie dotykano poręczy bądź klamek. Należy jednak starać się w pierwszej kolejności myć ręce, ponieważ sam żel nie usuwa zanieczyszczeń, tj. brudu.

Polecamy: Jakie rodzaje trądziku występują u młodzieży, dorosłych i dzieci?

Jak często myjesz ręce po skorzystaniu z toalety?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Mydło do rąk a mydło antybakteryjne

Wybór środków myjących jest ogromny. Należy pamiętać, że nie każde mydło jest mydłem antybakteryjnym. Oczywiście, podczas mycia rąk zwykłym mydłem dochodzi do redukcji drobnoustrojów na skórze, jednak nie w tak dużym stopniu, jak to ma miejsce przy użyciu mydła antybakteryjnego do rąk. Zawiera ono związki o właściwościach antybakteryjnych, do których zalicza się np. triklosan. Wiele mydeł drogeryjnych określanych jest mianem antybakteryjnych, jednak nie mają one w składzie substancji czynnych o właściwościach antybakteryjnych. Przede wszystkim nie przeszły normatywnych badań, które potwierdzałyby ich bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze czy prątkobójcze działanie, takich jakim poddaje się profesjonalne środki do dezynfekcji czy niektóre mydła antybakteryjne. Lakoniczna informacja na etykiecie o treści „mydło antybakteryjne” jest często jedynie chwytem marketingowym. Wartościowe są jedynie preparaty, których zastosowanie wykazuje logarytmiczne zmniejszenie się ilości bakterii, poparte rzetelnymi badaniami.

Mydło antybakteryjne do twarzy na trądzik

Trądzik jest schorzeniem skóry niemającym podłoża infekcyjnego, jednak u osób cierpiących z powodu zmian trądzikowych stwierdza się w ich obrębie obecność bakterii z rodzaju Propionibacterium, jak również grzybów Malassezia furfur. Zmiany trądzikowe charakteryzuje nasilony łojotok, co sprzyja namnażaniu się bakterii i pogłębianiu zmian zapalnych. Niektóre mydła, żele czy inne formy kosmetyków do cery trądzikowej mają w składzie substancje o działaniu redukującym nasilenie zmian zapalnych, zapobiegającym namnażaniu się bakterii i grzybów, stąd często można spotkać się na etykiecie z określeniem „mydło antybakteryjne do twarzy na trądzik”. Takim związkiem może być np. siarka, która ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Reguluje dodatkowo pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu zaburza warunki rozwoju chorobotwórczych bakterii. Kosmetyki myjące do cery trądzikowej często mają również alkohol lub inne związki o takim samym działaniu.

Data aktualizacji: 24.05.2019,
Opublikowano: 29.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej