Mukowiscydoza – objawy u dzieci pojawiają się tuż po urodzeniu

SDI Productions GettyImages

Objawy mukowiscydozy pojawiają się tuż po urodzeniu. Pierwszym niepokojącym symptomem jest smółkowa niedrożność jelit oraz niewydolność oddechowa. Inne objawy choroby u dzieci i dorosłych dotyczą zaburzeń pracy narządów mających gruczoły śluzowe.


Objawy mukowiscydozy u niemowlaka uzależnione są od rodzaju mutacji genu powodującego chorobę. Zwykle obserwuje się słabszy rozwój fizyczny niż u zdrowych rówieśników. Tylko nieliczne symptomy powstają w okresie dojrzewania lub w wieku dorosłym. Choroba może mieć przebieg łagodny lub ciężki oraz klasyczny lub atypowy i wpływa na pogorszenie jakości pracy głównie układu oddechowego, pokarmowego i rozrodczego.

Mukowiscydoza – objawy u noworodka

Mukowiscydoza, zwana także zwłóknieniem torbielowatym, to wrodzona choroba uwarunkowana genetycznie, której istotą jest zaburzenie pracy gruczołów zewnątrzwydzielniczych w narządach, takich jak płuca czy wątroba, wyposażonych w gruczoły śluzowe. Schorzenie ma charakter ogólnoustrojowy, ale najczęściej powoduje zmiany w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym. Pierwsze objawy mukowiscydozy pojawiają się tuż po urodzeniu i zwykle związane są z opóźnieniem oddania smółki i jej inną niż zazwyczaj konsystencją. Dodatkowo często występuje niewydolność oddechowa. Symptomy choroby w dalszym okresie życia uzależnione są od rodzaju mutacji genu powodującego mukowiscydozę. Znaczna większość dolegliwości wynikających z produkcji nadmiernie lepkiego śluzu i zalegania wydzieliny pojawia się w wieku niemowlęcym i wczesnoszkolnym. Tylko nieliczne symptomy powstają w okresie dojrzewania lub w wieku dorosłym. W tym okresie zwykle obserwuje się zaostrzenie już istniejących objawów. Średnia długość życia pacjentów chorych na mukowiscydozę wynosi około 30 lat.

Objawy mukowiscydozy u dziecka – pierwsze symptomy

Mukowiscydozę u noworodka można podejrzewać, kiedy dochodzi do smółkowej niedrożności jelit, spowodowanej czopem smółki, zamykającym światło jelita grubego. Pierwszy stolec niemowlaka nadmiernie gęstnieje jeszcze przed wydaleniem, co wydłuża czas jego oddania i powoduje dodatkowe dolegliwości, jak wymioty treścią żółciową. Jeszcze w życiu płodowym dochodzi do skrętu jelita. Dodatkowo w okresie noworodkowym u dzieci z żółtaczką zażółcenie skóry trwa dłużej. Często występują infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Po odstawieniu niemowlęcia od piersi obserwuje się u niego zespół dolegliwości wywołanych niedoborem cynku, manifestujących się poprzez:

  • zmiany skórne zbliżone do łuszczycowych;
  • wypadanie włosów;
  • zanokcicę, czyli zapalenie wałów paznokciowych palców dłoni i stóp.

Objawy mukowiscydozy u dziecka starszego

Objawy mukowiscydozy u dzieci w późniejszym okresie to:

  • słaby przyrost masy ciała;
  • spowolnienie wzrostu;
  • bóle brzucha;
  • wzdęcia;
  • zaparcia;
  • oleiste i obfite stolce o nieprzyjemnym zapachu;
  • nieproporcjonalny obwód brzucha w stosunku do budowy ciała.

Kilkulatki, szczególnie o poranku, cierpią na przewlekły, mokry kaszel, często połączony z krwiopluciem i odkrztuszaniem lepkiego śluzu. Ponadto maluchowi dokuczają nawracające gorączki. Postępująca mukowiscydoza źle wpływa na tolerancję wysiłku fizycznego. Pacjent odczuwa duszności w czasie aktywności i po niej, a ostatecznie również w spoczynku.

Mukowiscydoza u dorosłych – objawy

Wraz z wiekiem dolegliwości postępują, stopniowo utrudniając życie chorego. U blisko 90% cierpiących na mukowiscydozę występują objawy ze strony układu oddechowego. Zaleganie śluzu sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, prowadzących do zmian włóknistych w miąższu płuc, a w efekcie do stopniowego niszczenia tkanki narządu. Konsekwencjami zjawiska są rozstrzenie oskrzeli i niewydolność oddechowa różnego stopnia, która najczęściej stanowi bezpośrednią przyczynę śmierci. Objawy mukowiscydozy często obejmują także: przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych, liczne polipy w jamach nosa, ropne katary, uczucie ciężkości i bóle zatok. Dolegliwości w znacznej części wiążą się również z układem pokarmowym. Najczęściej pojawiającymi symptomami są m.in.:

  • tłuszczowe stolce od wczesnego dzieciństwa;
  • wzdęty brzuch;
  • wypadanie odbytu;
  • marskość wątroby;
  • kamica żółciowa;
  • nawracające zapalenia trzustki;
  • zespół złego wchłaniania.

W przebiegu choroby, jaką jest mukowiscydoza, objawy obejmują różne układy. Nadmiernie gęsty śluz przyczynia się do niepłodności. W przypadku kobiet zalegająca w macicy wydzielina implikuje przechodzenie plemników w kierunku komórki jajowej. Z kolei u mężczyzn trudności w zapłodnieniu związane są z oligospermią (zmniejszoną ilością plemników w nasieniu), azoospermią (całkowitym brakiem plemników w ejakulacie) oraz niedrożnością nasieniowodów lub ich aplazją, czyli niewykształceniem. Ponadto do grupy symptomów należą:

  • palce pałeczkowate, zwane także palcami Hipokratesa lub dobosza, charakteryzujące się zgrubieniem dystalnych paliczków i występowaniem tzw. paznokci zegarkowych;
  • nawracające obrzęki ślinianek przyusznych;
  • bardzo słony pot, związany z wydalaniem chloru i sodu w większym stężeniu;
  • osteoporoza.

Bibliografia:

1. Harris A., „Mukowiscydoza”, PZWL, Warszawa 2013;

2. Mazure H., „Mukowiscydoza”, Medical Tribune Polska, Warszawa 2012.



Opublikowano: 08.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej