Mitoman - kto to jest? Na czym polega jego problem?

Mitoman to osoba cierpiąca na zaburzenie, która nie jest w stanie oddzielić prawdy od własnej fantazji. W związku z czym permanentnie kłamie. Leczenie mitomanii polega na psychoterapii.

Mitomania to zjawisko dość powszechne. Zespół ten jako pierwszy opisał niemiecki psychiatra Anton Delbrück. Dlatego mitomania jest określana w psychologii jako pseudologia lub zespół Delbrücka. Na czym polega problem mitomana? Jakie są skutki tego zjawiska i jak się je leczy?

Co to jest mitomania?

Mitomania to choroba psychiczna występująca trwale lub przejściowo. Taki charakter przybiera ona zwłaszcza u dzieci. Wówczas mitomanię tłumaczy się chęcią przezywania przygód. Natomiast kiedy patologiczne kłamstwo dotyczy osób dorosłych, wtedy pojawia się tendencja do ciągłego rozmijania się z rzeczywistością. Chorzy nie są w stanie oddzielić życia realnego od wykreowanej przez siebie wizji.

Kto to jest mitoman?

Patologiczne kłamstwo jest domeną osób o rozchwianej psychice i zmiennym nastroju. Mitomanie na ogół nie chcą swoimi kłamstwami wyrządzić nikomu krzywdy, a zwrócić na siebie uwagę lub zrekompensować sobie pewne braki. Celem mitomana jest najczęściej przedstawienie swojego życia jako szczęśliwego, pozbawionego problemów i beztroskiego. Od zwykłego kłamcy mitomana odróżnia to, że wierzy w to, co mówi. Patologiczni kłamcy to osoby, które niestety posiadają wiele kompleksów. Wyjątkiem są mitomani, którzy rzucają fałszywe oskarżenia kierowani chęcią zemsty i zazdrością. Kłamstwo ma za zadanie skrzywdzić i upokorzyć inną osobę.

Mitomania - przyczyny

Przyczyny mitomanii są różne. Skłonność do niej wykazują przeważnie osoby po przebytych chorobach organicznych mózgu, jak zapalenie opon mózgowych, które może spowodować zmiany osobowościowe lub po urazie głowy czy niedotlenieniu mózgu na skutek utraty przytomności.

Osoby dotknięte zespołem Delbrücka często są bardzo rozchwiane emocjonalnie. Niejednokrotnie zmagają się z zaburzeniami lękowymi i nerwicowymi.

Przyczynami mitomanii mogą być traumatyczne dzieciństwo i uraz psychiczny

Podłożem mitomanii może być również próżność, chęć wyrządzenia krzywdy innym osobom czy ukrycia własnych problemów przed światem, aby nie stać się obiektem drwin.

Po czym poznać mitomana?

Diagnozę mitomanii zawsze stawia psychiatra. Jednak słuchając mitomana, można go szybko zdemaskować. Typowe objawy mitomanii stanowią:

  • samouwielbienie,
  • wysoka inteligencja,
  • duże zdolności do prowadzenia komunikacji interpersonalnej, bogaty zasób słów,
  • towarzyskość,
  • średni poziom zdolności pamięciowych i wyższa skłonność popełniania błędów,
  • fabulacje, czyli baśniowo zmienione wspomnienia z opowiadającym w roli bohatera.

Patologicznego kłamcę można rozpoznać, gdy dana osoba:

  • wie wszystko najlepiej, ponieważ posiada rozległą wiedzę z różnych dziedzin,
  • była wszędzie i wszystko widziała, ale nie może tego udowodnić,
  • przedstawia same interesujące opowieści,
  • zdarza jej się opowiedzieć kilka wersji tej samej historii,
  • jest kontaktowa, szybko nawiązuje nowe znajomości, ma bogate życie towarzyskie,
  • twierdzi, że była w bardzo podobnej sytuacji, co inny opowiadający, tylko jej historia jest o wiele ciekawsza i budzi wielkie emocje,
  • twierdzi, że ma w życiu najgorzej i wszyscy spiskują przeciwko niej.

Mitomania – leczenie

Mitomanom można pomóc jedynie przez kontakt ze specjalistą psychologiem lub psychiatrą i nawiązanie regularnej terapii. Terapia jest dość czasochłonna, wymaga wielu sesji. Kluczową kwestią terapii jest uzmysłowienie choremu, że kłamie oraz odnalezienie przyczyny tego stanu. Leczenie mitomanii nie polega na podawaniu środków farmaceutycznych. Właściwe zdiagnozowanie przyczyny pozwoli mitomanowi na nowe życie pozbawione kłamstw.

Zobacz film: Twoje dziecko kłamie jak mądrze reagować?

źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 09.06.2020,
Opublikowano: 09.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej