Miodla indyjska, czyli drzewo neem – właściwości i zastosowanie

Fot. Jnie / Getty Images

Miodla indyjska ma wiele właściwości, a przez to szerokie zastosowanie. Działa łagodząco na trądzik, łupież, hamuje procesy starzenia się skóry. Olej neem, czyli z miodli indyjskiej, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie.

Miodla indyjska to inne określenie na drzewo neem. Ma liczne właściwości wykorzystywane przez wieki w medycynie naturalnej, w szczególności w medycynie ajurwedyjskiej. Używana jest w niej do leczenia wielu chorób. Pochodzi z subkontynentu indyjskiego. Jest to drzewo mające doskonałą odporność na niekorzystne warunki środowiska, zwłaszcza na wysokie temperatury i suszę. Dlatego też bez najmniejszego problemu rozwija się na półpustynnych, suchych terenach Indii. Można ją jednak również spotkać na kontynencie afrykańskim czy w Australii.

Olej z neem

Olej jest pozyskiwany z nasion miodli indyjskiej tłoczonych na zimno. Olej może mieć różne odcienie. Czasem przybiera barwę żółtą, innym razem jego kolor bardziej wpada w brąz, co jednak w żaden sposób nie wpływa na jego właściwości. Olej z neem ma bardzo wszechstronne zastosowanie, szczególnie w kosmetologii. Może stanowić doskonały składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry, jak również włosów. Ze względu na zawarte w nim witaminy z grupy E czy A, działa antyoksydacyjnie, czyli zwalcza szkodliwe wolne rodniki tlenowe w skórze, co przekłada się na hamowanie procesów starzenia i poprawę witalności skóry.

Miodla indyjska – właściwości neem

Z każdej części drzewa neem można pozyskać drogocenne substancje aktywne biologicznie. Każdy element drzewa, czyli nasiona, owoce, kora, kwiaty, korzenie, a także gałęzie, mogą zostać wykorzystane w celach leczniczych. Właściwości drzewa neem obejmują działanie:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwświądowe,
  • przeciwgorączkowe,
  • antybakteryjne,
  • antymalaryczne,
  • przeciwgrzybiczne.

Miodla indyjska może obniżać również poziom cukru we krwi. Jej właściwości przeciwzapalne obejmują szeroką gamę schorzeń, począwszy od reakcji alergicznych, jak pokrzywka, przez zakażenia świerzbem, zmiany trądzikowe czy łuszczycę. Właściwości miodli indyjskiej opierają się głównie o wykorzystanie jej pod postacią oleju neem w kosmetykach.

Olej z miodli indyjskiej – zastosowanie

Działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne to podstawowe właściwości miodli indyjskiej wykorzystywane w kosmetyce. Roślina działa także hamująco w zmianach łojotokowych, dlatego też pierwsze zastosowanie obejmuje trądzik. Trądzik to zmiany, w których etiologii rolę odgrywają nadmiar łoju (sebum) oraz bakterie. Olej z miodli indyjskiej neutralizuje oba te czynniki, jednocześnie działając łagodząco na występujące na skórze zmiany. Wspomaga gojenie się ran, przebarwień, łagodzi stany zapalne, chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Może być składnikiem różnego typu kosmetyków do cery trądzikowej. Bardzo skuteczna może okazać się maseczka zawierająca olej z neem.

Poza działaniem antybakteryjnym olej z miodli indyjskiej doskonale sprawdza się w naturalnej walce z grzybicą stóp, paznokci czy z zapaleniem grzybiczym innych części ciała. Ma bardzo szerokie i silne działanie przeciwgrzybiczne, a przy okazji nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej skóry.

Olej neem działa łagodząco na atopowe zapalenie skóry. Należy początkowo zachować ostrożność, ponieważ w przypadku nadwrażliwej skóry może okazać się, że nie wszystkie naturalne rozwiązania sprawdzają się u danej osoby. Początkowo należy więc nanieść niewielką ilość oleju na niewielki obszar skóry i zaobserwować, czy dochodzi w tym miejscu do powstania zaczerwienienia bądź wystąpienia świądu.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło:  Bez skazy

Ze względu na wysokie zawartości antyoksydantów, olej neem doskonale wpływa na poprawę kondycji skóry, jej regenerację. Wpływa na uelastycznienie skóry, poprawę jej wyglądu, przywrócenie miękkości i delikatności. Wspomaga walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi, dzięki czemu hamuje procesy starzenia się skóry.

Poza skórą olej z neem doskonale sprawdzi się jako dodatek do kosmetyków do włosów. Jest szczególnie polecany dla włosów przetłuszczających się, z tendencją do łupieżu.

Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 27.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej