Ministerstwo Zdrowia uruchamia aplikację, która pomoże ocenić ryzyko zarażenia koronawirusem
Getty Images
Dzięki temu specjalnemu systemowi użytkownik otrzyma wstępną analizę swojego stanu zdrowia oraz rekomendację dalszych działań. Aplikację można pobrać za darmo.
Najpierw Ministerstwo Cyfryzacji wypuściło w świat aplikację dla osób przebywających na kwarantannie domowej, a teraz Ministerstwo Zdrowia stworzyło system „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19”. Ta darmowa aplikacja ma pomóc użytkownikowi ocenić ryzyko zarażenia się koronawirusem. Na jakiej podstawie? Wszystko opiera się o elektroniczny wywiad, zbudowany przy pomocy narzędzia COVID-19 Risk Assessment firmy Infermedica. Jak twierdzi Ministerstwo program powstał także we współpracy z szeregiem specjalistów z zakresu medycyny i w oparciu między innymi o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Krajowi lekarze, zanim aplikacja zaliczyła debiut, mieli okazję się z nią zaznajomić.
Aplikacja do oceny stanu pacjenta w zakresie choroby COVID-19 wraz z poradami na temat tego, jakie kroki powinien podjąć diagnozujący się użytkownik dostępna jest w serwisie www.pacjent.gov.pl. Zintegrowana została z wirtualnym asystentem, który udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o koronawirusa – tłumaczy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Jak działa aplikacja „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19”?
Wydaje ci się, że możesz być zarażony koronawirusem? Dzięki prostemu i niedługiemu formularzowi (oparty na wywiadzie lekarskim) szybko możesz otrzymać wstępną ocenę swojego stanu zdrowia, a także wskazówki, co robić dalej. Pamiętaj jednak, że taki wywiad nie jest poradą ani konsultacją. Jedynie przeprowadzone testy mogą odpowiedź na pytanie, czy SARS-CoV-2 znajduje się w twoim organizmie. Badania te zleca wyłącznie lekarz.
Koronawirus w Polsce
Na ten moment w naszym kraju zdiagnozowano 5000 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego 136 osób zmarło, a 191 ozdrowiało. Szacuje się, że szczyt zachorowań przypadnie na przełomie maja i czerwca.
Zobacz film: Pięć lat temu przewidział pojawienie się nowego koronawirusa
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 08.04.2020,
Opublikowano: 08.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?