Mikroplastik. Gdzie jest go najwięcej i jak się przed nim bronić?

Zdaniem badaczy plastik stał się nieodłącznym elementem naszej diety. Szacuje się, że każdy z nas zjada go tyle, ile mieści się w karcie kredytowej. Jak to się dzieje, że plastik trafia do organizmu człowieka? Gdzie jest go najwięcej i co można zrobić, aby się przed nim chronić?

Wynalezienie plastiku można uznać za rewolucję. Tworzywo znalazło zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle. Zaczęto wytwarzać z niego opakowania, butelki czy torebki. Ale to nie koniec! Tworzywo okazało się na tyle trwałe, że w jego stronę zwróciła się także medycyna. Naukowcy z jego pochodnych tworzyli narzędzia czy protezy. Niestety to, co miało całkowicie odmienić i ułatwić życie, okazało się też bardzo niebezpieczne.

Morza i góry plastiku

Niewątpliwą zaletą plastiku jest także to, że jego wytworzenie jest stosunkowo tanie. W dużej mierze to właśnie niskie koszty produkcji sprawiły, że plastik zaczął być wytwarzany na masową skalę. Niestety ogromna większość rzeczy czy przedmiotów zrobionych z plastiku nadaje się tylko do jednorazowego użytku. Tym samym zaczęły one trafiać na wypiska śmieci. W latach 50. kiedy zaczęła się masowa produkcja plastiku nikt nie zdawał sobie sprawy, jakie pociąga to za sobą konsekwencje.

Plastik jest tworzywem, które może rozkładać się nawet kilkadziesiąt lat. Mimo że do pewnego stopnia daje się go przetworzyć, to szacuje się, że z ponad 9 miliardów ton wyprodukowanego przez człowieka plastiku udało się przetworzyć zaledwie od 6 do 9 proc.! Gdzie zatem znajduje się reszta? Poza wypiskami śmieci trafił do mórz, oceanów, gleby, i w konsekwencji, do jedzenia.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o mikroplastiku:

Zobacz film:Mikoroplastik - czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Źródło: X-Bank Gallery

Plastikowy człowiek

Badania niemieckich badaczy przeprowadzone na dzieciach pokazują, że aż 97 proc. maluchów miało w swoim ciele substancje, które pochodziły z plastiku. Zdaniem naukowców część z nich może być niebezpieczna dla zdrowia i przyczynić się do rozwoju groźnych chorób. Skąd plastik w organizmach dzieci? Najprawdopodobniej trafił tam z jedzenia. Nie chodzi jednak o tzw. śmieciowe jedzenie.

Nieumiejętne radzenie sobie z nadmiarem plastiku sprawiło, że zaczął on trafiać do wód czy gleby i stykać się artykułami spożywczymi, które trafiają na nasze stoły. Czy jest się czego obawiać? Warzywa, owoce, czy ryby mają skórę, która stanowi naturalną barierę ochronną. Nawet jeśli pożywienie ma kontakt z mikroplastikiem, to powinien się on zatrzymać właśnie na skórze. Większość produktów spożywczych jest obierana, tym samym prawdopodobieństwo, że szkodliwe związki przedostaną się do organizmu jest mało prawdopodobne.

Nie znaczy to jednak, że mikroplastik jest całkowicie obojętny dla naszego organizmu. Może być niebezpieczny przede wszystkim dla dzieci i osób starszych. W ich przypadku układ odpornościowy nie działa prawidłowo, a praca gruczołów wydzielania wewnętrznego również może być zaburzona. Zgodnie z obowiązującą wiedzą mikroplastik może być niebezpieczny również dla osób, które mają nieszczelne jelita. Organizm zdrowego człowieka potrafi sobie radzić z drobinkami plastiku i bez większego problemu wydala je z kałem. Doskonale radzi sobie z nim także organizm kobiety, która spodziewa się dziecka. Jeśli jednak w jelitach pojawia się nieszczelność, toksyczne substancje mogą przedostać się krwioobiegu. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się choćby do problemów z układem krwionośnym. Uważać powinny także osoby, które mają zaburzenia hormonalne, np. gdy ich kora nadnerczy nie pracuje jak należy.

Nie brakuje publikacji, które sugerują, że mikroplastik może przyczynić się do rozwoju alergii. Czy faktycznie tak jest? Do wystąpienia reakcji alergicznej niezbędne jest białko, a tego w plastiku nie ma. Dolegliwości sugerujące alergię mogą pojawić się tylko w sytuacji, gdy chory ma nieszczelne jelita lub posiada określone uwarunkowania genetyczne.

Jak się chronić przed mikroplastikiem?

Na to, ile plastiku trafia do jedzenia nie mamy wielkiego wpływu. Robiąc zakupy też nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Zatem, co można zrobić? Paradoksalnie całkiem sporo. Po pierwsze warto zrezygnować z jednorazowych plastikowych opakowań. Jeśli robimy zakupy postarajmy się używać jak najmniej plastikowych torebek. Zamiast kupować napój w plastikowej butelce, wybierzmy ten w szklanym opakowaniu. To samo tyczy się przechowywania czy podgrzewania żywności. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli wstawimy do mikrofalówki plastikowe opakowanie - pod wypływem wysokiej temperatury - drobinki plastiku mogą przedostać się do jedzenia. Dlatego znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie noszenie żywności w szklanych opakowaniach.

Data aktualizacji: 16.03.2020,
Opublikowano: 31.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej