Migrena - skąd się bierze? Operacyjne leczenie migren

Fot.: Kadr z filmu 36,6, sezon 4, odc. 3

Bóle migrenowe dotyczą aż 15 proc. społeczeństwa. Nie jest łatwo uporać się z nimi, dlatego coraz więcej pacjentów sięga po inne metody leczenia niż tylko farmakologiczne. Migreny można leczyć za pomocą akupunktury lub operacji. 

Czym właściwie jest migrena? Skąd się bierze? Jak ją skutecznie leczyć? Niestety medycyna nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Proces powstawania bólu migrenowego jest bardzo złożony. Migrena jest problemem w mózgu, który powoduje, że mózg jest  bardzo wrażliwy na bodźce. Migrena to jednostronny, pulsujący i powtarzający się ból głowy, który trwa od 4 do 72 godzin. Pojawiające się bóle różnią się między sobą, ale cechuje je jedno: bardzo trudno pozbyć się bólu głowy nazywanego migreną. Dlaczego? Zobaczcie, co o powstawaniu migren mówi dr Łukasz Kmieciak, neurolog zajmujący się leczeniem bólu głowy: 

Zobacz film: Skąd się bierze migrena? Źródło: 36,6

Sporadyczne zażywanie leków przeciwbólowych to 3 tabletki w ciągu tygodnia i nie więcej niż 10 w ciągu miesiąca. Dlaczego? W przypadku, gdy zażywamy ich więcej możemy doprowadzić do tego, że będzie nas boleć głowa z powodu odstawienia leków!

Jak zatem leczyć migrenę? Lekarze zalecają zbiegi akupunktury. Muszą być one jednak często powtarzane, aby przyniosły oczekiwany efekt. Migreny można leczyć także operacyjnie. Jednak nie każdy kwalifikuje się do tego typu zbiegu. Jak wygląda leczenie migren poprzez blokadę nerwów? Zobaczcie w programie 36,6:

Zobacz film: Chirurgiczne leczenie migren. Źródło: 36,6

Niestety lekarze nie obiecują, że nawet chirurgiczny zabieg pomoże całkowicie pozbyć się migreny. Może znacznie zminimalizować objawy! Pacjenci, mimo że bóle migrenowe nadal się pojawiają, bardzo chwalą sobie zabieg. Poznajcie historię Marii, która jest po operacyjnym leczeniu migreny. Wcześniej młoda kobieta nie mogła normalnie funkcjonować! Musiała nawet zrezygnować ze studiów...

Zobacz film: Historia Marii, która przeszła operacyjne leczenie migreny. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 25.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej