Migotanie przedsionków - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka arytmii serca

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

Migotanie przedsionków (MP) to najczęściej występująca arytmia serca. Towarzyszy takim schorzeniom, jak: nadciśnienie, choroby tarczycy czy niewydolność serca. Może też występować indywidualnie. Leczenie migotania przedsionków przede wszystkim polega na farmakoterapii preparatami przeciwzakrzepowymi.

Co to jest migotanie przedsionków? To arytmia serca o przewlekłym przebiegu, której ryzyko wystąpienia wzrasta z wiekiem. Rozróżnia się trzy postacie migotania przedsionków, z których jedno ustępuje samoistnie, a dwa pozostałe wymagają specjalistycznej terapii.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Migotanie przedsionków - przyczyny i rodzaje

  • choroby układowe, np. niewydolność wielonarządowa, sarkoidoza, hemochromatoza
  • wiek - zachorowalność na migotanie przedsionków wzrasta z wiekiem,
  • wady zastawkowe serca,
  • nowotwory serca,
  • wady wrodzone serca,
  • kardiomiopatie,
  • zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia,
  • choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa),
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • niewydolność serca,
  • choroba mięśnia sercowego,
  • schorzenia płuc, np. zapalenie płuc, POChP (przewlekła obustronna choroba obturacyjna płuc), 
  • niewydolność nerek, 
  • zwłóknienie przedsionków, 
  • nadczynność tarczycy, 
  • nadużywanie alkoholu, 
  • palenie tytoniu, 
  • przebyte operacje na sercu, płucach lub przełyku,
  • wszczepione by-passy (pomostowanie aortalno-wieńcowe),
  • dziedziczenie.

    Na filmie zobaczycie, na czym polega zabieg krioablacji:

Zobacz film: Krioablacja. Sposób na migotanie przedsionków. Źródło: 36,6

Migotanie przedsionków niebędące powikłaniem żadnej choroby nazywane jest samotnym (izolowanym) migotaniem przedsionków.

  • napadowe migotanie przedsionków - ataki arytmii utrzymują się około 7 dni, nie wymagają leczenia,
  • przetrwałe migotanie przedsionków - ataki arytmii trwają ponad tydzień, konieczne jest wdrożenie leków i przeprowadzenie kardiowersji (metody przywracania prawidłowego rytmu serca za pomocą impulsów elektrycznych),
  • utrwalone migotanie przedsionków - utrzymuje się przez całe życie i nie poddaje się leczeniu, można stosować jedynie leki przeciwzakrzepowe i kontrolujące czynność serca.

    Czym jest migotanie przedsionków? Zobaczcie:

Zobacz film: Migotanie przedsionków, czyli co? Źródło: 36,6

Objawy migotania przedsionków

  • palpitacja, niemiarowe kołatanie serca,
  • osłabienie,
  • duszność - szczególnie wysiłkowa,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • obfite napadowe pocenie się,
  • szum w uszach.

Powikłania migotania przedsionków

Najczęstszym i najpoważniejszym w skutkach powikłaniem migotania przedsionków są powikłania zakrzepowe. Dochodzi do nich w konsekwencji nieregularnego kurczenia się przedsionków, które, zaczynając drżeć, zaburzają przepływ krwi, przyczyniając się tym samym do tworzenia skrzepów. 

Oderwany fragment skrzepu może przedostać się na przykład do tętnic mózgowia, doprowadzając do jej zatoru. W ten sam sposób dochodzi również do zablokowania tętnicy podkolanowej. Kolejną groźną chorobą, którą może wywołać migotanie przedsionków jest niewydolność serca. Tego rodzaju schorzenia, oprócz utrudniających życie objawów, mogą być również przyczyną nagłej śmierci.

W szczególnej grupie ryzyka wystąpienia zakrzepów są kobiety po 65. roku życia, chorujące na cukrzycę, niewydolność serca lub nadciśnieniem tętniczym. Pocieszający jest fakt, że nie każda osoba, u której zdiagnozowano migotanie przedsionków jest narażona na powikłania zakrzepowe.

Jakie są objawy arytmii serca? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Objawy arytmii serca. Źródło: 36,6

Diagnoza i leczenie migotania przedsionków

Migotanie przedsionków jest trudne do zdiagnozowania, szczególnie w typie napadowego migotania przedsionków. Jeżeli w trakcie wykonywania badania EKG nastąpi napad - wówczas badanie to wykaże. Jeżeli jednak taka sytuacja nie będzie miała miejsca, trudno jest potwierdzić migotanie przedsionków, nawet podczas badania hotlerowskiego. Nie oznacza to jednak, że zgłaszane objawy wskazujące arytmię serca, powinny być bagatelizowane, szczególnie w przypadku, gdy taki pacjent cierpi na jedno ze schorzeń znajdujących się w grupie ryzyka wystąpienia MP. 

Migotanie przedsionków leczy się preparatami przeciwzakrzepowymi oraz zwalniającymi rytm serca. Ponadto w terapii stosuje się kardiowersję, czyli przywracanie właściwego rytmu bicia serca środkami farmakologicznymi lub elektrostymulacją. Bardzo skuteczną i coraz powszechniej stosowaną metodą leczenia migotania przedsionków jest również ablacja, polegająca na termicznym uszkodzeniu części mięśnia sercowego odpowiedzialnych za arytmię. 

Profilaktyka migotania przedsionków

Oprócz częstych wizyt kontrolnych, regularnego stosowania leków przeciwzakrzepowych w profilaktyce arytmii serca, bardzo ważne jest prowadzenie higienicznego trybu życia, rezygnacja z używek oraz stosowanie zbilansowanej diety. Powinna być ona uboga w sól i tłuszcze zwierzęce, a bogata w zielone warzywa, owoce i oleje roślinne. Należy również zredukować otyłość i unikać wysoko przetworzonej żywności. Składniki odżywcze niezbędne w profilaktyce przeciwzakrzepowej to: witamina E, K, witaminy z grupy B, antyoksydanty, siarka, kwasy tłuszczowe omega-6 oraz tłuszcze trans.

Migotanie przedsionków to jedna z najczęstszych przyczyn udaru. Jak je leczyć?

Nawet co piąty udar mózgu w Polsce jest skutkiem migotania przedsionków. Zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka wykonuje się u pacjentów z tą arytmią, u których leczenie innymi metodami nie jest skuteczne.

Należy pamiętać, że skrzeplina z lewego przedsionka jest przyczyną ponad 90 proc. udarów zatorowo-zakrzepowych. Pacjenci z migotaniem przedsionków powinni stosować profilaktykę przeciwzakrzepową z uwagi na to, że są pięć razy bardziej narażeni na ryzyko udaru. Co więcej, pacjenci z migotaniem przedsionków są trzy razy bardziej narażeni na uszkodzenie serca. Pierwszą linią terapii są leki przeciwzakrzepowe. Jednak spora część osób ma przeciwwskazania do stosowania tych leków. Nowoczesna medycyna ma na to sposób. Zabieg zamykania uszka serca, który za pomocą specjalnego urządzenia chroni przed udarem. Zabieg nie wymaga operacji na otwartym sercu.

Zobacz film, na czym polega zabieg zacisku uszka lewego przedsionka.

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.10.2020,
Opublikowano: 06.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej