Mięśnie mimiczne twarzy – funkcje i rodzaje

Fot: pixelfit / gettyimages.com

Mięśnie mimiczne zlokalizowane są na twarzy i sklepieniu głowy. Związane są z ruchomością skóry. Dzięki nim możliwe staje się mruganie powiekami, otwieranie i zamykanie ust czy uśmiechanie się. Dodatkowo współuczestniczą w wytwarzaniu dźwięków.

Mięśnie mimiczne to struktury umożliwiające zmianę wyrazu twarzy, a przez to wyrażanie ludzkich emocji będących najważniejszą formą komunikacji niewerbalnej. Wśród najbardziej znanych mięśni mimicznych wymienia się: mięsień okrężny oka, mięsień śmiechowy, mięsień marszczący brwi, mięsień okrężny ust, mięsień policzkowy, mięsień bródkowy. Zwykle mięśnie te przyczepiają się do skóry lub błony śluzowej, a kurcząc się, wprawiają ją w ruch.

Mięśnie mimiczne twarzy – anatomia

Mięśnie mimiczne, alternatywnie określane wyrazowymi, to grupa mięśni, które znajdują się w obrębie głowy. Unerwione są przez nerw twarzowy (z łac. Nervus facialis), czyli VII nerw czaszkowy, który wchodzi w skład obwodowego układu nerwowego. Wszystkie mięśnie mimiczne twarzy z wyjątkiem mięśnia policzkowego nie mają powięzi (z łac. Fascia), czyli błony utworzonej z tkanki łącznej włóknistej zbitej, pełniącej rolę zewnętrznej osłony mięśni. Przytwierdzają się przynajmniej jednym końcem do skóry.

Jakie są mięśnie mimiczne twarzy?

Wśród mięśni mimicznych wymienia się: mięsień obniżający kąt ust, mięsień obniżający wargę dolną, mięsień obniżający przegrodę nosa, mięsień nosowy, mięsień podłużny, mięsień uszny przedni, mięsień uszny tylny, mięsień uszny górny, mięsień naczaszny. Inne to: mięsień okrężny oka, mięsień okrężny ust, mięsień marszczący brwi, mięsień policzkowy, mięsień dźwigacz wargi górnej, mięsień jarzmowy większy, mięsień dźwigacz kąta ust, mięsień śmiechowy, mięsień bródkowy, mięsień jarzmowy mniejszy.

Mięśnie mimiczne twarzy szpary ustnej – lokalizacja i funkcje

  • Mięsień bródkowy (z łac. Musculus mentalis) przyczepiony jest do skóry brody i na jej wysokości do żuchwy. Na skutek podnoszenia wargi dolnej i uwypuklenia brody nadaje twarzy nadąsany wyraz.
  • Mięsień policzkowy (z łac. Musculus buccinator) określany jest zwyczajowo mięśniem trębaczy. Położony jest w ścianie policzka między żuchwą a szczęką. Umożliwia wydmuchiwanie powietrza z przedsionka jamy ustnej, poszerza szparę ust, chroni błonę śluzową policzków przed przygryzieniem. Odpowiada częściowo za podsuwanie pokarmu pod zęby i uaktywnia się przy powściągliwym i ironicznym uśmiechu.
  • Mięsień obniżający kąt ust (z łac. Musculus depressor anguli oris) odpowiada za opuszczanie kącików ust, dzięki czemu możliwe staje się uzyskanie pochmurnego wyglądu twarzy.
  • Mięsień dźwigacza kąta ust (z łac. Musculus levator anguli oris) unosi kąciki ust do góry i przyśrodkowo. Położony jest pod mięśniem czworobocznym wargi górnej.
  • Pobudzenie mięśnia jarzmowego mniejszego (z łac. Musculus zygomaticus minor) i większego (z łac. Musculus zygomaticus major) w badaniu elektromiografem oznacza najprawdopodobniej żywienie pozytywnych emocji wobec danej osoby.
  • Mięsień śmiechowy (z łac. Musculus risorius) razem z mięśniem jarzmowym większym odpowiada za uśmiech. Pociąga kąt ust w kierunku poprzecznym, przez co pojawia się tzw. dołek śmiechowy. Rozciąga się od powięzi przyuszniczej i żwaczowej do kąta ust.
  • Mięsień obniżający wargę dolną (z łac. Musculus depressor labii inferioris) powoduje wywinięcie i obniżenie dolnej wargi.
  • Mięsień dźwigacz wargi górnej (z łac. Musculus levator labii superioris) unosi wargę górną.
  • Mięsień okrężny ust (z łac. Musculus orbicularis oris) biegnie dookoła szpary ustnej i tworzy podłoże warg. To jedyny zwieracz jamy ustnej, w związku z czym jest też antagonistą innych mięśni szpary ustnej.

Mięśnie mimiczne twarzy szpary powiekowej

  • Mięsień okrężny oka (z łac. Musculus orbicularis oculi) to najbardziej rozwinięty mięsień szpary powiekowej. Składa się z następujących części:
  • oczodołowej (z łac. Pars orbitalis) pozwalającej na zaciskanie powiek,
  • powiekowej (z łac. Pars palpebralis), której skurcz zapewnia spokojne zamykanie powiek,
  • łzowej (z łac. Pars lacrimalis) wpływającej na mechanizm odpływu łez,
  • rzęskowej (z łac. Pars ciliaris).
  • Mięsień marszczący brwi (z łac. Musculus corrugator supercilii) to położony bocznie od nasady nosa parzysty mięsień. Jego skurcz odpowiada za zbliżenie się do siebie łuków brwiowych i powstanie pionowych fałd skóry między brwiami. To tzw. brew Laokoona, która informuje o złości, cierpieniu lub zniecierpliwieniu.
  • Mięsień podłużny rozpoczyna się na kości nosowej i kończy w skórze gładzizny. Kurcząc się, pociąga skórę ku dołowi i wywołuje kilka poprzecznych fałdów u nasady nosa.

Jak działa układ mięśniowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Mięśnie mimiczne twarzy sklepienia czaszki

  • Mięsień uszny przedni (z łac. Musculus auriculares anterior), mięsień uszny tylny (z łac. Musculus auriculares posteriori) i mięsień uszny górny (z łac. Musculus auriculares superior) są u człowieka w zaniku. Godna podkreślenia jest ich rola w przypadku większości zwierząt, którym służą do nastawiania uszu w stronę źródła dźwięku.
  • Na mięsień naczaszny składają się mięsień potyliczny (z łac. Musculus occipitalis) i mięsień czołowy (z łac. Musculus frontalis). Pierwszy z nich utrwala położenie czepca ścięgnistego, a skurcz drugiego unosi brwi i odpowiada za pojawienie się poprzecznych bruzd falistych.

Mięśnie mimiczne twarzy otoczenia nozdrzy

Do mięśni mimicznych otoczenia nozdrzy zalicza się mięsień obniżający przegrodę nosa i mięsień nosowy, które odpowiadają za rozwieranie nozdrzy, co zauważa się w procesie oddychania.

Bibliografia:

1. Krechowiecki A., Czerwiński F., Zarys anatomii człowieka, Warszawa, PZWL, 2009.

2. Woźniak W., Anatomia człowieka, Wrocław, Urban & Partner, 2003.

Data aktualizacji: 01.02.2019,
Opublikowano: 01.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej