Mięśniaki macicy – objawy, rodzaje i leczenie niezłośliwych nowotworów macicy

Fot: javiindy / fotolia.com

Mięśniaki macicy to często spotykane, niezłośliwe nowotwory, które mogą wystąpić u kobiet w każdym wieku. W wielu przypadkach nie wymagają leczenia. Należy je jednak obserwować – niektóre mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że na ściankach ich macicy znajdują się mięśniaki – większość z nich nie daje żadnych objawów i nie utrudnia codziennego życia. Tych łagodnych guzów nie należy jednak lekceważyć. Skrupulatne kontrole powinny przechodzić zwłaszcza kobiety planujące ciążę. Regularne wizyty u ginekologa pozwolą na uniknięcie możliwych konsekwencji.

Mięśniak macicy – czy to rak?

Słysząc o nowotworze macicy, większość kobiet obawia się najgorszego. W zdecydowanej większości przypadków te obawy są jednak bezpodstawne. Mięśniaki macicy, nazywane także włókniakami macicy, to łagodne guzy, które nie mają tendencji do złośliwienia. Dotyczy to zaledwie kilku dziesiątych procenta przypadków, w których z guzów łagodnych powstają mięsaki gładkokomórkowe. Mięśniaki zazwyczaj nie stanowią więc zagrożenia dla życia i nie wpływają na jego jakość. 

Jest to także najpowszechniejszy z guzów, rozwijających się w macicy – obserwuje się go u co piątej Polki po 35. roku życia i u co drugiej, która ukończyła 50 lat. Niestety, nie wiadomo, jaki czynnik sprzyja rozwojowi mięśniaków. Prawdopodobnie ma na nie wpływ wysoki poziom estrogenów i obciążenie genetyczne – kobiety, które mają problemy hormonalne albo w ich rodzinie były osoby borykające się z mięśniakami macicy, powinny więc wyjątkowo skrupulatnie podchodzić do regularnych kontroli ginekologicznych. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia guzków ma także nadwaga, odpowiedzialna za zwiększone wydzielanie estrogenów. Warto zrzucić zbędne kilogramy, dobrać odpowiednią dietę i zatroszczyć się o ogólny stan organizmu.

Zobacz film: Czym są mięśniaki i do czego mogą doprowadzić? Źródło: 36,6.

Rodzaje mięśniaka macicy

Mięśniaki mogą różnić się między sobą zarówno pod względem rozmiaru, jak i miejsca ulokowania. Zwykle występują w grupach guzków mierzących kilka lub kilkanaście centymetrów. Mięśniaki charakteryzuje się ze względu na miejsce ich występowania. Są to:

  • podsurowicówkowe – rosną na zewnątrz macicy;
  • śródścienne – rosną w jej ścianie;
  • podśluzówkowe – wyrastają do wnętrza macicy, w kierunku wyściełającej ją błony śluzowej;
  • uszypułowane – takie mięśniaki z trzonem macicy łączy tkanka łączna, rozwijają się poza jej wnętrzem.

O ile same mięśniaki nie wiążą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, ich znaczna ilość może deformować macicę i doprowadzić do powstania tak zwanej macicy mięśniakowatej.

Mięśniak macicy – objawy

Wiele guzów nie wiąże się z wystąpieniem jakichkolwiek objawów – właśnie z tego powodu wiadomość o zdiagnozowaniu mięśniaków macicy bywa częstym zaskoczeniem dla kobiet. W części przypadków występuje jednak szereg charakterystycznych objawów, które mogą pomóc w określeniu problemu. Guzy uciskające sąsiednie organy niekiedy powodują ból. Jeżeli uciskają na odbytnicę lub pęcherz, pacjentki odczuwają także charakterystyczne uczucie parcia. Mięśniaki macicy doprowadzają również do zaparć oraz nietrzymania moczu. Część kobiet uskarża się na bolesne i obfite miesiączki oraz krwawienia w trakcie cyklu. Długotrwałe utrzymywanie takiej sytuacji wiąże się z kolei z poważnym osłabieniem organizmu, a czasami nawet z anemią. Mięśniaki uszypułowane mogą z kolei wywołać skurcze podobne do tych, które mają miejsce w trakcie porodu.

Zobacz film: Sposoby wykonywania histerektomii. Źródło: 36,6.

Leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy diagnozuje się na podstawie objawów oraz ginekologicznego badania USG. Lekarz bierze pod uwagę przede wszystkim rozmiar i lokalizację guzów. Wiele z nich nie wymaga żadnej interwencji, warto je jednak obserwować i nie dopuścić do nadmiernego rozwoju. Niektóre mięśniaki leczy się farmakologicznie lub hormonalnie w celu pozbycia się uciążliwych objawów i zmniejszenia ich rozmiaru. Taka terapia nie zawsze daje jednak oczekiwane efekty, a po jej zakończeniu możliwy jest ich powrót. Jeżeli mięśniaki macicy wiążą się z krwawieniem i bólem, uniemożliwiają zajście w ciążę albo rosną w zbyt dużym tempie, doktor może zdecydować się na ich operacyjne wycięcie. Lekarze mają wybór między wyłuszczeniem mięśniaków macicy a histerektomią – jej całkowitym usunięciem. Pierwsza metoda niestety nie zapobiegnie pojawieniu się mięśniaków w przyszłości, jednak umożliwia posiadanie dzieci, drugą najczęściej stosuje się w przypadku pacjentek, które przeszły menopauzę.

Mięśniaki macicy a ciąża

Nawet jeżeli mięśniaki nie powodują przykrych dolegliwości, mogą utrudniać zajście w ciążę. Warto skonsultować wątpliwości z lekarzem – specjalista oceni, czy ich wielkość oraz lokalizacja jest istotnym problemem. Często doradza się wyłuszczenie mięśniaków macicy przed planowaniem powiększenia rodziny – dzięki temu ryzyko zdecydowanie spada, a bezpośrednio po zabiegu i zakończeniu okresu rekonwalescencji pacjentki mogą myśleć o zajściu w ciążę.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 22.02.2018,
Opublikowano: 18.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej