Mięsień krawiecki – położenie i funkcje. Kiedy boli, jak go wzmocnić i rozciągnąć?

Fot.: sek1111 / stock.adobe.com

Mięsień krawiecki jest najdłuższym mięśniem człowieka. Odpowiada za zginanie biodra oraz kolana. Można go wzmocnić, używając np. sztangielek i unosząc nogi ugięte w kolanach. Rozciąga się go najczęściej wraz z mięśniami prostym uda, lędźwiowym i biodrowym.

Mięsień krawiecki to jeden z mięśni należących do przedniej ściany uda. Wraz z nim znajduje się tam mięsień czworogłowy. Odpowiadają za zginanie nogi w stawie biodrowym. Obok nich znajdują się nerw udowy i tętnica udowa.

Gdzie znajduje się mięsień krawiecki i jakie pełni funkcje?

Mięsień krawiecki to najdłuższy, cienki mięsień w ludzkim ciele. Jego długość to około 50 cm. Kształtem przypomina literę „S”. Znajduje się w osobnym kanale powięziowym wytworzonym przez powięź szeroką. Przebiega od kolca biodrowego przedniego górnego, schodzi na ukos w dół, przyśrodkowo, po zewnętrznej stronie uda za tylną osią stawu kolanowego. Ma koniec poniżej przy środkowej części kości guzowatej piszczelowej. 

Przykrywa ścięgna smukłe i półścięgniste mięśnia smukłego. Zarasta się wraz z nimi i przechodzi w powięź goleni na gęsiej stopce. Przechodzi przez cały kompleks czworogłowego mięśnia uda. Funkcjonalnie odpowiada za połączenie jego głów. Wewnętrzny brzeg mięśnia krawieckiego, więzadło pachwinowe oraz zewnętrzny brzeg przywodziciela długiego tworzą tzw. trójkąt Scarpa. Na dole trójkąta znajduje się kość udowa, natomiast w jego górnej części – powięź sitowa. We wnętrzu trójkąta Scarpa są od przyśrodkowej do bocznej strony uda są położone: pęczek naczyniowo-nerwowy, żyła udowa, tętnica udowa i nerw udowy. Są tam zlokalizowane także pionowy i skośny łańcuch węzłów chłonnych. 

Mięsień krawiecki wraz z przywodzicielami tworzy kanał przywodzicieli. Jest to mięsień dwustawowy, który odpowiada za czynności w stawie biodrowym i kolanowym. Ma za zadanie zginanie, odwodzenie i odwracanie w stawie biodrowym. Natomiast w stawie kolanowym zgina i nawraca. Prostuje kolana, a więc do jego uszkodzenia może dojść w wyniku wykonania dużej ilości przysiadów. Odpowiada m.in. za ruch umożliwiający założenie nogi na nogę. Mięsień krawiecki jest unerwiony w splocie lędźwiowym i dzięki nerwowi udowemu. Krew tętnicza odpowiadająca za ukrwienie mięśnia pochodzi z gałązki tętnicy udowej.

Ból mięśnia krawieckiego

Ból mięśnia krawieckiego odczuwany w badaniu palpacyjnym najczęściej pojawia się po próbie założenia nogi na nogę. Dolegliwości mogą występować w okolicy przyczepów i na całej długości mięśnia. Powodują je zwykle: podrażnienie, przeciążenie bądź duże napięcie krawieckiego. Ból niekiedy promieniuje na zewnętrzną część podudzia aż do kostki zewnętrznej, poniżej kolana. Bolesność może pojawić się także w okolicy biodra, po jego zewnętrznej stronie, na mięśniu pośladkowym wielkim.

Mięsień krawiecki – ćwiczenia

Zdrowy mięsień krawiecki, jak każdy inny mięsień, można stymulować za pomocą ćwiczeń. Powinna je poprzedzić rozgrzewka rozpoczynająca się od ćwiczeń aerobowych (tlenowych). Mogą to być: szybki marsz, trucht, bieganie oraz pajacyki i wszelkiego rodzaju podskoki. Dobrze, aby rozgrzewka obejmowała wszelkiego rodzaju wymachy pochodzące ze stawów kolanowych i biodrowych. Warto też dodać do niej krążenia ramion i nadgarstków oraz wymachy ramion.

Ćwiczenia rozgrzewające powinny obejmować także skłony i skręty tułowia. Następnie można rozpocząć trening właściwy, np. wykonując ćwiczenie z użyciem sztangielki. Oprócz mięśnia krawieckiego angażuje ono także mięsień smukły. Aby je zrobić, należy położyć się brzuchem np. na ławeczce w siłowni. Następnie trzeba umieścić sztangielkę pomiędzy stopami. Ćwiczenie polega na podnoszeniu i opuszczaniu ugiętych w kolanach nóg w leżeniu. Należy je rozpocząć od wyprostowanych nóg, po czym dążyć do zgięcia i zakończyć ruch, kiedy kolana znajdą się w pełnym zgięciu. To ćwiczenie można zrobić także na maszynie treningowej, która do niego służy. Umożliwia ona zarówno zaangażowanie każdej nogi oddzielnie, jak i ćwiczenie obu nóg jednocześnie.

Mięsień krawiecki – rozciąganie

Rozciąganie mięśnia krawieckiego wraz z mięśniem czworogłowym uda można wykonać na stojąco. Należy stanąć prosto, rozstawić nogi na szerokość bioder i przyciągnąć piętę do pośladka. Dobrze, aby w tej pozycji kolana obu nóg stykały się ze sobą. Należy pozostać w takim ustawieniu przez co najmniej 20 sekund, a następnie zmienić nogę. Kolejne ćwiczenie na rozciągnięcie mięśnia krawieckiego polega od stanięciu z jedną nogą lekko ugiętą i postawioną z przodu tułowia, a drugą – za nim. Następnie trzeba unieść obie ręce w górę i trzymając dłonie razem, „wyciągać” tułów w górę. Najlepiej wytrzymać w pozycji około 30 sekund, a następnie zmienić ustawienie nóg. Ćwiczenie angażuje mięsień lędźwiowy większy, mięsień biodrowy, krawiecki oraz prosty uda. 

Aby rozciągnąć mięsień krawiecki w jeszcze inny sposób, należy uklęknąć, po czym położyć uda na tylnej części łydek i odchylić tułów. Można podeprzeć się przedramionami o podłoże. Najlepiej pozostać w pozycji przez około 30-40 sekund. Podobnie jak poprzednie – dodatkowo rozciąga to mięśnie: lędźwiowy większy, biodrowy i prosty uda. 

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.02.2018,
Opublikowano: 20.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej