Mięsień biodrowo-lędźwiowy – budowa, przyczepy, funkcje, ćwiczenia

Fot.: mel-nik / Getty Images

Mięsień biodrowo-lędźwiowy, dźwigacz stawu biodrowego, łączy kość udową z kręgosłupem. Ma tendencję do przykurczu, dlatego ból w jego okolicy odczuwają osoby długotrwale siedzące, a także biegacze, którzy nie rozciągają się po treningu. Ćwiczenia na mięsień biodrowo-lędźwiowy pomogą go rozciągnąć.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy (łac. Musculus iliopsoas) wykonuje na co dzień ogromną pracę. Umożliwia chodzenie i bieganie, a nawet utrzymanie właściwej postawy. Dzięki niemu możliwe są ruchy biodrami i nogami. Mięsień biodrowo-lędźwiowy zbudowany jest z dwóch mięśni:

  • mięśnia lędźwiowego większego;
  • mięśnia biodrowego.

Mięsień lędźwiowy większy (łac. Musculus psoas major) zaliczany jest do grupy przednich mięśni grzbietowych obręczy miednicznej, pełni funkcję zginacza. Mięsień lędźwiowy większy stanowi część mięśni kończyny dolnej. Tworzy tylną część jamy brzusznej. Ma dwie warstwy, między którymi znajduje się fragment splotu lędźwiowego.

Mięsień biodrowy (łac. Musculus iliacus) jest trójkątnym mięśniem szkieletowym. Należy do grupy mięśni grzbietowych obręczy kończyny dolnej. Położony jest w dole biodrowym.

Czasem wśród mięśni tworzących mięsień biodrowo-lędźwiowy wymienia się jeszcze mięsień lędźwiowy mniejszy (łac. Musculus psoas minor), płaski i wydłużony mięsień szkieletowy, który leży niestale na mięśniu biodrowo-lędźwiowym.

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Przyczepy mięśnia biodrowo-lędźwiowego:

  • mięsień lędźwiowy większy – przyczep początkowy zlokalizowany na bocznej powierzchni trzonu ostatniego kręgu piersiowego oraz czterech pierwszych kręgów lędźwiowych; przyczep końcowy przy krętarzu mniejszym kości udowej; przyczep początkowy w warstwie głębokiej przy wyrostkach żebrowych wszystkich kręgów lędźwiowych;
  • mięsień biodrowy – przyczep początkowy w dole biodrowym, natomiast przyczep końcowy przy krętarzu mniejszym kości udowej.

Funkcja mięśnia biodrowo-lędźwiowego

Rolą mięśnia biodrowo-lędźwiowego jest umożliwienie zginania oraz rotacji stawu biodrowego. Dzięki mięśniowi biodrowo-lędźwiowemu możliwe jest wysokie unoszenie kolan, rozciąganie kolan w wykroku, rozciąganie odcinka lędźwiowego kręgosłupa do boku oraz unoszenie dolnej i górnej połowy ciała. Mięsień biodrowo-lędźwiowy uczestniczy w wielu formach ruchu, w tym w chodzeniu i bieganiu.

Ból mięśnia biodrowo-lędźwiowego

Mięsień biodrowo-lędźwiowy ma tendencję do przykurczu. Może zostać przeciążony w wyniku treningu. Najczęściej na jego ból skarżą się osoby prowadzące siedzący tryb życia, a także biegacze oraz rowerzyści. Przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego powoduje ból w pachwinach oraz w dolnej części kręgosłupa lędźwiowego, stawu biodrowego i/lub stawu biodrowo-krzyżowego. Utrudnione staje się chodzenie, a także utrzymanie wyprostowanej sylwetki.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy – ćwiczenia

Profilaktycznie należy stosować ćwiczenia rozciągające mięsień biodrowo-lędźwiowy. Są one szczególnie zalecane osobom prowadzącym siedzący tryb życia – najpierw należy jednak rozgrzać mięśnie (można wykonać np. serię przysiadów lub pajacyków). Nigdy nie należy robić stretchingu bez uprzedniego rozgrzania mięśni.

Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego należy wykonać przed treningiem biegowym, a także po nim.

Podczas ćwiczeń należy pamiętać o swobodnym oddychaniu. Nie wolno wstrzymywać oddechu. Mięsień biodrowo-lędźwiowy powinno się rozciągać do osiągnięcia granicy bólu.

Uwaga! Poniższe ćwiczenia stanowią jedynie przykład i w przypadku bólu czy kontuzji nie zastąpią wizyty lekarskiej. Przed wykonaniem ćwiczeń należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Fizjoterapeuta, ortopeda bądź rehabilitant lokalizują ten mięsień w okolicy brzucha.

Ćwiczenie 1:

Położyć się na plecach. Wykonywać najpierw jedną, a następnie drugą nogą łagodne krążenia, zgięcia, odwodzenia i wyprosty. Do tego ćwiczenia można zaangażować drugą osobę, która ostrożnie chwyci nogę osoby ćwiczącej i zacznie wykonywać nią odpowiednie ruchy.

Ćwiczenie 2:

Uklęknąć na macie lub dywanie. Lewą nogę trzymać z przodu, zgiętą w kolanie. Prawa noga powinna spoczywać na kolanie. Ramiona oprzeć o podłogę, ręce trzymać proste w łokciach. Dłonie powinny znajdować się płasko na podłożu, równolegle do lewej stopy, obok niej. Następnie rozciągać pośladek. Wytrzymać ok. 20–30 sekund, zmienić stronę.

Ćwiczenie 3:

Wysunąć lewą nogę w przód. Prawą trzymać z tyłu, w miarę wykonywania ćwiczenia odrywać piętę od podłoża. Rozciągać mięsień, kolano prawej nogi powoli kierując ku ziemi. Kolano lewej nogi powinno być zgięte, nie wystaje poza czubek butów. Dłonie trzymać na biodrach.

Ćwiczenie 4:

Położyć się na ławeczce do ćwiczeń. Plecy powinny przylegać do podłoża. Prawa noga luźno zwisa z ławeczki. Lewą nogę powoli przyciągnąć do klatki piersiowej. Przytrzymać kolano, policzyć do 10, odłożyć nogę. Zmienić stronę.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? - Przysiady. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 28.03.2018,
Opublikowano: 27.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej