Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie zawsze oznacza, że doszło do zapłodnienia. Należy wziąć pod uwagę to, że miesiączka po odstawieniu tabletek może być nietypowa, co z czasem ulega normalizacji.
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Każda ingerencja w układ hormonalny kobiety to szok dla organizmu, który na nowo musi przystosować się do nowych warunków. Tak dzieje się też w przypadku odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Decyzja o zrezygnowaniu z takiego zabezpieczenia, podejmowana z różnych przyczyn, niesie za sobą skutki, które będą widoczne na co dzień przez jakiś czas.
Cykl miesiączkowy po zaprzestaniu otrzymywania hormonów ze środowiska zewnętrznego musi powrócić do pierwotnej formy za sprawą substancji endogennych, czyli produkowanych przez organizm. Okres przejściowy może trwać nawet 6 miesięcy, jest to jednak kwestia indywidualna.
Objawy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych to przede wszystkim:
- zaburzenia miesiączkowania. Dotyczą długości cyklu, czasu trwania okresu. Może pojawić się również niespecyficzne krwawienie po odstawieniu antykoncepcji,
- pogorszenie się kondycji skóry oraz włosów – pojawienie się trądziku, przetłuszczanie się włosów, łojotok,
- występowanie bolesnych i obfitych miesiączek,
- zmiany nastroju,
- zmniejszenie piersi.
Należy pamiętać o pozytywnych aspektach odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety zwykle przestają skarżyć się na bolesne obrzmienie piersi. W większości przypadków dochodzi do poprawy libido, a czasami również do utraty wagi przez osoby, które przytyły na skutek przyjmowania hormonów.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres
Nieregularny okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych to normalny objaw, mogący utrzymywać się przez kilka miesięcy od przyjęcia ostatniej tabletki, aż do uregulowania się gospodarki hormonalnej. Polega na wydłużeniu lub skróceniu cyklu oraz występowaniu miesiączki w różnych odstępach. Spóźniający się okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie powinien więc niepokoić i niekoniecznie świadczy o zajściu w ciążę, choć zawsze należy brać taką ewentualność pod uwagę. Miesiączki mogą być bardziej obfite oraz bolesne, szczególnie jeśli tak było przed przyjmowaniem preparatów doustnych.
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych trwający dłuższy czas po wykluczeniu ciąży powinien być obserwowany przez lekarza ginekologa. Może bowiem wynikać z innych przyczyn niż przerwanie zabezpieczenia doustnymi preparatami hormonalnymi.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o antykoncepcji hormonalnej:
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża
Istnieje wiele kontrowersji związanych z zachodzeniem w ciążę po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Reakcja organizmu i powrót do owulacji to kwestie indywidualne. U niektórych kobiet do poczęcia dochodzi po kilkunastu dniach od odstawienia tabletek, a u innych po kilku miesiącach, szczególnie jeśli przyjmowały je w celach terapeutycznych (np. z powodu zespołu policystycznych jajników czy innych zaburzeń hormonalnych).
Wiele osób doszukuje się związku między brakiem miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych a ciążą. Tymczasem nieobecność okresu jest w dużej mierze spowodowana przystosowywaniem się organizmu do zaprzestania przyjmowania leków.
Obliczenie dni płodnych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych aż do momentu uregulowania się miesiączek może być trudne. Zdarza się, że owulacja następuje w bardzo nieoczekiwanym momencie, nawet tuż po odstawieniu preparatów hormonalnych, co nie jest w żaden sposób przewidywalne i może skutkować niespodziewanymi ciążami. W pierwszych miesiącach po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych częściej obserwuje się wystąpienie ciąż bliźniaczych. Osoby, które zaprzestały stosowania takiej formy zabezpieczenia z powodu skutków ubocznych lub przeciwwskazań i nie chcą decydować się na potomstwo, powinny pamiętać o wdrożeniu innych metod antykoncepcyjnych.
Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych każdorazowo powinno być nadzorowane przez lekarza ginekologa, który pomoże zminimalizować skutki uboczne z tym związane. Najodpowiedniejszym momentem na zakończenie ich przyjmowania jest koniec opakowania, po którym następuje krwawienie z odstawienia. Przerwanie stosowania preparatów w połowie listka może być bardziej odczuwalne w skutkach dla całego organizmu i jest mniej przewidywalne.
Bibliografia:
1. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Jolka 21.10.2019r.
U mnie diafragma naszyjkowa sprawdza się już prawie rok. Musiałam odstawić tabletki i szukałam jakiejś alternatywy dla hormonów, lekarz właśnie ją zaproponował i na razie jest ok ;)