Miej oko na jaskrę i zapisz się na bezpłatne badanie!

Fot: Martinns / gettyimages.com

Jaska to trzecia najczęstsza przyczyna utraty wzroku. Choroba bardzo długo nie daje żadnych objawów i ogromna część pacjentów trafia do lekarza zbyt późno. Dlatego, aby zachować zdrowie należy regularnie odwiedzać okulistę. Teraz badanie w kierunku jaskry będzie można wykonać za darmo. Kto i gdzie będzie mógł z nich skorzystać?

Jaskra to tak naprawdę wiele różnych schorzeń, które prowadzą do nieodwracalnego zaniku nerwu wzrokowego. Bez odpowiedniego leczenia choroba prowadzi do utraty wzroku. Co gorsza jaskra bardzo długo nie daje żadnych objawów, a nawet jeśli zaczynają pojawiać się jakieś dolegliwości, wielu chorych przyzwyczaja się do nich i trafia do specjalisty, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana, a możliwości leczenia mocno ograniczone.

Jaskra - kto powinien się badać?

Szacuje się, że na jaskrę choruje w Polsce 850 tysięcy osób (głownie po 60. roku życia), a leczy się zaledwie 350 tysięcy chorych. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że tylko wczesne wykrycie jaskry daje szansę na wyleczenie, niestety aż 70 proc. chorych trafia do lekarza zbyt późno. Dlatego, tak ważna jest profilaktyka. Mimo że choroba może pojawić praktycznie u każdego, to badania pod kątem jaskry są szczególnie wskazane osobom po 55. roku życia oraz tym, które mają w rodzinie przypadki zachorowania na tę chorobę. Teraz takie badanie można wykonać za darmo.

E-jaskra

E-jaskra to program innowacyjnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. System do diagnostyki wykorzystuje sztuczną inteligencję (Artificial intelligence). Program jest bardzo dokładny i potrafi z 80 proc. pewnością określić, czy dany pacjent zachoruje na jaskrę czy nie. Jak to działa? Sztuczna inteligencji przyporządkowuje oko do chorego lub zdrowego. Robi to na podstawie bazy wiedzy, do jej stworzenia posłużyło ponad 2 500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.

Samo badanie jest krótkie i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Polega ono na wykonaniu zdjęcia dna oka (bez konieczności rozszerzania źrenicy) oraz pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego (CWG) metodą bezkontaktową, które później analizowane są komputerowo. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Pacjent w przeciągu kilku minut otrzymuje wynik.

Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa oka Źródło: 36,6

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że badanie wykonane z pomocą programu e-jaskra jest jedynie badaniem w kierunku jaskry i nie zastąpi wizyty u okulisty i kompleksowej diagnostyki.

Program e-jaskra opracowała interdyscyplinarna grupa fachowców pod przewodnictwem prof. Jerzego Szaflika. W trwających ponad 2 lata pracach wzięli dział okuliści:prof. Jerzy Szaflik, dr hab. Anna Zaleska-Żmijewska, prof. Jacek P.Szaflik, zespół prof. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki Optycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz trzech ekspertów techniki komputerowej.

Jak i gdzie można się przebadać?

Bezpłatne badania w kierunku jaskry będą prowadzone przez trzy miesiące. Od 2 grudnia każdy chętny, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na badanie (nr telefonu to 22 825 - 38 - 57), będzie mógł przyjść do Centrum Jaskry przy ul. Grzybowskiej 6/10 w Warszawie. Badania będą wykonywane między 9.00 a 19.00. 

Data aktualizacji: 28.11.2019,
Opublikowano: 27.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej